Քաղաքական 16:44 31/08/2022 Տարածաշրջան
Մարիա Զախարովա. Հարավային Կովկասում ԵՄ ակտիվությունը նման է միջնորդության դափնիների յուրացման անշնորհք փորձի
Փոխվարչապետերի նախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի միջոցով Ռուսաստանը շարունակում է Երևանի ու Բաքվի հետ առարկայական աշխատանք Հարավային Կովկասում  տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման նպատակով։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօրվա ճեպազրույցում։
«Աշխատանքային խմբի շրջանակներում նախատեսվում է համաձայնեցնել կոնկրետ երթուղիների փաթեթային լուծումը, որը հիմնված կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխանության հանդեպ հարգանքի սկզբունքի վրա և կաշխատի ի նպաստ Հարավային Կովկասի անվտանգության և տնտեսական բարեկեցության»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով Բրյուսելում այսօր ԵԽ նախագահի միջնորդությամբ Փաշինյան-Ալիև հանդիպմանը՝ Զախարովան ասել է.
«Ռուսաստանը Երևանի ու Բաքվի հետ կենտրոնացած է եռակողմ պայմանավորվածությունների բոլոր դրույթների բարձր մակարդակով իրականացման ուղղությամբ։ Դրանք չեմ թվարկի, գիտեք»։
Նրա խոսքով, եռակողմ ձևաչափում աշխատանքներն անշեղորեն առաջ են ընթանում, օգոստոսի 30-ին Մոսկվայում ՌԴ խորհրդատվական աջակցությամբ կայացել է հանդիպում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև դելիմիտացիայի հարցով։
«Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ի միջնորդությամբ աշխատանքային խմբի ստեղծման մասին տեղեկություններին, ապա այդ մասին որևէ տեղեկություն չենք ստացել մեր ադրբեջանցի և հայ գործընկերներից։ Ընդհանուր առմամբ, մենք տեսնում ենք, որ ԵՄ-ի ակտիվությունը Հարավային Կովկասում պայմանավորված է աշխարհաքաղաքական հավակնություններով։ Մեր կարծիքով, դա ընդհանրապես կապ չունի ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելու իրական ցանկության հետ։ Ես կասեի, որ սրանք եվրոպացիների կեղծ նախաձեռնություններ են։ Դրանք ավելի շատ նման են միջնորդության դափնիներն անամոթաբար յուրացնելու փորձի, որի տակ ոչինչ չկա։ Մենք՝ որպես միջնորդներ, աշխատում ենք, և այդ աշխատանքը տալիս է կոնկրետ արդյունքներ և ըստ այդմ գնահատվում է կողմերի կողմից։
Իսկ նրանք, ովքեր, միջնորդ չլինելով, միջնորդ են ձևանում, ուղղակի, ըստ երևույթին, ոչինչ չեն կարողանում առաջարկել, բայց ուզում են ինչ-որ կերպ ցույց տալ իրենց ներգրավվածությունը։ Ընդհանրապես, Եվրամիութենական Բրյուսելը մեծապես կորցրել է դիվանագիտական հմտությունները»,-նշել է նա։

Политика 16:16 31/08/2022 В мире
Мария Захарова: Активность ЕС на Южном Кавказе больше похожа на попытку беспардонно присвоить лавры посредничества
Россия продолжает предметную работу с Баку и Ереваном в целях разблокирования транспортных связей на Южном Кавказе по линии профильной трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров, заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова на брифинге в среду.
«В рамках рабочей группы имеется в виду согласовать пакетное решение по конкретным маршрутам, которое основывалось бы принципе уважения суверенитета Армении, Азербайджана и работало бы на безопасность и экономическое благополучие Южного Кавказа», – указала она.
Коснувшись проходящей 31 августа в Брюсселе при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля встречи Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева, Захарова указала:
«Россия с Ереваном и Баку сконцентрирована на реализации всех положений трехсторонних договоренностей на высшем уровне. Не буду их перечислять, вы знаете. Соответствующая работа в рамках согласованных трехсторонних форматов носит предметный характер, продвигается поступательно. 30 августа в Москве состоялась встреча по делимитации границы между Азербайджаном и Арменией при консультативном содействии нашей стороны.
Что касается информации о планах создания при посредничестве ЕС упомянутой вами рабочей группы, то каких-либо сведений на этот счет от наших азербайджанских и армянских партнеров к нам не поступало.
В целом, мы видим, что активность ЕС на Южном Кавказе определяется геополитическими амбициями. На наш взгляд, к реальному желанию содействовать нормализации азербайджано-армянских отношений он не имеет, в общем, никакого отношения. Я бы сказала, что это такие псевдоинициативы европейцев. Они больше похожи на попытку беспардонно присвоить лавры посредничества, под которыми ничего нет. Мы, как посредники, работаем, и эта работа приносит конкретные результаты и соответствующе оценивается сторонами.
А те, кто выдают себя за посредников, не являясь посредниками, они просто ничего, видимо, предложить и не способны, а хочется как-то и здесь показать некую свою вовлеченность. Вообще, такое впечатление, что ЕС-овский Брюссель во многом утратил навыки дипломатии. Ну, правильно, если все время призывать к свершениям на поле боя, тогда делать на профессиональном треке им, видимо, нечего. Насколько это эффективно, оценивать самим гражданам Евросоюза».