Քաղաքական 15:05 16/09/2022 Հայաստան
Կան ուղղություններ, որտեղ ռազմական տեսանկյունից 100 մ. մխրճումը կարող է տասնապատիկ ավելի մեծ հարվածներ հասցնել երկրի անվտանգությանը. Աբրահամյան
«ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետը հայտնել է, որ վերջին ագրեսիայի հետևանքով Ադրբեջանը մխրճվել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածք 8,5 կիլոմետր լայնությամբ ճակատով՝ մինչև 7,5 կիլոմետր խորությամբ:
ԳՇ պետի փոխանցմամբ, ներկայումս Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանման խմբերը գտնվում են Ջերմուկ քաղաքի մատույցներից 4,5 կիլոմետր հեռավորության վրա։
Սա, ի դեպ, այն դեպքում, որ 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ ՀՀ իշխանությունն Ադրբեջանին հանձնեց Քաշաթաղի ու Քարվաճառի շրջանները, Ջերմուկ քաղաքը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված հատվածից հեռու էր 12 կմ-ով:
Վերջինիս տեղեկացմամբ, Ադրբեջանը Ներքին Հանդի ու Վերին Շորժայի ուղղությամբ շարժվել է 1,5կմ, Իշխանասարի ուղղությամբ՝ 0,5 կմ:
Մի կողմից խնդիր ունենք տարածքային ու մարդկային մեծ կորուստների հետ, մյուս կողմից՝ պետք է հասկանալ, որ կան ուղղություններ, որտեղ ռազմական, ռազմավարական տեսանկյունից 100 մետր հատվածում մխրճումը կարող է տասնապատիկ ավելի մեծ հարվածներ հասցնել երկրի անվտանգությանը, քան մեկ այլ՝ կամայական հատվածում՝ 1 կմ-ի առաջխաղացումը:
Ադրբեջանը 2020 թվականի պատերազմից հետո արդեն 3-րդ ագրեսիան է իրականացնում՝ 2021 թվականի մայիսից ու նոյեմբերից հետո, դեռ չեմ խոսում Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղի և Քարագլուխ լեռնաշղթայի ուղղությամբ ներխուժումը:
Այս ընթացքում Ադրբեջանի փորձել է առավելագույնս դուրս գալ իր համար բարենպաստ շրջաններ, դիրքավորվել մարտավական և ռազմավարական բարձունքներում, որը մի կողմից նրան թույլ կտա վերահսկողություն ապահովել ՀՀ ռազմավարական օբյեկտների, կոմունիկացիաների, հանգույցների նկատմամբ, մյուս կողմից՝ առավել մասշտաբային գործողությունների դեպքում, զգալի մեկնարկային առավելություններ ստանալ»։

Политика 16:26 16/09/2022 Армения
«Начальник ГШ ВС РА сообщил, что вследствие последней агрессии Азербайджан вклинился вглубь суверенной территории Армении фронтом шириной в 8,5 км на глубину до 7,5 км.
По словам начальника Генштаба ВС, в настоящее время группы вооруженных подразделений Азербайджана находятся в 4,5 километрах от города Джермук.
И это, кстати, в условиях, когда после 44-дневной войны, когда власти РА сдали Азербайджану Кашатагский и Карвачарский районы, город Джермук находился в 12 км от отрезка, оказавшегося под контролем Азербайджана.
Согласно Э.Асряну, в районе сел Неркин Ханд и Верин Шоржа Азербайджан продвинулся на 1,5 км, в районе Ишханасара – на 0,5 км.
С одной стороны, мы столкнулись с большими территориальными и человеческими потерями, с другой стороны, нужно понимать, что есть направления, где с военной и стратегической точки зрения возникновение бреши на 100-метровом участке может нанести в десять раза больший ущерб безопасности страны, чем продвижение на 1 км на другом участке.
После войны 2020 года Азербайджан осуществляет уже 3-ю агрессию, после мая и ноября 2021 года, не говоря уже о вторжении в направлении села Парух и горного хребта Караглух Аскеранского района Республики Арцах.
В этот период Азербайджан пытался выйти в максимально благоприятные для него районы, расположиться на тактических и стратегических высотах, что, с одной стороны, позволит ему обеспечить контроль над стратегическими объектами, коммуникациями и узлами Армении, а с другой стороны, в случае более масштабных действий, получить значительные стартовые преимущества».