Քաղաքական 13:53 25/06/2022 Հայաստան
«Շարքի  միջոցով կփորձեմ ոչ շատ երկար, պարզ ձևակերպված և «ոչ դիվանագիտական» գրառումներով անդրադառնալ, որպես պետություն և ազգ, մեր առջև ծառացած, ըստ իս, ամենակարևոր խնդրին՝ պատերազմին և մեզ»,-մանրամասնել է ԵՊՀ պրոֆեսորն ու հրապարակել առաջինը։
«Պատերազմը և մենք
1․ Պատերազմի անխուսափելիությունը
Եվ այսպես, արդյո՞ք հնարավոր է  խուսափել պատերազմից այնպիսի տարածաշրջանում և այնպիսի թշնամու հետ, ինչպիսին Ադրբեջանն է։ Այո՛, հնարավոր է։ Հնարավոր է, բայց փաստացի հանձնվելու պարագայում միայն։ Իսկ արդյո՞ք դա է հայկական պետականության հազարամյակների ծրագրի տեսլականը։ Ո՛չ, և երիցս ո՛չ։
Հետևաբար պատերազմից խուսափելու միայն մեկ եղանակ կա՝ ոչ թե դրանից վախենալը և հանձնվելը, այդպիսով միանշանակորեն կործանելով մեր նախնիների, մեր և մեր սերունդների երազանքը, այլ լայն իմաստով պատերազմին պատրաստ լինելը։
Կարող է հարց առաջանալ, իսկ ինչո՞ւ չի կարելի «տեխնիկական» իմաստով լուծել հայ-ադրբեջանական հիմնահարցը, դիցուք, զիջելով ինչ-որ տարածք, համաձայնելով Ադրբեջանի պահանջներին և այլն։ Չի կարելի շատ պարզ և միանշանակ պատճառով՝ խնդիրը չունի նման «տեխնիկական» լուծում, քանզի հակամարտությունը գոյաբանական է՝ նաև դիմացի կողմից ձևակերպված շատ հստակ՝ «պետք է լինենք կա՛մ մենք, կա՛մ դուք» տրամաբանությամբ։
Հետևաբար պետք է արձանագրել ելակետային հետևյալ հանգամանքները ճշգրիտ ուղղությամբ ընթանալու համար՝
1․ հայ֊ադրբեջանական հակամարտության խնդիրը գոյաբանական է, ուստի չունի «տեխնիկական» լուծում,
2․ պատերազմից կարելի է  խուսափել միայն Հայաստանի պետականության «խաղաղ ոչնչացման» թշնամական ծրագիրն անվերապահորեն ընդունելու դեպքում,
3․ պատերազմից կարելի է խուսափել կամ չխուսափելով հաղթական պատերազմ մղել միայն բոլոր իմաստներով դրան լիարժեք պատրաստ լինելու պայմաններում։
Ըստ այդմ, ընտրանքները, մեղմ ասած, այդքան էլ  բազմազան չեն, ինչպես և Մերձավոր Արևելքի շատ երկրների պարագայում, ուստի հնարավորին արագ կամ նույնիսկ անհապաղ մենք՝ որպես պետություն և ազգ, առաջինը հենց ինքներս մեզ պետք է քաջություն ունենանք խոստովանելու «Բարի գալուստ մերձավորարևելյան իրականություն», իսկ այդ իրականությունից բխող հիմնական մարտահրավերը՝ այսինքն անխուսափելի պատերազմին պատրաստ լինելը, դարձնենք պետական և ազգային ամենաառաջնային օրակարգ»։

Политика 15:34 25/06/2022 Армения
Заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в своем Telegram-канале начал серию под названием «Война и мы».
«В рамках серии я попытаюсь не очень длинными, просто сформулированными и «не дипломатическими» записями затронуть, на мой взгляд, самую важную проблему, стоящую перед нами, как перед государством и нацией – войну и нас», – пояснил профессор ЕГУ и опубликовал первую:
«Война и мы
1 ․ Неизбежность войны
Итак, можно ли избежать войны в таком регионе и с таким врагом, как Азербайджан? Да, можно. Можно, но только в случае фактической сдачи. Но разве таково видение тысячелетней программы армянской государственности? Нет, трижды нет.
Соответственно, есть только один способ избежать войны – не бояться ее и сдаться, тем самым однозначно разрушив мечту наших предков, нашу мечту и мечту наших поколений, а быть готовым к войне в широком смысле.
Может возникнуть вопрос: а почему армяно-азербайджанскую проблему нельзя решить в "техническом" смысле, например, уступкой какой-то территории, согласием на требования Азербайджана и т.п.? Нельзя по очень простой и однозначной причине: у проблемы нет такого "технического" решения, поскольку конфликт касается нашего существования, с очень четко сформулированной другой стороной логикой – "должны быть либо мы, либо они".
Следовательно, для того, чтобы двигаться в правильном направлении, необходимо зафиксировать следующие исходные обстоятельства:
1 ․ проблема армяно-азербайджанского конфликта – экзистенциальная, посему "технического" решения у нее нет,
2 ․ войны можно избежать только в случае безоговорочного принятия вражеского плана "мирного уничтожения" государственности Армении.
3․ или войны можно избежать, не избегая ведения победоносной войны только в условиях полноценной готовности во всех смыслах.
Посему, варианты, мягко говоря, не столь разнообразны, как и в случае со многими странами Ближнего Востока, так что как можно скорее или даже немедленно мы, как нация и государство, первыми должны найти мужество признаться себе "Добро пожаловать в ближневосточную реальность". А вытекающий из этой реальности основной вызов – то есть готовность к неизбежной войне – сделать самой приоритетной государственно-национальной повесткой».