Իրավունք 18:49 15/12/2022 Հայաստան
Երաժշտական դպրոցիտարածքները խարդախությամբ հափշտակելու վերաբերյալ մեղադրանք է ներկայացվել 3 անձի,ևս 3-ը որոնվում են
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում իրականացված քննչական և վարութային մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել են ՀՀ մշակույթի նախկին նախարարի, «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ տնօրենի օժանդակությամբ ՍՊ ընկերության հիմնադիրների ր տնօրենի կողմից նշված դպրոցի՝ Պուշկին փողոցին հարող հատվածի 300.0 քմ մակերեսով հողամասն ու 35.3 քառ. մետր մակերեսով կաթսայատան շինության տարածքը խարդախությամբ հափշտակելու, պետությանը առանձնապես խոշոր չափերի՝ 100 մլն դրամի գույքային վնաս պատճառելու դեպքի հանգամանքները: Այս մասին հայտնում են Քննչական կոմիտեից։
«Հարուցված քրեական հետապնդումների հիման վրա, քննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ, ընկերության երկու հիմնադիրներին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով: Որպես խափանման միջոց՝ վերջիններիս նկատմամբ ընտրվել է չբացակայելու արգելքը:
Որոշում է կայացվել ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հ.Պ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով: Վերջինս գտնվում է հետախուզման մեջ, իսկ որպես խափանման միջոց՝ նրա նկատմամբ ընտրված է կալանավորումը:
Որոշումներ են կայացվել հանրային քրեական հետապնդում հարուցել նաև ընկերության տնօրենի, ինչպես նաև՝ բաժնեմասի սեփականատիրոջ նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 36-րդ մասի 3-րդ կետով:
Վերջիններիս գտնվելու վայրը պարզելու նպատակով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Право 19:54 15/12/2022 Армения
В результате широкомасштабных следственных и процессуальных действий, предпринятых в рамках расследуемого в Следственном комитете Армении уголовного дела, в отделе по расследованию тяжких преступлений, установлено, что бывший министр культуры РА при пособничестве директора Ереванской средней специализированной музыкальной школы имени Чайковского незаконным путем присвоила прилегающий к зданию школы на улице Пушкина земельный участок около 300 кв.м и территорию школьной котельной (35,3 кв.м), нанеся тем самым ущерб государству в размере 100 млн драмов. Об этом сообщают из СК.
«На основании возбужденного уголовного преследования, при совокупности полученных следствием достаточных доказательств, двум основателям компании, которая приватизировала вышеуказанные территории, предъявлено обвинение по п.3 ч.3 ст. 255 УК РА, а также директору школы – по п.3 ч. 3 ст. 46-255 УК РА. В качестве меры пресечения в отношении последних избран запрет на выезд.
Принято решение объявить в розыск бывшего министра культуры РА А.П. по п.3 ч. 3 ст. 46-255 УК РА. В качестве меры пресечения избран арест.
Приняты также решения о возбуждении уголовного преследования также в отношении директора компании, а также в отношении владельца акций по п. 3 ч. 36 ст. 255 УК РА.
С целью установления местоположения последних предпринимаются необходимые меры», – говорится в сообщении СК.