Քաղաքական 09:46 22/08/2022 Հայաստան
Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը, անդրադառնալով հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանի կողմից օգոստոսի 23-ին հրավիրած հանրահավաքին, գրում է.
«Էդգար Ղազարյանի նախաձեռնությունը նոր փուլ կարող է բացել Հայաստանի քաղաքական մտածողության ու կազմակերպման տրամաբանության մեջ։ Ինչու։
2018-ի իշխանափոխությունը Հայաստանի քաղաքական համակարգի փլուզման ակտն էր։
Կուսակցությունները դարձել էին իշխանության ռեսուրսներին տիրանալու գործիքի, աշխատանքի տեղավորման բյուրոյի, տնտեսական գործունեություն ծավալելու հնարավորության, առանց հասարակությանը ներկայացնելու ապագայի նախագծեր, առանց համախմբելու դրա համար անհրաժեշտ ազգի ինտելեկտուալ պոտենցիալը, իսկ կուսակցականի հիմնական արժեքը ցանկացած եղանակով ձայն բերելու հմտությունն էր։ Այսինքն, չդառձան լայն հանրային-քաղաքական ինստիտուտներ, որտեղ կան որոշումներ կայացնելու հանրության համար լեգիտիմ ու վստահելի մեխանիզմներ։
Մինչ 2018-ը որոշակի դերակատարություն էին իրականացնում ՀԿ-ները, իրավապաշտպանները, որոնք վերջնականապես վարկաբեկվեցին, դառնալով գործող իշխանության ու արտաքին շահերի կամակատարներ։
Հիմա նոր տրամաբանության վրա հիմնված հանրային-քաղաքական միավորումներ ստեղծելու ժամանակն է, ստվերում տարերային ձեւով նման նախաձեռնություններ են կազմակերպվում։ Սա պայթյունից առաջ, առերեւույթ խաղաղ, բայց մեծ պոտենցիալի կուտակման փուլ է։ Նաեւ իրական, այլ ոչ թե պատվերով, քաղաքացիական հասարակության կառուցելու սկիզբ։
Կարեւոր է, որ Էդգար Ղազարյանը որպես անձ է հանդես գալիս, ու դիմում է հանրությանը։ Հասկանալի, թե ով է որոշում կայացրել ու ով է պատասխանատու։ Սա համարենք նոր պրոցեսի սկիզբ։

Политика 12:06 22/08/2022 Армения
Политолог Степан Даниелян, обратившись к предстоящему 23 августа митингу, о котором ранее сообщил общественно-политический деятель Эдгар Казарян, пишет:
«Инициатива Эдгара Казаряна может открыть новый этап в логике политического мышления и организации в Армении. Почему?
Смена власти в 2018 году стала актом краха политической системы Армении.
Партии стали инструментом овладения властными ресурсами, бюро по трудоустройству, возможностью осуществлять экономическую деятельность, не предъявляя обществу перспективных проектов, не консолидируя необходимый для этого интеллектуальный потенциал нации, а главной ценностью члена партии стал навык по получению голосов любым способом.
Иными словами, не стали общественно-политическими институтами, где действуют легитимные и надежные механизмы для принятия решений для общества.
До 2018 года определенную роль играли общественные организации, правозащитники, которые были окончательно дискредитированы, став приспешниками действующей власти и внешних интересов.
Сейчас время создания новых общественно-политических единиц, основанных на новой логике, в тени стихийным образом формируются подобные инициативы. Это этап накопления большого потенциала, по-видимому мирного, перед взрывом. А также реальное, а не заказное начало строительства гражданского общества.
Важно, чтобы Эдгар Казарян выступает в качестве частного лица, и обращается к обществу. Понятно, кто принял решение и кто несет ответственность. Будем считать это началом нового процесса.