Քաղաքական 12:45 02/08/2022 Տարածաշրջան
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին մտադիր է սեպտեմբերին մեկնել Նյու Յորք՝ մասնակցելու ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային։ Այս մասին երեքշաբթի օրը հայտարարել է Իրանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալի Բահադարի Ջահրոմին։
«Նախապես այդ հարցը ներառված էր աշխատանքային ծրագրում»,-ասաց նա՝ պատասխանելով Ռաիսիի՝ Նյու Յորք հնարավոր այցի մասին հարցին։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ Ջահրոմիի խոսքերը մեջբերել է ISNA գործակալությունը։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բարձր մակարդակի շաբաթը կանցկացվի սեպտեմբերի 20-26-ը։ Անցյալ տարի Ռաիսին ասաց, որ չի գալու Նյու Յորք՝ կորոնավիրուսային իրավիճակի պատճառով և միջոցառմանը խոսեց տեսակապի միջոցով։ Իրանական պատվիրակությունը գլխավորում էր Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը։

Политика 13:05 02/08/2022 Регион
Президент Ирана Эбрахим Раиси планирует отправиться в Нью-Йорк в сентябре для участия в Генассамблее ООН. Как передает ТАСС, об этом заявил во вторник официальный представитель иранского правительства Али Бахадари Джахроми.
"Предварительно этот вопрос внесен в программу", - сказал он, отвечая на вопрос о возможном визите Раиси в Нью-Йорк. Слова Джахроми приводит агентство ISNA.
Неделя высокого уровня Генассамблеи ООН пройдет 20-26 сентября. В прошлом году Раиси заявил, что не приедет в Нью-Йорк из-за ситуации с коронавирусом, и выступил на мероприятии по видеосвязи. Иранскую делегацию возглавлял глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян.