Քաղաքական 15:12 11/06/2022 Հայաստան
«Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության տնօրեն Բագրատ Եսայանն արդեն ազատության մեջ է։ Նա երեկ էր ձերբակալվել, կալանավորման միջնորդություն էր ներկայացվել, որը մերժվել է։
«Կարծում եմ՝ սա իսկապես  հաղթանակ է։ Այն հիմքերը, որով նախաքննության մարմինը՝ 44 հոգանոց քննչական խումբը, քրեական գործ հարուցելուց 20 ամիս անց  կալանքի միջնորդությամբ մտել էր դատարան, ուղղակի ծիծաղելի էին։ Մենք այս պայմաններում ականատես ենք բազմաթիվ անարդար, ապօրինի  որոշումների, բայց ի պատիվ այս դատավորի, երևի միակ հնարավոր արդարացի որոշումը կայացվեց»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բագրատ Եսայանը։
Նրա համար անսպասելի է եղել, որ ձերբակալությունից ընդամենը 10 ժամ հետո քննիչը կալանքի միջնորդություն էր ներկայացրել,  մինչև ժամը 03։00-04։00-ն ընթացել էր միջնորդության քննությունը։
«Իսկապես, աբսուրդի ժանրից էր այն, ինչ ներկայացրել էին դատարան։ Մնում էր Քենեդու սպանության ու Շուշիի հանձնման մեջ ինձ մեղադրեին ու այդ հիմքով կալանքի միջնորդություն անեին։ Քրեական գործն ընդամենը մի էպոզոդի վրա էր հիմնված։ Ապրիլից, երբ «Դիմադրության» շարժումն ակտիվացավ, «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերությունը կտրուկ ակտիվացրեց իր աշխատանքները վերջին քաղաքական իրադարձությունների լուսաբանման ուղղությամբ, նրանք միանգամից ակտիվացրեցին այս քրեական գործը, որը 18 ամիս քնած էր, որևէ գործողություն չէր արվում։ Սկզբում Գերասիմ Վարդանյանին, հետո ուրիշ մարդկանց փորձեցին ներգրավել, ու դեպքից  20 ամիս հետո նման աբսուրդ միջնորդությամբ ներկայացան դատարան» ,- ասաց Բագրատ Եսայանը։

Право 16:00 11/06/2022 Армения
Директор телекомпании «Еркир медиа» Баграт Есаян уже на свободе. Его задержали вчера, было подано ходатайство о его аресте, которое было отклонено.
«Я думаю, что это действительно победа. Основания, по которым орган предварительного следствия, следственная группа в составе 44 человек, через 20 месяцев после возбуждения уголовного дела с ходатайством об аресте обратились в суд, просто смехотворны.
В этих условиях мы становимся свидетелями многочисленных несправедливых, незаконных решений, но, к чести этого судьи, было вынесено, наверное, единственно возможное справедливое решение», – заявил в беседе с журналистами Баграт Есаян.
Для него оказалось неожиданностью, что всего через 10 часов после задержания следователь подал ходатайство об аресте, рассмотрение ходатайства проходило с 03:00 до 04:00.
«Действительно, представленное в суде было из жанра абсурда. Оставалось только обвинить меня в убийстве Кеннеди и сдаче Шуши и на этом основании ходатайствовать о моем аресте. Уголовное дело было основано только на одном эпизоде. С апреля, когда активизировалось движение «Сопротивление», телекомпания «Еркир медиа» резко активизировал свою работу по освещению последних политических событий, тут же было активизировано это уголовное дело, которое было в состоянии спячки 18 месяцев и все это время не предпринималось  никаких действий. Сначала пытались привлечь Герасима Варданяна, потом других людей, а через 20 месяцев после инцидента представили в суд такое абсурдное ходатайство», – сказал Баграт Есаян.