Քաղաքական 09:32 23/08/2022 Հայաստան
Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման 32-ամյակի առիթով։ Կառավարության տարածած ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Այսօր լրանում է Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի ընդունման 32-րդ տարեդարձը: 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Գերագույն խորհրդի կողմից ընդունված Հռչակագիրն այն մասին է, որ Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունն անկախ պետության հաստատման գործընթացի սկիզբ է դնում:
Մեկնարկած այդ գործընթացը դե յուրե ավարտվեց 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ի անկախության հանրաքվեով և միջազգային հանրության կողմից Հայաստանի Հանրապետության ճանաչմամբ:
Դե ֆակտո այդ գործընթացը չի ավարտվել մինչև օրս, ոչ թե այն պատճառով, որ անկախություն չունենք, այլ այն պատճառով, որ անկախությունը նման է առողջության, որն ունենալով նույնիսկ՝ այն ունենալու համար հոգ պիտի տանես ամեն օր:
Կառավարությունն ամեն օր պայքարում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության համար: Անկախությունը մեզ համար անվտանգություն է, որն ապահովող միջազգային կառուցակարգերը բոլորիս աչքի առաջ ճաք են տալիս, և առաջիններից այդ ճաքը ցավոք արտահայտվեց Լեռնային Ղարաբաղում:
Անկախությունը կարգավորված հարաբերություններ են հարևանների հետ. մենք թեև մեր հարևաններից մի մասի հետ ունենք փայլուն հարաբերություններ, մյուս մասի հետ հարաբերություններում որևէ էական առաջընթաց չի արձանագրվում, որովհետև նրանք չափազանց մեծ գին են պահանջում մեզնից, կամ էլ համարում են, որ մենք ենք իրենցից չափազանց մեծ գին պահանջում:
Անկախությունը մեզ համար ամուր դաշնակցային հարաբերություններ են, բայց դաշնակիցները միշտ չէ, որ միայն քեզ են դաշնակից, այլև նրանց, ովքեր դաշնակցում են քո դեմ:
Անկախությունն առերեսում է, և հանուն մեր անկախության ու պետականության՝ մենք պետք է ինքներս մեզ հետ, մեր պատմության ու աշխարհընկալման հետ առերեսվելու կամք ունենանք:
Անկախությունը մտածողություն է, պետականակենտրոն մտածողություն, և սրա չգոյությունը մսխում է ինքնիշխանությունը, անվտանգությունը, ապագան:
Անկախությունն ազատություն է, և մեր ընկալմամբ՝ ժողովուրդն անկախ պետություն ստեղծել է այնտեղ իրեն ազատ և անվտանգ զգալու համար: Անկախությունը կրթություն է, և քանի դեռ ամենահեռավոր գյուղում ապրող յուրաքանչյուր երեխայի կրթությունը նույնքան հասանելի չէ, որքան մայրաքաղաքի կենտրոնում, պիտի տրտմենք մեր ապագայի համար:
Անկախությունն իրավակարգ է, օրենքի, իրավունքի գերակայություն. օրենքը հարգելը և ոչ թե այն շրջանցելը պիտի լինի առավելության նշան:
Անկախությունն աշխատանք է, այնպիսի աշխատանք, որը պետք է ստեղծի և արարի և ոչ թե մսխի ու փչացնի:
Անկախությունը նման է աստվածաշնչյան տասը մնասի առակին, որի խորհուրդը հետևյալն է. ով ունի, նրան կտրվի, իսկ ով չունի, նրանից նույնիսկ իր ունեցածը կվերցվի:

Политика 13:38 23/08/2022 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю 32-й годовщины принятия Декларации о независимости Республики Армения.
В послании, в частности, отмечается:
«Сегодня исполняется 32 года со дня принятия Декларации о независимости Республики Армения. В Декларации, принятой Верховным Советом 23 августа 1990 года, говорится, что Армянская Советская Социалистическая Республика начинает процесс создания независимого государства.
Начавшийся процесс де-юре завершился референдумом о независимости 21 сентября 1991 года и признанием Республики Армения международным сообществом.
Де-факто этот процесс не завершен до сих пор, не потому, что у нас нет независимости, а потому, что независимость подобна здоровью, о котором, даже имея ее, нужно заботиться каждый день.
Правительство ежедневно борется за независимость Республики Армения. Независимость для нас – безопасность. Международные структуры, которые обеспечивали ее, стали давать трещины у всех на глазах, и одна из первых трещин, к сожалению, пришлась Нагорный Карабах.
Независимость – это урегулированные отношения с соседями. Хотя у нас прекрасные отношения с некоторыми из наших соседей, в отношениях с другими нет существенного прогресса, потому что они требуют от нас слишком большую цену, или же считают, что мы требуем от них слишком большую цену.
Независимость для нас – крепкие союзнические отношения, но союзники не всегда бывают лишь вашими союзниками, они бывают и союзниками тех, кто выступает против вас.
Независимость – это умение встать лицом к лицу, и во имя нашей независимости и государственности мы должны иметь волю встать встретиться лицом к лицу с самими собой, со своей историей и со своим мировосприятием. Независимость - это мышление, государствоцентричное мышление, и его отсутствие растрачивает суверенитет, безопасность, будущее.
Независимость – это свобода, и в нашем понимании, народ создал независимое государство, чтобы чувствовать себя в нем свободным и в безопасности. Независимость – это образование, и пока каждый ребенок, живущий в самом отдаленном селе, не будет иметь такой же доступ к образованию, как и в центре столицы, мы о своем будущем должны думать с грустью.
Независимость – это правопорядок, верховенство закона и права. И именно уважение закона, а не умение обходить его, должно быть признаком нашего превосходства.
Независимость – это работа, такая работа, которая должна создавать и созидать, а не растрачивать и портить.
Независимость подобна библейской притче о десяти талантах, завет которой таков: кто имеет, тому дано будет, а кто не имеет, у того отнимется и то, что он имеет.