Քաղաքական 19:26 16/12/2022 Հայաստան
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Հայաստանի և Ադրբեջանի մոնիտորինգի գծով չորս համազեկուցողները համատեղ հայտարարությամբ անդրադարձել են Լաչինում ստեղծված վիճակին։ Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է․
«Մենք խորապես մտահոգված ենք Լաչինի միջանցքում ազատ տեղաշարժի ընդհատմամբ, որը զգալի դժվարություններ է պատճառում բնակչությանը։ Միջանցքի երկայնքով պետք է շտապ վերականգնվի մարդկանց և ապրանքների տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը։ Մենք կոչ ենք անում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կողմերին անհապաղ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ»,- ասել են Ադրբեջանի գծով համազեկուցողներ Յան Լիդել-Գրեյնջերը (Միացյալ Թագավորություն, ԵՀ/ԴԱ) և Լիզ Քրիստոֆերսենը (Նորվեգիա, SOC): , և Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Կիմմո Կիլյունենը (Ֆինլանդիա, SOC) և Բորիանա Աբերգը (Շվեդիա, EPP/CD):
«ՀՀայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկարատև խաղաղության հասնելու համար՝ ստեղծված իրավիճակը և դիվանագիտական ջանքերը չորեքշաբթի օրը քննարկվել են ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի կողմից Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի և ԵԱՀԿ ֆրանսիացի համանախագահ Բրիս Ռոկֆոյի հետ»,- նշել են նրանք՝ հավելելով․
«Մենք վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունն ապահովելու անհրաժեշտ բոլոր քաղաքական աջակցությունը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում փաստահավաք առաքելություն իրականացնելու միջոցով»։

Политика 20:35 16/12/2022 В мире
Четыре содокладчика Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по Азербайджану и Армении - Иэн Лидделл-Грейнджер (Британия), Лиз Кристофферсен (Норвегия), Киммо Кильюнен (Финляндия) и Бориана Оберг (Швеция) - в совместном заявлении обратились к ситуации в Лачинском коридоре.
Уже пятый день Азербайджан держит в блокаде 120-тысячное население Арцаха посредствомблокирования по надуманным экологическим причинам Бердзорского (Лачинского) коридора, который является единственной дорогой, связывающей Армению и Республику Арцах.
«Глубоко обеспокоены нарушением свободы передвижения в Лачинском коридоре, что создает значительные трудности для населения. Свобода и безопасность передвижения людей и грузов по коридору должны быть срочно восстановлены.
Призываем все стороны Трехстороннего заявления от 9-10 ноября 2020 года немедленно принять необходимые меры.
Текущая ситуация и дипломатические усилия по достижению долгосрочного мира между Арменией и Азербайджаном обсуждались в среду Мониторинговым комитетом ПАСЕ со Специальным представителем ЕС по Южному Кавказу Тойво Клааром и французским сопредседателем Минской группы ОБСЕ Брисом Рокфоем», - говорится в заявлении.