Քաղաքական 13:29 20/12/2022 Արցախ
«ՀԱՊԿ-ը ելնում է նրանից, որ Լաչինի միջանցքի հետ կապված հարցի լուծումը, որը բարձրացնում է Երևանը միջազգային մակարդակով, իր պատասխանատվության շրջանակից դուրս է»,-«ՌԻԱ նովոստի»-ին ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը։
«Նման դիմումներ չեն եղել (Հայաստանից՝ Լաչինի միջանցքի հետ կապված- խմբ), մենք ելնում ենք նրանից, որ այն ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտուց դուրս է»,-ասել է Զասը։
Ավելի վաղ Հայաստանը Արդարադատության միջազգային դատարանին տեղեկացրել էր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման մասին, ինչպես նաև դիմել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ Ադրբեջանի դեմ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու և միջանցքը ապաշրջափակելու պարտավորեցնելու խնդրանքով։
Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենյակի փոխանցմամբ՝ ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին ժամանակ էր տվել մինչև դեկտեմբերի 19-ն արձագանքելու ճանապարհը փակելու վերաբերյալ Հայաստանի դիմումին։
Դեկտեմբերի 12-ին, հորինված բնապահպանական նկատառումներով, ադրբեջանական կողմը փակել էր Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհը՝ Արցախի Հանրապետությունը (ԼՂՀ) Հայաստանի հետ կապող միակ ավտոճանապարհը։
Լաչինի միջանցքի շարունակվող փակման և Արցախում բնական գազի մատակարարման եռօրյա դադարեցման պատճառով արտակարգ հումանիտար իրավիճակ է ստեղծվել։
Դադարեցվել է պարենամթերքի և այլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումը, իսկ առողջապահական համակարգը լրջորեն տուժել է։ Դեղերը սպառվում են, անհետաձգելի բուժօգնության կարիք ունեցող հիվանդները չեն կարող տեղափոխվել Հայաստան՝ մասնագիտացված բուժման համար. Պլանային վիրահատությունները ժամանակավորապես դադարեցվել է։
Շրջափակումից ի վեր Արցախում 20 երեխա է ծնվել, մինչդեռ նորածիններին խնամելու համար բավարար միջոցներ չկան։ Ավելի քան 1100 մարդ, այդ թվում՝ 270 երեխա, չի կարող վերադառնալ տուն և վերամիավորվել Արցախում ապրող իրենց ընտանիքների հետ։

Политика 12:47 20/12/2022 В мире
ОДКБ исходит из того, что решение вопроса с Лачинским коридором, который на международном уровне поднимает Ереван, находится вне зоны ее ответственности, заявил РИА Новости генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась.
"Обращений (Армении по поводу Лачинского коридора - ред.) таких не было, мы исходим из того, что это за зоной ответственности ОДКБ", - сказал Зась.
Ранее Армения проинформировала Международный суд ООН о блокаде Азербайджаном Лачинского коридора, а также обратилась в Европейский суд по правам человека с просьбой применить в отношении Азербайджана обеспечительные меры и обязать его разблокировать коридор.
Как сообщили в аппарате армянского представителя по международным правовым вопросам, ЕСПЧ дал Азербайджану срок до 19 декабря включительно для ответа на обращение Армении по поводу блокирования дороги.
12 декабря азербайджанская сторона по надуманным экологическим причинам заблокировала дорогу Степанакерт – Горис, единственную автотрассу, которая связывает Республику Арцах (НКР) с Арменией.
По причине продолжающегося по сей день перекрытия Лачинского коридора и трехдневного отключения подачи природного газа в Арцахе возникла чрезвычайная гуманитарная ситуация.
Прекращена поставка продуктов питания и других товаров первой необходимости, серьезно пострадала система здравоохранения. На исходе медицинские препараты. Нуждающихся в безотлагательной медицинской помощи больных невозможно перевозить в Армению для оказания специализированного лечения. Временно приостановлены плановые операции.
Со времени блокады в Арцахе появилось на свет 20 детей, тем временем, не хватает средств для ухода за новорожденными. Более 1100 человек, в том числе 270 детей, не могут вернуться домой и воссоединиться со своими семьями, находящимися в Арцахе.