Տնտեսություն 15:24 13/07/2022 Հայաստան
«Նոր ատոմակայանի կառուցման շուրջ բանակցություններն առաջընթաց չեն արձանագրում։ Ավելին՝ պաշտոնական հայտարարությունների մակարդակում նկատվում է հետընթաց, իսկ Հայաստանում նոր ատոմակայանի կառուցմանը մասնակցելու կորպորացիայի մտադրության մասին հայտարարած ԳՊՄ-ի վերահսկիչ բաժնետեր Ռոման Տրոցենկոն էլ կարծես ընդհատակ է անցել։
Երեկ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել էր «Ռոսատոմ» կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովին։ Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ զրուցակիցները քննարկել են ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի հետագա շահագործմանը, Հայաստանում նոր ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման հնարավորություններին, ատոմային էներգետիկայի զարգացմանը, ինչպես նաև վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Ընդգծենք, որ շուրջ 10 ամիս առաջ՝ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ քննարկվում են ոչ թե նոր ատոմակայանի կառուցման հնարավորությունների հարցը, այլ օգտագործել էր «բանակցություններ» տերմինը՝ նշելով որ բանակցություններ են ընթանում նոր ատոմակայանի շուրջ։ Այդպիսով՝ փորձելով մեղմել ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի վաճառքի հետեւանքով առաջացած կոռուպցիոն սկանդալը։
2021թ. սեպտեմբերի 30-ին ռուսական «Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերությունը, որի սեփականատերը ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոն է, ձեռք էր բերել կոմբինատի բաժնետոմսերի 60 տոկոսը, որից 25 տոկոսը նվիրատվություն էր կատարել վարչապետի աշխատակազմին։ Դա կազմում է ԶՊՄԿ բաժնետիրական կապիտալի 15 տոկոսը։ Տրոցենկոն նաև «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» հանքարդյունաբերական ընկերության հիմնական բաժնետերն է։ Ընդ որում, բաժնետոմբերը ձեռք էին բերվել հրատապ հրավիրված դատական նիստով դրանք արգելանքից հանելուց հետո ու նույնքան էլ արագ կազմակերպվել էր վաճառքի գրանցումը։
ԱԺ ամբիոնից, խոսելով կոռուպցիոն այդ սկանդալի մասին, Նիկոլ Փաշինյանը, հայտարարել էր, թե ««Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերության սեփականատերերից մեկի կողմից ՀՀ-ին եղել առաջարկ, առաջարկը քննարկել են ու տեսել, որ համապատասխանում է ՀՀ տնտեսական ու պետական շահերին»։
«Առաջին հերթին պղնձնաձուլարանի կառուցում, երկրորդ՝ այս ծրագրի մաս է նոր ատոմակայանի կառուցումը։ «Գեոպրոմայնինգ»-ը ստանձնել է պղնձաձուլարանի ներդրումային պարտավորություններ, որոնք արձանագրվել են, ու կշարունակվի արձանագրումը, ու բանակցություններ է սկսել նոր ատամոկայանի շուրջ»,- հայտարարել էր Փաշինյանը։
ԳՊՄ-ի վերահսկիչ բաժնետեր Ռոման Տրոցենկոն եւս հայտնել էր Հայաստանում նոր կայանի կառուցմանը մասնակցելու կորպորացիայի մտադրության մասին։
Լիխաչովը դեռեւս 2021 թվականի նոյեմբերին վերահաստատել էր, որ Տրոցենկոյի մոտ կա հետաքրքրություն՝ էլեկտրաէներգիայի նոր աղբյուրների հարցում՝ հաշվի առնելով Հայաստանում նրա նոր արդյունաբերական նախագծերը։
«Գիտենք, որ պարոն Տրոցենկոն, այստեղ այսպես ասած, խարիսխ է գցել»,- 2021 թվականի նոյեմբերի 16-ին հայտարարել էր Լիխաչովը։
Այս հայտարարությունց անցել են ամիսներ, սակայն նոր ատոմակայանի շուրջ բանակցությունները ոչ միայն միս ու արյուն չեն ստանում, այլ անգամ բառամթերքն է մեղմացել։ Նիկոլ Փաշինյանն այլեւս չի խոսում նոր ատոմակայանի կառուցման բանակցությունների արդյունքների կամ ընթացքի մասին, այլ ընդամենն արդեն քննարկում են դրա հնարավորություններին վերաբերող հարցերը։ Իսկ Տրոցենկոն, որը միլիարդների ներդրումներ էր խոստացել, այլեւս չի երեւում թատերաբեմում։ Տպավորություն է, որ միմյանց տրված խոստումները մնացել են անկատար։ Արձանագրենք, որ Տրոցենկոն ներկա չէր Լիխաչովի ու Փաշինյանի երեկվա հանդիպմանը»։

Economy 16:55 13/07/2022 Armenia
No progress has been made in the negotiations on the construction of a new nuclear plant in Armenia, while Russian billionaire Roman Trotsenko, owner of the GeoProMining Gold LLC who announced plans to join its construction, seems to “have gone into hiding”, Pastinfo reports.
Nikol Pashinyan met with General Director of Rosatom Corporation Alexey Likhachev on Tuesday. According to a statement released by the prime minister’s office, the interlocutors discussed issues related to the further operation of the second power bloc of the Armenian Nuclear Power Plant (ANPP), the possibilities of building a new nuclear power plant in Armenia, the development of nuclear energy as well as the cooperation in the field of renewable energy.
Incidentally, earlier in 2021 Pashinyan said “negotiations” were underway over the construction of a new nuclear plant, thus attempting to “smooth over” the corruption scandal related to the Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC) transaction.
On September 30, 2021, Industrial Company JSC, a wholly owned subsidiary of Roman Trotsenko's GeoProMining, mysteriously acquired 60% of the ZCMC shares and promptly donated a quarter of that stake to the Armenian government. The granted 25% of the shares make up 15% of the ZCMC equity. Trotsenko’s company acquired the shares immediately after they were unfrozen by an Armenian court. The government has not revealed how Trotsenko became the recipient of the stake or the sum paid by him.
Speaking about the corruption scandal in the parliament in October 2021, Nikol Pashinyan said that "Armenia received a proposal from one of the GeoProMining owners which was discussed and they came to the conclusion that it meets the economic and state interests of Armenia.”
"This includes two very important components: the first is the construction of a copper smelter. Second, the construction of a new nuclear power plant is part of the program. GeoProMining LLC has undertaken investment commitments for the establishment of a copper smelter, which has been duly recorded, and talks on the construction of a new nuclear power plant in Armenia have already started,” Pashinyan said.
Roman Trotsenko also announced the corporation's plans to support the construction of a new nuclear plant in Armenia.
Likhachev confirmed back in November 2021 that Trotsenko was interested in new power sources in view of his new industrial projects in Armenia.
"It’s known that Mr. Trotsenko has, as they call it, dropped anchor here," Likhachev said on Nov. 16, 2021.
“Several months have passed since that statement, but not only haven’t the negotiations on a new nuclear power plant taken shape, but also the fervor of the statements has diminished. Nikol Pashinyan no longer speaks about the progress or the results of negotiations on the construction of a new nuclear power plant, saying only such a possibility is being discussed. While Trotsenko, who promised billions in investments, no longer appears on the scene. It seems that the promises given to each other remain unfulfilled. Trotsenko was not present at yesterday's meeting of Likhachev and Pashinyan,” Pastinfo says.