Կապիտուլյանտը հերթական դավաճանական սուտն է ասել․ Էդգար Էլբակյան
«Կապիտուլյանտը հերթական դավաճանական սուտն է ասել, թե իբր Մադրիդյան սկզբունքների ճանաչմամբ Հայաստանը 2007 թ․-ին Արցախը ճանաչել է Ադրբեջանի մաս։ Չկա նման բան։ Մադրիդյան դրույթներում արձանագրվել է ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը, որը նշանակում էր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ճանաչում որպես պետականաստեղծ սուբյեկտ, որը կարող է ինքնորոշվել, բնականաբար՝ Ադրբեջանի կազմից դուրս։
Հենց կապիտուլյանտին անգամ օտար ղեկավարներն են ասել, որ Իլհամ Ալիևը հասկանում է, որ Արցախը նախկին սահմաններով այլևս չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում։
Բանակցային պատմության մասին կարող եք կարդալ «Հայկական նախագծի» մասնագետների ծավալուն զեկույցը »։
- Էդգար Էլբակյան. Ներում չկա
- Ո՞վ պետք է ղեկավարի․ Էդգար Էլբակյան
- Բոլոր «հրամանները» տրվում են Երևանից և վերջինիս կառավարման ներքո գտնվող Ստեփանակերտից․ Էդգար Էլբակյան
- Մահվան է դատապարտված այն հանրույթը, որ չունի ռազմական էլիտա․ Էդգար Էլբակյան
- Մեկ գյուղ սարքելը որպես քաղաքական նվաճում ցույց տալը ոչ միայն հակաբարոյական է, այլև․․․ ․ Էդգար Էլբակյան

Эдгар Элбакян: Капитулянт снова предательским образом солгал
«Капитулянт снова предательским образом солгал, сказав, что якобы признанием Мадридских принципов Армения в 2007 году признала Арцах частью Азербайджана. Нет ничего подобного. В Мадридских принципах зафиксирован принцип права на самоопределение, что означало признание народа Нагорного Карабаха как государствообразующего субъекта, способного самоопределяться, естественно, не в составе Азербайджана.
Иностранные лидеры даже заявили капитулянту, что Ильхам Алиев понимает, что Арцах больше не может быть в составе Азербайджана с его прежними границами.
Об истории переговорного процесса можете прочитать в объемном докладе экспертов “Армянского проекта”».