Քաղաքական 10:56 19/08/2022 Տարածաշրջան
Թուրքիայի նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան 2023 թվականի հունիսի 18-ին, ուրբաթ օրը հայտարարել է երկրի արդարադատության նախարարության ղեկավար Բեքիր Բոզդաղը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Թուրքիայում նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան 2023 թվականի հունիսի 18-ին: Դրանք կլինեն երկրորդ ընտրությունները, որոնցում կմասնակցի մեր նախագահը [Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը]»,- ասել է նախարարը Miliyet թերթին տված հարցազրույցում։
Թուրքիայում ընդհանուր (նախագահական և խորհրդարանական) ընտրությունները, տեղական օրենսդրության համաձայն, տեղի են ունենում նույն օրը և ի սկզբանե նշանակված էին 2023 թվականի հունիսին։ Իշխող «Ժողովրդական դաշինք»-ն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ իրենց միասնական թեկնածուն լինելու է գործող նախագահ Էրդողանը։ Ընդդիմությունը՝ ի դեմս վեց կուսակցությունների դաշինքի, դեռ չի նշել իր թեկնածուին։
Ընդդիմությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Թուրքիայի գործող նախագահը չի կարող մասնակցել ընտրություններին, քանի որ սա նրա երրորդ ժամկետն է լինելու։ Արդարադատության նախարարության ղեկավարը բազմիցս ասել է, որ գալիք նախագահական ընտրությունները Էրդողանի համար երկրորդն են լինելու Թուրքիայի՝ 2018 թվականին խորհրդարանական կառավարման ձևից նախագահականի անցնելուց հետո։

Политика 14:31 19/08/2022 Регион
Президентские выборы в Турции состоятся 18 июня 2023 года, сообщает ТАСС со ссылкой на главу Минюста страны Бекир Боздаг.
«Выборы президента Турции пройдут 18 июня 2023 года. Они станут вторыми выборами, на которых наш президент [Реджеп Тайип Эрдоган] будет баллотироваться», – сказал министр в интервью газете Miliyet.
Всеобщие (президентские и парламентские) выборы в Турции, согласно местному законодательству, проходят в один день и изначально запланированы на июнь 2023 года. Правящий «Народный альянс» ранее объявил, что их единым кандидатом будет действующий президент Эрдоган. Оппозиция, представленная блоком шести партий, пока не называла своего претендента.
Оппозиция ранее заявляла, что действующий президент Турции не может баллотироваться на выборах, так как это станет для него третьим сроком. Глава Минюста неоднократно говорил, что предстоящие выборы президента будут для Эрдогана вторыми после перехода в 2018 году Турции от парламентской к президентской форме правления.