Օրվա մամուլ 09:22 24/09/2022 Հայաստան
«Հրապարակ». Հանդիպումն անցել է բավականին համերաշխ մթնոլորտում, նախկին «մրցակից» նախագահներն առանձնապես ամբիցիաներ չեն ցուցադրել
«Հայաստանի 3 և Արցախի 2 նախագահների` կաթողիկոսի նստավայրում և նրա մասնակցությամբ տեղի ունեցած հանդիպումից հետո տարածված «թույլ» հաղորդագրությունը շատերին հիասթափեցրեց` մարդիկ գործողություն էին սպասում, մինչդեռ կարդացին միայն, որ «տեղի է ունեցել շահագրգիռ քննարկում, որոշում է ընդունվել շարունակել հանդիպումները»:
Տպավորություն ստեղծվեց, որ ազգի «ջոջերը» չեն կարողացել ընդհանուր հայտարարի գալ և հարթել իրենց տարաձայնությունները: Սակայն մեզ ասացին, որ հանդիպումն անցել է բավականին համերաշխ մթնոլորտում, նախկին «մրցակից» նախագահներն առանձնապես ամբիցիաներ չեն ցուցադրել: Քանի որ հանդիպմանն ընդամենը 6 անձ է մասնակցել, պայմանավորվել են ինֆորմացիայի արտահոսք թույլ չտալ. «թշնամուն», այս դեպքում` հայ հասարակությանը, չտեղեկացնել, թե ինչ են խոսել:
Մեզ հաջողվեց պարզել միայն, որ քննարկման արդյունքում  մասնակիցները եկել են եզրահանգման, որ ունեն ինֆորմացիայի որոշակի պակաս՝ կապված ստեղծված իրավիճակի և Նիկոլ Փաշինյանի հետագա քայլերի հետ։ Որոշել են չշտապել, որովհետև լիարժեք տեղեկացված լինելը շատ կարևոր է:
Ծրագրում են առաջիկա մի քանի օրվա ընթացքում հնարավոր խողովակներով ինֆորմացիա հավաքել, թե ինչ է կատարվում արտաքին քաղաքական դաշտում, և ինչ է պատրաստվում անել Նիկոլ Փաշինյանը, ապա նորից հանդիպել՝ արդեն ավելի առարկայական որոշումներ ընդունելու նպատակով։ Դրանից հետո նոր կլինեն ավելի հստակ և հասցեական հայտարարություններ, որտեղ պահի գնահատականը տրված կլինի, որոշ լուծումներ նախանշված կլինեն, թե ինչպես կարելի է դիմակայել նոր սպառնալիքներին, և կոնկրետ այս պարագայում ինչ պետք է անի կամ ինչ չպետք է անի Փաշինյանը»։

Пресса дня 13:29 24/09/2022 Армения
«Грапарак»: Встреча президентов прошла в атмосфере солидарности, у бывших «соперников»-президентов не было особых амбиций
Газета «Грапарак» пишет, что распространенное после встречи трех президентов Армении и двух президентов Арцаха в резиденции Католикоса Всех Армян с его участием «слабое» заявление многих разочаровало: люди ожидали действий, в то время как прочитали о том, что «состоялась заинтересованное обсуждение, принято решение продолжать встречи».
«Создалось впечатление, что "крупные шишки" не смогли прийти к общему знаменателю и уладить свои разногласия. Однако нам сказали, что встреча прошла в атмосфере солидарности, бывшие "соперники" президенты не проявляли особых амбиций. Поскольку во встрече участвовали всего 6 человек, договорились не допускать утечку информации: не сообщать "врагу", в данном случае армянскому обществу, о чем говорили.
Нам удалось лишь выяснить, что в результате обсуждения участники пришли к заключению, что у них есть определенная нехватка информации, связанная с создавшейся ситуацией и дальнейшими шагами Никола Пашиняна. Решили не спешить, поскольку очень важно быть хорошо осведомленным.
Планируют в ближайшие несколько дней собрать по возможным каналам информацию о том, что происходит на внешнеполитическом поле, что собирается сделать Никол Пашинян, и снова встретиться для принятия более предметных решений. Только после этого будут четкие и адресные заявления, в которых будет дана оценка ситуации, обозначены некоторые решения, как можно противостоять новым угрозам и что должен делать, или не делать Никол Пашинян конкретно в данной ситуации», - пишет газета.