Քաղաքական 17:48 28/12/2022 Հայաստան
«2022-ը չվերականգնված արդարության, շարունակվող ցավի ու նոր կորուստների տարի էր»,-տարվա ամփոփիչ ասուլիսում հայտարարեց ՀՀԿ նախագահի տեղակալ Արմեն Աշոտյանը։
Նա բացատրեց, որ Աշխարհն արդար չէ Հայաստանի հետ կատարվածի համատեքստում և հայ ժողովրդն էկ իր հանդեպ անարդար չէ, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանին և իր ոհմակին չի կանչել պատասխանատվության, և վերջինս դեռ իշխանության ղեկին է:
«Չամոքվող ցավն ակնհայտ է, խոսքը չի գնում միայն այն ցավի մասին, որն ամփոփված է գերեզմանախորշերում, գրանիտի կամ մարմարի տապանաքարերի տակ, անուն, ազգանունով, ծննդյան և մահվան թվերով: Այն ցավ է, որը երբեք այլևս չի անցնելու»,-ասաց Աշոտյանը և հիշեցրեց, որ դեռ կան մի քանի տասնյակ չնույնականացված զոհվածների մասունքներ, որոնք մինչ հիմա հողին չեն հանձնվել:
Նա հիշեցրեց, որ ադրբեջանական բանտերում դեռ կա մոտ 100 ռազմագերի և տասնյակ անհետ կորածներ:
Ամփոփելով քաղաքական տարին՝ Աշոտյանը հայտարարեց, որ  2022 թվականին 265 զոհ ենք ունեցել՝ մարտական ու ոչ մարտական պայմաններում և 140-160 ք/կմ կորցրած տարածք, եղել են նաև դիվանագիտական կորուստներ:
Վերջինի շրջանակներում ՀՀԿ նախագահի տեղակալը հիշատակեց միջազգային փաստաթղթերից Արցախի ինքնորոշման հիմնարար իրավունքի բացակայությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության չվերագործարկումը, երբ Փաշինյանը ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց, որ ինքը չի սպասում ձևաչափի վերագործարկմանը:
«Դրանից հետո տարբեր մայրաքաղաքներում գնաց երկկողմ, եռակողմ սրիկայաբարո գործարքների: Մյուս ձախողումն էլ այն է, որ 2022 թվականին ընդունված փաստաթղթերում «Լեռնային Ղարաբաղ» ձևակերպում չկա»,-ասաց Աշոտյանը և կարծիք հայտնեց, որ Արցախը դուրս է մնացել Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքականության շնորհիվ:
Բանախոսը արդյունավետ չգնահատեց նաև ընդդիմության գործողությունները:
«Եթե Նիկոլ Փաշինյանն իշխանության է, ապա ինչքն էլ ընդդիմություն օբյեկտիվորեն հիմնավորի, որ ինչ-որ բան ստացվել է, որ հանրության մեջ չի մարել դիմադրության ջահը, որ եղել են հարյուրավոր ցույցեր՝ հարյուրհազարավոր մասնակիցներով՝ արդյունքը սա է: Սա դատավճիռ չէ, այլ  ախտորոշում է մեր բոլոր ընդդիմադիրների, այդ թվում՝ իմ կուսակցության աշխատանքին: Ընդդիմության գործունեությունն այս տարվա ընթացքում չի հասել իր նպատակին, գործընթացն գնում է, բայց արդյունքը դեռևս չկա: Կեցցեն այն տասնյակ հազարավոր մարդիկ, որոնք պրոցեսը պահել են, որ խարույկը չի մարել, որից կարող է բոց բռնկվել, բայց փաստը մնում է փաստ»,-հայտարարեց Արմեն Աշոտյանը:

Политика 18:21 28/12/2022 Армения
«2022 год – был годом невосстановленной справедливости, продолжающейся боли и новых потерь», – заявил на сегодняшней пресс-конференции заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян.
Он объяснил, что мировое сообщество несправедливо в контексте происходящего с Арменией и армянский народ также несправедлив по отношению к себе, поскольку не призвал Никола Пашиняна и его команду к ответственности, и последние продолжает возглавлять государство.
Он напомнил, что в азербайджанских тюрьмах содержатся около 100 военнопленных и числятся сотни пропавших без вести.
Подводя итоги политического года, А. Ашотян заявил, что в 2022 году было зафиксировано 265 погибших – в боевых и не боевых условиях, потеряно примерно 140-160 кв.км территории, зафиксированы также дипломатические потери.
В рамках последнего А. Ашотян упомянул отсутствие в международных документах фундаментального права народа Арцаха на самоопределение, не восстановление деятельности Минской группы ОБСЕ, в частности, когда Пашинян заявил с трибуны НС, что он даже не ждет активизации формата.
«После этого в различных столицах он пошел на двусторонние, трехсторонние сделки. Следующий провал в том, что в принятых в 2022 году документах нет формулировки “Нагорный Карабах”», – отметил А. Ашотян и выразил мнение, что Арцах был исключен из-за политики Никола Пашиняна.
Он назвал неэффективными также действия оппозиции.
«Если Никол Пашинян у власти, то как бы объективно не обосновывала оппозиция, что что-то получилось, что среди общества не погас дух сопротивления, что проводились многочисленные акции протеста, но результат в итоге этот. Но это ещё не приговор, а диагноз работы всех оппозиционеров, в том числе и нашей партии. Деятельность оппозиции не достигла своей цели в этом году, процесс идет, но результата пока нет. Да здравствуют десятки тысяч людей, которые поддерживали процесс, чтобы не погас костер, из которого может разгореться пламя, но факт остается фактом», – заявил Армен Ашотян.