Տնտեսություն 15:24 13/07/2022 Հայաստան
«Նոր ատոմակայանի կառուցման շուրջ բանակցություններն առաջընթաց չեն արձանագրում։ Ավելին՝ պաշտոնական հայտարարությունների մակարդակում նկատվում է հետընթաց, իսկ Հայաստանում նոր ատոմակայանի կառուցմանը մասնակցելու կորպորացիայի մտադրության մասին հայտարարած ԳՊՄ-ի վերահսկիչ բաժնետեր Ռոման Տրոցենկոն էլ կարծես ընդհատակ է անցել։
Երեկ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել էր «Ռոսատոմ» կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովին։ Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ զրուցակիցները քննարկել են ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի հետագա շահագործմանը, Հայաստանում նոր ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման հնարավորություններին, ատոմային էներգետիկայի զարգացմանը, ինչպես նաև վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Ընդգծենք, որ շուրջ 10 ամիս առաջ՝ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ քննարկվում են ոչ թե նոր ատոմակայանի կառուցման հնարավորությունների հարցը, այլ օգտագործել էր «բանակցություններ» տերմինը՝ նշելով որ բանակցություններ են ընթանում նոր ատոմակայանի շուրջ։ Այդպիսով՝ փորձելով մեղմել ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի վաճառքի հետեւանքով առաջացած կոռուպցիոն սկանդալը։
2021թ. սեպտեմբերի 30-ին ռուսական «Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերությունը, որի սեփականատերը ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոն է, ձեռք էր բերել կոմբինատի բաժնետոմսերի 60 տոկոսը, որից 25 տոկոսը նվիրատվություն էր կատարել վարչապետի աշխատակազմին։ Դա կազմում է ԶՊՄԿ բաժնետիրական կապիտալի 15 տոկոսը։ Տրոցենկոն նաև «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» հանքարդյունաբերական ընկերության հիմնական բաժնետերն է։ Ընդ որում, բաժնետոմբերը ձեռք էին բերվել հրատապ հրավիրված դատական նիստով դրանք արգելանքից հանելուց հետո ու նույնքան էլ արագ կազմակերպվել էր վաճառքի գրանցումը։
ԱԺ ամբիոնից, խոսելով կոռուպցիոն այդ սկանդալի մասին, Նիկոլ Փաշինյանը, հայտարարել էր, թե ««Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերության սեփականատերերից մեկի կողմից ՀՀ-ին եղել առաջարկ, առաջարկը քննարկել են ու տեսել, որ համապատասխանում է ՀՀ տնտեսական ու պետական շահերին»։
«Առաջին հերթին պղնձնաձուլարանի կառուցում, երկրորդ՝ այս ծրագրի մաս է նոր ատոմակայանի կառուցումը։ «Գեոպրոմայնինգ»-ը ստանձնել է պղնձաձուլարանի ներդրումային պարտավորություններ, որոնք արձանագրվել են, ու կշարունակվի արձանագրումը, ու բանակցություններ է սկսել նոր ատամոկայանի շուրջ»,- հայտարարել էր Փաշինյանը։
ԳՊՄ-ի վերահսկիչ բաժնետեր Ռոման Տրոցենկոն եւս հայտնել էր Հայաստանում նոր կայանի կառուցմանը մասնակցելու կորպորացիայի մտադրության մասին։
Լիխաչովը դեռեւս 2021 թվականի նոյեմբերին վերահաստատել էր, որ Տրոցենկոյի մոտ կա հետաքրքրություն՝ էլեկտրաէներգիայի նոր աղբյուրների հարցում՝ հաշվի առնելով Հայաստանում նրա նոր արդյունաբերական նախագծերը։
«Գիտենք, որ պարոն Տրոցենկոն, այստեղ այսպես ասած, խարիսխ է գցել»,- 2021 թվականի նոյեմբերի 16-ին հայտարարել էր Լիխաչովը։
Այս հայտարարությունց անցել են ամիսներ, սակայն նոր ատոմակայանի շուրջ բանակցությունները ոչ միայն միս ու արյուն չեն ստանում, այլ անգամ բառամթերքն է մեղմացել։ Նիկոլ Փաշինյանն այլեւս չի խոսում նոր ատոմակայանի կառուցման բանակցությունների արդյունքների կամ ընթացքի մասին, այլ ընդամենն արդեն քննարկում են դրա հնարավորություններին վերաբերող հարցերը։ Իսկ Տրոցենկոն, որը միլիարդների ներդրումներ էր խոստացել, այլեւս չի երեւում թատերաբեմում։ Տպավորություն է, որ միմյանց տրված խոստումները մնացել են անկատար։ Արձանագրենք, որ Տրոցենկոն ներկա չէր Լիխաչովի ու Փաշինյանի երեկվա հանդիպմանը»։

«Фактинфо»: Обещания Троценко поучаствовать в строительстве новой АЭС так и зависли в воздухе
«Подвижек в переговорах вокруг строительства новой атомной электростанции не фиксируется. Более того, на уровне официальных заявлений заметен регресс, а контролирующий акционер GPM Роман Троценко, заявивший о намерении корпорации участвовать в строительстве новой АЭС в Армении, похоже, ушел в подполье.
Вчера Никол Пашинян принял генерального директора российской государственной корпорации по атомной энергии “Росатом” Алексея Лихачева. Согласно официальному сообщению, собеседники обсудили вопросы дальнейшей эксплуатации второго энергоблока ААЭС, возможности строительства новой атомной электростанции в Армении, коснулись развития атомной энергетики, а также вопросов сотрудничества в области возобновляемой энергетики.
Отметим, что примерно 10 месяцев назад Никол Пашинян заявил, что обсуждается не вопрос о возможностях строительства новой атомной электростанции, а использовал термин "переговоры", указав, что ведутся переговоры вокруг новой АЭС. Подобным образом он попытался сгладить коррупционный скандал, возникший из-за продажи акций ЗММК.
30 сентября АО “Промышленная компания”, владельцем которого является российский миллиардер Роман Троценко, приобрело 60% акций комбината, 25% из которых он передал в дар аппарату премьер-министра. Это составляет 15% уставного капитала ЗММК. Троценко также является основным акционером горнодобывающей компании "ГеоПроМайнинг Голд". Причем акции были приобретены после снятия с них ареста по итогам судебного заседания, созванного в спешном порядке. Так же скоропалительно была организована регистрация продажи.
Говоря с трибуны НС об этом коррупционном скандале, Никол Пашинян заявил, что "РА получила от одного из собственников компании "ГеоПроМайнинг Голд" предложение, по которому состоялось обсуждении, и по его итогам они пришли к выводу, что оно соответствует экономическим и государственным интересам РА".
"Частью этого проекта в первую очередь является строительство медеплавильного завода, во-вторых, - строительство новой атомной электростанции. "ГеоПроМайнинг" взял на себя инвестиционные обязательства медеплавильного завода, которые были зафиксированы, и будут далее фиксироваться, и начал переговоры по новой АЭС", - сказал Пашинян. Контролирующий акционер GPM Роман Троценко также заявил о намерении корпорации участвовать в строительстве новой станции в Армении.
Лихачев еще в ноябре 2021 года подтвердил наличие у Троценко запроса на новые источники электроэнергии с учетом его новых промышленных проектов в Армении.
"Мы знаем, что господин Троценко, что называется, бросил здесь якорь", - заявил Лихачев 16 ноября 2021 года.
С момента этого заявления прошли месяцы, однако переговоры по новой АЭС не только не обрели плоть и кровь, но даже пыл заявлений поумерился. Никол Пашинян больше не говорит о ходе или результатах переговоров о строительстве новой АЭС, а всего лишь об обсуждении вопросов, касающихся такой возможности. А Троценко, который обещал миллиардные инвестиции, больше не появляется на арене. Складывается впечатление, что данные друг другу обещания так и остались невыполненными. Отметим, что Троценко не присутствовал на вчерашней встрече Лихачева и Пашиняна».
- «Фактинфо»: ANIF использует имена иностранцев для сокрытия разного рода темных сделок
- Радио «Азатутюн»: Правительство не уточняет, как стало владельцем 15% Зангезурского медно-молибденового комбината
- «Фактинфо»: GeoProMining Gold косвенно подтверждает причастность к политическим коррупционным сделкам с правительством
- Российский миллиардер Роман Троценко оказался в центре скандала в России: его имя фигурирует в деле захвата бизнеса
- Налоговое обязательство в 15 млрд драмов было погашено из личных средств экс-гендиректора «Зангезурского медно-молибденового комбината»
- СМИ и общественная организация через суд требуют у правительства обнародовать договор дарения акций Зангезурского медно-молибденового комбината
- У правительства Армении будет представитель в совете директоров Зангезурского медно-молибденового комбината
- Правительство отказывается предоставлять данные о сделке по Зангезурскому медно-молибденовому комбинату
- «Жоховурд»: Тигран Авинян старается сделать все возможное, чтобы ему доверили управление ЗММК
- У Авиняна нет каких-либо профессиональных навыков руководить Зангезурским медно-молибденовым комбинатом - Акопян