Քաղաքական 15:03 14/11/2022
«Մենք խորհրդարանից չէինք գնացել, որ վերադառնանք, պարզապես հայտարարել էինք, որ  ԱԺ լիագումար նիստերին չենք մասնակցելու, կմասնակցենք  բոլոր այն հարցերի քննարկմանը, որոնք համարում ենք մեր օրակարգը, որը  ազգային, ռազմավարական, անվտանգային, Արցախին վերաբերող հարցեր են»,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը` պատասխանելով խմբակցության՝ ԱԺ վերադառնալու մասին հարցին։
Նա հիշեցրեց, որ իրենց՝ խորհրդարանի  աշխատանքի բոյկոտի  մասին հայտարարությունը եղավ այն ժամանակ, երբ ԱԺ արտահերթ նիստին էին նախաձեռնել հայտարարություն ընդունելու համար, որտեղ  նախանշվում էին  այն բոլոր կարմիր գծերը, որոնք վերաբերում էին բանակցային գործընթացին, իսկ խորհրդարանական մեծամասնությունը բոյոկտեց։
Մանուկյանն ասաց,  որ իրենց գործիքակազմում շարունակվում է  լինել  արտահերթ նիստեր հրավիրելը։
ԱԺ նիստերին մասնակցելու հարցում խմբակցությունում անհամաձայնություններ չե՞ն եղել հարցին ի պատասխան, նա ասաց. «Ֆրակցիայում տեսակետը միասնական է. եթե ֆրակցիան որոշում է կայացնում, կայացնում է միասնաբար, բոլորի համար պարտադիր։ Ինչ որոշում էլ կայացնում է ֆրակցիան, կայացնում է  միասնաբար  երկարատև քննարկումների արդյունքում»։

Политика 17:11 14/11/2022 Армения
«Мы не уходили из парламента, чтобы возвращаться. Мы заявили просто, что не будем участвовать в пленарных заседаниях НС, будем принимать участие в обсуждении всех вопросах, которые считаем своей повесткой дня: национальных, стратегических вопросах, связанных с безопасностью, Арцахом вопросах», – заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании депутат от фракции «Армения» Гегам Манукян.
Он напомнил, что заявление о бойкоте ими работы парламента было сделано, когда они инициировали внеочередное заседание НС для принятия заявления, где были обозначены все красные линии, связанные с переговорным процессом, а парламентское большинство данное заседание бойкотировало.
Манукян указал, что их инструментарий по-прежнему включает созыв внеочередных заседаний.
Отвечая на вопрос, были ли во фракции разногласия по поводу участия в заседаниях НС, он сказал:
«Мнение во фракции единое, если фракция принимает решение, оно принимается совместно, оно обязательно для всех. Какое бы решение ни принимала фракция, оно принимается совместно в результате долгих дискуссий».