Իրավունք 15:49 13/12/2022 Հայաստան
«Եվրոպական Միությունը՝ որպես մարդու իրավունքների պաշտպանության ջատագով կառույց պետք է պատժամիջոցներ կիրառի Ադրբեջանի նկատմամբ Արցախում 120 հազար մարդու  իրավունքներն խիստ ու կոպիտ ոտնահարման համար»,-Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
Նա հիշեցրեց, որ ԵՄ-ն մարդու իրավունքների պաշտպանության արժեքների վրա հիմնված կառույց է, աշխարհում տարածում է մարդու իրավունքների պաշտպանություն, բայց մինչ այս պահը որևէ կերպ չի արձագանքել Ադրբեջանի հանցավոր գործողություններին։
«Իհարկե, աշխարհքաղաքական ու տնտեսական շահերը հատկապես վերջին շրջանում ստվերում են թողնում մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու դրա օրակարգը, բայց այդպես չպետք է լինի կոնկրետ ԵՄ դեպքում, որն առաջինը պետք է արձագանքի ստեղծված իրավիճակին ու կանգնի մարդու իրավունքների պաշտպանության դիրքերում»,-նշեց նա։
Նույն ասուլիսի մասնակից Արցախի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանը հայտնեց, որ բազմաթիվ նամակներ են ուղարկել եվրոպական կառույցներ՝ ներկայացնելով ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու հետևանքով առաջացած վիճակն ու վտանգները։
«Ակնակալում ենք, որ ԵՄ-ն համապատասխան գնահատական կտա Ադրբեջանի քայլերին, քանի որ տեղի է ունեում մարդասիրական աղետ, ցեղասպան քաղաքականության դրսևորում։ Մենք արդեն իսկ պաշտոնական նամակներ ենք ուղարկել Եվրոպական տարբեր կառույցներ, հույս ունենք, որ կոնկրետ քայլեր կձեռնարկվեն, կլինեն հասցեական գնահատականներ ու պատժամիջոցներ Ադրբեջանի նկատմամաբ։ Գիտե՞ք, անտարբերությունը ամենաավտանգավոր երևույթներից մեկն է»,-ասաց Բաբայանը։

Политика 16:05 13/12/2022 Армения
«Европейский союз как структура, поддерживающая права человека, обязана ввести санкции против Азербайджана за жесткое и грубое нарушение прав 120 тысяч человек в Арцахе», – заявил на пресс-конференции Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян.
Он напомнил, что ЕС – это структура, основанная на защите ценностей человека, в мире распространяет защиту прав человека, но до сих пор никак не отреагировала на преступные действия Азербайджана.
«Конечно, геополитические и экономические интересы, особенно в последний период, оставляют в стороне защиту прав человека и повестку вокруг этого, но так не должно быть в случае с ЕС, который первым должен отреагировать на сложившуюся ситуацию и встать на защиту прав человека», – отметил он.
В свою очередь другой участник пресс-конференции исполняющий обязанности главы МИД Арцаха Давид Бабаян сообщил, что направил множество писем в Европейские структуры, представив сложившуюся ситуацию и угрозы, вследствие блокады азербайджанцами Лачинского коридора.
«Ожидаем, что ЕС даст соответствующие оценки действиям Азербайджана, поскольку происходит человеческая катастрофа, проявление геноцидальной политики. Мы уже направили официальные письма в различные европейские структуры, надеемся, что будут предприняты конкретные шаги, поступят адресные оценки и введены санкции против Азербайджана. Знаете, безразличие – одно из самых опасных явлений», – отметил Д. Бабаян.