Քաղաքական 19:26 16/12/2022 Հայաստան
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Հայաստանի և Ադրբեջանի մոնիտորինգի գծով չորս համազեկուցողները համատեղ հայտարարությամբ անդրադարձել են Լաչինում ստեղծված վիճակին։ Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է․
«Մենք խորապես մտահոգված ենք Լաչինի միջանցքում ազատ տեղաշարժի ընդհատմամբ, որը զգալի դժվարություններ է պատճառում բնակչությանը։ Միջանցքի երկայնքով պետք է շտապ վերականգնվի մարդկանց և ապրանքների տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը։ Մենք կոչ ենք անում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կողմերին անհապաղ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ»,- ասել են Ադրբեջանի գծով համազեկուցողներ Յան Լիդել-Գրեյնջերը (Միացյալ Թագավորություն, ԵՀ/ԴԱ) և Լիզ Քրիստոֆերսենը (Նորվեգիա, SOC): , և Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Կիմմո Կիլյունենը (Ֆինլանդիա, SOC) և Բորիանա Աբերգը (Շվեդիա, EPP/CD):
«ՀՀայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկարատև խաղաղության հասնելու համար՝ ստեղծված իրավիճակը և դիվանագիտական ջանքերը չորեքշաբթի օրը քննարկվել են ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի կողմից Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի և ԵԱՀԿ ֆրանսիացի համանախագահ Բրիս Ռոկֆոյի հետ»,- նշել են նրանք՝ հավելելով․
«Մենք վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունն ապահովելու անհրաժեշտ բոլոր քաղաքական աջակցությունը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում փաստահավաք առաքելություն իրականացնելու միջոցով»։

Politics 12:45 17/12/2022 Armenia
“We are deeply concerned by the interruption of freedom of movement in the Lachin corridor, causing considerable hardship to the population,” the four co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) for the monitoring of Azerbaijan and Armenia have declared in a joint statement.
“Freedom and security of movement of persons and goods must be urgently restored along the corridor. We call on all parties to the Trilateral Statement of 9-10 November 2020 to immediately take the necessary measures,” said Ian Liddell-Granger (United Kingdom, EC/DA) and Lise Christoffersen (Norway, SOC), co-rapporteurs for Azerbaijan, and Kimmo Kiljunen (Finland, SOC) and Boriana Åberg (Sweden, EPP/CD), co-rapporteurs for Armenia.
“The ongoing situation and the diplomatic efforts to achieve a long-lasting peace between Armenia and Azerbaijan were discussed on Wednesday by PACE’s Monitoring Committee with Toivo Klaar, EU Special Representative for the South Caucasus, and Brice Roquefeuille, French Co-chair of the OSCE Minsk Group,” they said.
“We reiterate our readiness to provide all political support needed, including by undertaking a fact-finding mission to the region," they concluded.