Հովհաննես Բաղրամյանը չի սիրել պատմել պատերազմի մասին. հիշում է մարշալի թոռը
Հայաստանում է Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս, նշանավոր զորահրամանատար, մարշալ, ԽՍՀՄ պաշտպանության փոխնախարար Հովհաննես Բաղրամյանի թոռը՝ Իվան Բաղրամյանը։ Նրա մասնակցությամբ Երևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնում բացվեց «Մարշալ Բաղրամյան – 125» լուսանկարչական ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված են բացառիկ արխիվային փաստեր և լուսանկարներ։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Իվան Բաղրամյանը խոստովանում է՝ Խորհրդային Միության կրկնակի հերոսի թոռ լինելը պարտավորեցնող է. «Որևէ քայլ անելուց առաջ ինքս ինձ հարց եմ տալիս՝ պապս հավանության կարժանացնե՞ր, թե՞ ոչ»։
Նա պատմում է, որ իրեն մեծացրել ու դաստիարակել են պապիկն ու տատիկը, քանի որ նրանց հետ է ապրել Ռիգայում, իսկ ծնողներն աշխատել են Մոսկվայում։
«Բարի էր պապիկս, երբեք ձայնը չէր բարձրացնում։ Եթե ես կամ քույրս որևէ բանում մեղավոր էինք, հագիստ խոսում էր մեզ հետ, անմիջապես հասկանում էինք, թե ինչում ենք սխալ։
Կարգապահ մարդ էր։ Երբ արդեն Մոսկվայում էինք սովորում, աշխատում, իսկ հանգստյան օրերին գնում էինք իր մոտ, ասում էր՝ նախաճաշը ժամը 09։00-ին։ Բոլորս գիտեինք, որ այդ ժամին պետք է այնտեղ լինենք»,- հիշում է Իվան Բաղրամյանը։
Ինչպես շատ վետերաններ, Հովհաննես Բաղրամյանն էլ չի սիրել պատմել պատերազմի մասին։
«Բայց գիտենք, որ նա մշակել է Քեոնիգսբերգի գրավման օպերացիան։ Հիտլերն այդ ամրոցը համարել է անառիկ։ Խնդիրը լուծելու համար հատկացված է եղել հինգ օր, բայց նրանք ավարտել են երեքուկես օրում։ Առաջին օրուկեսը եղանակի պատճառով ավիացիան չի կարողացել թռիչքներ իրականացնել, մեծ հույսեր չէին կապել ավիացիայի հետ», -նշում է նա։
Իվան Բաղրամյանի խոսքով, հաճելի է, որ պապին հիշում ու հարգում են իր հայրենիքում՝ Հայաստանում, կազմակերպում նման ցուցահանդես և 125-ամյակի շրջանակում այլ միջոցառումներ։ ՌԴ-ում նշանավոր զորահրամանատար, մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի 125-ամյակի առիթով նույնպես կազմակերպվել են միջոցառումներ։

Общество 18:30 06/12/2022
В Армении находится внук дважды героя Советского союза, легендарного военачальника маршала Ованеса Баграмяна – Иван Баграмян. В Московском культурно-деловом Центре «Дом Москвы» в Ереване открылась выставка фотографий «Маршал Баграмян – 125», где представлены эксклюзивные архивные факты и фотографии.
В беседе с корреспондентом Panorama.am Иван Баграмян признается, что быть внуком дважды героя Советского союза – ко многому обязывает: «Прежде, чем предпринять какие-то действия, я мысленно спрашиваю, а дед бы одобрил или нет?».
Он рассказывает, что его воспитали дедушка и бабушка, поскольку он прожил с ними в Риге до 5-6 лет, а родители работали в Москве.
«Он был добрым человеком, что примечательно, он никогда не повышал голос. Если я или моя сестра в чем-то провинились, то он спокойно говорил, и мы понимали, в чем неправы.
Он был дисциплинированным человеком. Когда уже мы учились в Москве, работали, а в выходные приезжали к нему на дачу, он говорил, что завтрак должен быть в 09:00. Мы все знали, что в это время должны быть там», – вспоминает Иван Баграмян.
Как многие ветераны, Ованес Баграмян не любил рассказывать о войне.
«Но мы знали, что он разработал Кёнигсбергскую операцию. Гитлер считал эту крепость неприступной. Для решения задачи было отведено пять дней, но они завершили её в три с половиной дня. В первые полтора дня по причине погоды авиация не могла выполнять полеты, а на авиацию возлагались большие надежды», – отмечает он.
По словам Ивана Баграмяна, приятно, что его деда помнят и уважают на его Родине – в Армении, организовывают подобные выставки и другие мероприятия в рамках 125-летия. Также были организованы мероприятия по случаю 125-летия со дня рождения одного из полководцев Победы в Великой Отечественной войне.