Հասարակություն 13:00 18/08/2022 Հայաստան
Դեռևս 2020 թվականի օգոստոսին Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունից հետո համապատասխան գերատեսչություններին հանձնարարել եմ հավաքել տեղեկատվություն բոլոր հնարավոր այն ընկերությունների վերաբերյալ, որոնք գործ ունեն պայթյունավտանգ նյութերի հետ և այն օբյեկտների վերաբերյալ, որտեղ կարող են լինել մեծ քանակի պայթյունավտանգ նյութեր։ Կառավարության նիստում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունից հետո փորձել է հաշվետվություն ստանալ տրված հանձնարարականի կատարման վերաբերյալ։
«Այս պահին այդ մասով տեղեկատվությունն ամփոփվում է, բայց նաև պիտի հանձնարարեմ  Պետական վերահսկողական ծառայությանը, որպեսզի իրականացնի ուսումնասիրություն և զեկուցի, թե իմ տված 2020 թ-ի օգոստոսի հանձնարարականն ինչպես է կատարվել»,- նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ այս պահի դրությամբ գիտեն, որ խնդրո առարկա առևտրի կենտրոնում Հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչական մարմինը կատարել է ստուգումներ 2021 թ-ի գարնանը և արձանագրել են խախտումներ։
«Այս տեղեկությունը հայտնի է, բայց ամեն դեպքում ինձ անհրաժեշտ է խորքային ուսումնասիրություն, թե բովանդակային առումով ինչպես է կատարվել հանձնարարականը, որը  ժամկետով սահմանափակված չի եղել: Բեյրույթի պայթյունից հետո խնդիր է դրվել միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի Հայաստանում նմանատիպ իրադարձություն տեղի չունենա»,- ընդգծեց նա։

Политика 13:42 18/08/2022 Армения
«Ещё после произошедшего в августе 2020 года взрыва в Бейруте я поручил собрать информацию о всех возможных компаниях и других объектах, где могут храниться в большом количестве взрывоопасные вещества», – заявил на заседании правительства Армении премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, после взрыва в ТЦ «Сурмалу» он попробовал получить отчет о ходе выполнения данного поручения.
«На данный момент эта информация обобщается, но должен поручить, чтобы Государственная контрольная служба провела исследование и доложила мне, как выполнялось данное мною 2020 года поручение», – отметил Пашинян.
По словам Н. Пашиняна, по положению на данный момент известно, что соответствующий инспекционный орган в торговом центре «Сурмалу» весной 2021 года провел проверки и зафиксировал нарушения.
«Эта информация известна, но в любом случае мне необходимо углубленное изучение того, как выполнялось задание по содержанию. Это задание не было ограничено по времени. После взрыва в Бейруте стояла задача принять меры, чтобы подобное событие не повторилось в Армении», – подчеркнул он.