Հասարակություն 10:15 31/10/2022 Տարածաշրջան
Ջավախքի Ախալքալաքի շրջանի Կորխ գյուղում տեղի է ունեցել Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցու հանդիսավոր բացումը։ Jnews-ի հաղորդմամբ, օծման արարողակարգը կատարեկ է Հայաստանի Արմավիրի թեմի ղեկավար Գերաշնորհ Տեր Սիոն արքեպիսկոպոս Ադամյանը, մասնակցությամբ՝ Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ եկեղեցու Տեր Նարեկ քահանա Տիգրանյանը, Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի առաջնորդական փոխանորդ Տեր Նշան վրդ. Համայակյանը, ՀԱԵ Վրաստանի թեմի առաջնորդ Տեր Կիրակոս վրդ. Դավթյանը և այլոց:
Օծման արարողությունից հետո տեղի է ունեցել մատաղի հյուրասիրություն, որին հաջորդել է համերգ՝ տեղի «Ջավախք» համույթի և Հայաստանից հրավիրված երգիչների մասնակցությամբ։
Եկեղեցին վերականգնվել է Կորխ գյուղի 12 բարերարների դրամական միջոցներով։
«Մանկուց երազում էինք եկեղեցի ունենալ, որտեղ կկարողանայինք պատարագ մատուցել: Եվ հիմա, չնայած բազմաթիվ դժվարություններին, մենք կարողացանք վերականգնել մեր եկեղեցին։ Սա տոն է ոչ միայն մեր գյուղի, այլև ողջ Ջավախքի բնակիչների համար, որոնց համար մեր եկեղեցու դռները միշտ բաց են»,- ասել է բարերարներից Սերգեյ Ղանդիլյանը։
Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցին, որը կառուցվել է 19-րդ դարի վերջին, մշակութային ժառանգություն է ճանաչվել 2017թ.-ին: Կարգավիճակը շնորհվել է Վրաստանի Մշակութային ժառանգության օբյեկտների պահպանության ազգային գործակալության տնօրեն Նիկոլոզ Անթիձեի հրամանով։ Երկար ժամանակ այն ավերված վիճակում էր գտնվում:

Общество 10:48 31/10/2022 Регион
29 октября состоялось торжественное открытие отреставрированной церкви Сурб Степанос в селе Корх Ахалкалакского муниципалитета. Об этом пишет jnews.
Церемонию освещения провел глава Епархии Армавира Его Преосвященство Архиепископ Сион Адамян при участии священника церкви Сурб Хач Тер Нарека Тиграняна, викария Самцхе-Джавахети и Цалки, преподобного вардапета (архимандрит) Тер Ншана Амаякяна, главы грузинской епархии ААЦ Тер Киракоса Вардапет Давтяна и других.
После церемонии освещения всем присутствующим раздали матах, а также прошёл концерт с участием местного ансамбля «Джавахк» и приглашенных из Армении певцов. На мероприятии присутствовали представители местных властей.
Церковь была отреставрирована на средства 12 благотворителей из села Корх.
Церковь Сурб Степанос, которая была возведена в конце 19 века, была признана памятником культурного наследия в 2017 году. Статус был присвоен согласно приказу директора Национального агентства по вопросам охраны объектов культурного наследия Николоза Антидзе. Долгое время она находилась в разрушенном состоянии.