Օրվա մամուլ 09:18 11/06/2022 Հայաստան
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. « Ըստ «Դատախազության մասին» օրենքի 63-րդ հոդվածի՝ մոտ երկու ամսից ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի լիազորությունները կդադարեն:
«Գլխավոր դատախազի լիազորությունները համարվում են դադարած, երբ լրացել է նրա պաշտոնավարման ժամկետը՝ պաշտոնի ստանձնմանը հաջորդող վեցերորդ տարվա նույն օրը»,- ասվում է վերոնշյալ հոդվածի 1-ին կետում:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, Ազգային ժողովի որոշմամբ, պաշտոնի է նշանակվել 2016-ի սեպտեմբերի 15-ին: Երեք ամսից, փաստորեն, նրա պաշտոնավարման ժամկետը ավարտվելու է: Դատախազի ընտրության համար ԱԺ բոլոր խմբակցությունները կարող են թեկնածուներ առաջադրել, որը նախ Ազգային ժողովի համապատասխան՝ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում պետք է քննարկվի, ապա՝ ԱԺ նիստի ժամանակ: Ժամկետների հստակեցումը խորհրդարանն է կատարում՝ ըստ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից տեղեկացավ, որ դատախազի ընտրության հարց դեռևս չեն քննարկում: Խմբակցությունից զատ, հարցը նաև Պետաիրավական հանձնաժողովի մակարդակում էլ չի քննարկվել: «Ժամկետներին հետևեք, ամեն ինչ կերևա»,- ասացին մեզ:
Ինչ վերաբերում է ընդդիմադիր խմբակցություններին, ապա այս պահին նրանց քաղաքական օրակարգը բոլորովին այլ է եւ ոչ խորհրդարանում»։

Пресса дня 12:48 11/06/2022 Армения
Газета «Жоховурд» пишет, что согласно статье 63 закон «О прокуратуре», полномочия генерального прокурора Армении Артура Давтяна прекращаются примерно через два месяца.
«Полномочия Генерального прокурора считаются прекращенными, когда истек срок его пребывания в должности – в тот же день шестого года, следующего за его вступлением в должность», - говорится в пункте 1 упомянутой статьи.
Генеральный прокурор Артур Давтян был назначен на должность 15 сентября 2016 года, решением Национального Собрания. Фактически, срок его полномочий истечет через три месяца. Для избрания прокурора все фракции могут выдвинуть кандидатов, которые потом должны обсуждаться сначала в постоянной комиссии парламента по государственно-правовым вопросам, а затем, на заседании парламента. Уточнение сроков проводится Национальным Собранием, согласно закону «Регламент Национального Собрания».
Как сообщили изданию во фракции «Гражданский договор», вопрос выборов генпрокурора пока не обсуждается. Кроме фракции, этот вопрос не обсуждается также в комиссии по государственно-правовым вопросам. «Следите за сроками, все будет видно», - сказали нам.
Что касается оппозиционных фракций, то на данный момент, у них совершенно другая политическая повестка, причем не в парламенте.