Քաղաքական 11:48 13/09/2022 Հայաստան
Այն պահից սկսած, երբ հայտնի էր դարձել հարձակման մասին, Անվտանգության խորհրդի անդամները հրավիրվել են վարչապետի մոտ, ԱԽ նիստ է տեղի ունեցել, որը մինչև լուսաբաց շարունակվել է: Այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ քննարկման արդյունքում որոշում է կայացվել դիմել ՀԱՊԿ-ին։ Այժմ, ըստ նրա, այդ դիմումի կապակցությամբ տեղի է ունենում ՀԱՊԿ մշտական խորհրդի նիստ:
«Դիմել ենք նաև ՌԴ-ին՝ 1997 թվականի բարեկամության, փոխօգնության մասին պայմանագրի հիման վրա: Որոշում ենք կայացրել դիմել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդին, որպեսզի իրավիճակը հրատապության կարգով քննարկվի»,- հայտնեց Փաշինյանը։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ գիշերը հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՌԴ, Ֆրանսիայի, Իրանի նախագահների հետ, ԱՄՆ պետքարտուղարի, ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ, բացի այդ, Պաշտպանության նախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել ռուսաստանցի իր գործընկերոջ հետ:
«Մենք այս ուղղություններով աշխատում ենք, որ իրավիճակը հնարավորինս արագ կայունացնենք»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ բոլոր այն պնդումները, թե ՀՀ զինված ուժերը դիմել են ինչ-որ սադրանքների և Ադրբեջանի գործողությունները եղել են ի պատասխան այդ գործողությունների, բացարձակապես իրականությանը չեն համապատասխանում։
«Վերջին օրերին ադրբեջանական կողմն անընդհատ տեղեկատվական պատերազմի ժանրով տեղեկություններ էր տարածում իբր ՀՀ ԶՈւ-ի կողմից ձեռնարկված հարձակումների վերաբերյալ։ Բնականաբար, ՊՆ-ն այդ ամենը հերքում էր, քանի որ դա իրականության հետ որևէ աղերս չուներ»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, սեպտեմբերի 13-ին կեսգիշերն անց Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրետանային միջոցների, ականանետերի և ԱԹՍ-ների կիրառմամբ ինտենսիվ կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի միանգամից մի քանի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ,

Политика 12:27 13/09/2022 Армения
Никол Пашинян заявил во вторник в парламенте, что в настоящий момент проводится  заседание Постоянного совета ОДКБ на основании обращения Армении в связи с ситуацией на армяно-азербайджанской границе.
«Когда стало известно о наступлении, члены Совета безопасности были приглашены к премьер-министру, было созвано заседание Совета безопасности, которое продлилось до рассвета», – заявил Пашинян.
По его словам, в результате обсуждения было принято решение обратиться в Организацию Договора о коллективной безопасности, на основании этого обращения, как он отметил, сейчас проходит заседание Постоянного совета ОДКБ.
«Мы также обратились к РФ, на основе Договора о дружбе и взаимной помощи 1997 года. Принято решение и об обращении в Совет безопасности ООН, чтобы ситуация незамедлительно была обсуждена», – отметил Пашинян.
«Я ночью провел телефонные разговоры с президентами России, Франции, Ирана, госсекретарем США,  председателем Европейского совета Шарлем Мишелем. Глава Минобороны пообщался со своим российским коллегой. Мы работаем в этих направлениях, чтобы как можно быстрее стабилизировать ситуацию», – заявил Пашинян.
По его словам, все утверждения о том, будто вооруженные силы РА прибегали к каким-то провокациям и действия Азербайджана были ответом на эти действия, совершенно не соответствуют действительности.
«В последние дни азербайджанская сторона в жанре информационной войны постоянно распространяет информацию об атаках, якобы совершенных ВС РА. Естественно, Минобороны все это опровергало, потому что к действительности это не имело никакого отношения», – сказал он.
Напомним, что 13 сентября в 00:05 подразделения ВС Азербайджана начали интенсивный обстрел армянских позиций из артиллерии, крупнокалиберных орудий и беспилотников в направлении Гориса, Сотка и Джермука.