Քաղաքական 17:27 23/12/2022 Հայաստան
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը նախազգուշացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նոր միջադեպերի վտանգի մասին, եթե կողմերը հրաժարվեն կապ հաստատել։ Այդ մասին նա հայտարարել է մամուլի ասուլիսում:
«Այդ միջադեպերը, որոնք անխուսափելի են ցանկացած կոնֆլիկտում, և որոնք, իհարկե, պետք է անհապաղ դիտարկել և փորձել լուծել դրանք, դրանք կշարունակվեն երկար, նույնիսկ շատ երկար, եթե ամեն անգամ որևէ միջադեպից հետո կողմերից մեկը հրաժարվի նախապես համաձայնեցված բանակցային հանդիպումներին։ Այն երբեք ոչ մեկին օգուտ չի բերել:
Եվ նույնիսկ, եթե կուզեք, Դիրքորոշումը համաշխարհային հանրությանը փոխանցելու տեսանկյունից էլ մեր հայ գործընկերը կորցրել է»,-ասել է Լավրովը և հավելե.
«Եթե մեր հայ գործընկեր, արտաքին գործերի նախարար պարոն Միրզոյանը հաստատեր իր մասնակցությունը, կատարեր պայմանավորվածությունները, նա նույնպես կունենար հնարավորությունը։ Եվ այդ ժամանակ համաշխարհային հանրությունը կարող էր անել իր եզրակացությունները։
Բայց այն մեթոդը, որով մենք բոլորս այսօր տեղեկացվեցինք այս միջոցառմանը հայկական կողմի չմասնակցելու մասին, իհարկե, հարցեր է առաջացնում»,- հավելել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
Լավրովն ասել է, որ Երևանը դիվանագիտական ուղիներ չի օգտագործել Մոսկվայում կայանալիք հանդիպումից հրաժարվելու համար։
«Մենք, ինչպես և դուք, այս մերժման մասին տեղեկացանք մամուլի հաղորդագրությունից։ Որևէ դիվանագիտական խողովակներ, որոնք սովորաբար ներգրավվում են նման դեպքերում, չեն օգտագործվել։ Սա հայկական կողմի որոշումն է»,-ասել է Լավրովը։

Политика 16:56 23/12/2022 В мире
Глава МИД РФ Сергей Лавров предупредил об опасности новых инцидентов между Арменией и Азербайджаном, если стороны будут отказываться от контактов.
«Эти инциденты, которые неизбежны в любом конфликте и которые, конечно же, нужно рассматривать оперативно и стараться их урегулировать, они будут продолжаться еще дольше, еще больше, если каждый раз после любого инцидента одна из сторон будет отказываться от согласованных раундов переговоров. Это никому никогда пользы не приносило.
И даже с точки зрения, если хотите, донесения своей позиции до мировой общественности, здесь тоже наш армянский коллега потерял», – сказал Лавров, добавив:
«Если бы наш армянский коллега, министр иностранных дел господин Мирзоян подтвердил бы свое участие, выполнил бы договоренности, у него была бы такая же возможность. И тогда уже мировое сообщество могло сделать выводы.
Но метод, которым нас всех проинформировали относительно неучастия армянской стороны в этом мероприятии сегодняшнем, он, конечно, вызывает вопросы», – добавил российский министр.
Лавров заявил, что Ереван не использовал дипканалы для отказа от встречи в Москве.
«Мы, как и вы, узнали об этом отказе из сообщения пресс-службы. Каких-либо дипломатических каналов, которые обычно задействуются в такого рода случаях, использовано не было. Это решение армянской стороны», – сказал Лавров.