4.Հրաժարում ՀԱՊԿ ռազմատեխնիկական օգնությունից
8. Բացարձակ սպառված ընդդիմադիր ձևաչափեր (ներառյալ՝ նախընտրական ԱԺ դաշինքները և նախկին նախագահների ձևաչափը)
9.Գործող վարչապետի հայտարարությունը՝ խիստ հավանական նոր ռազմական սադրանքների մասին։
Այս պաշարով ենք մենք փակում օրացուցային տարին և սկսում նորը։ Սա կոչվում է պետականության սուր ճգնաժամ, որի մի ելքը պատմական ողբերգությունն է, մյուսը՝ հրաշքով պետություն պահելը։ Բայց որպեսզի այդ հրաշքը տեղի ունենա, պետք է մեծ, շատ մեծ ջանք թափել, որի առանցքում մի քանի սկզբունք է՝ նոր գաղափարներ, նոր մարդիկ, նոր մթնոլորտ երկրում, նոր իշխանություն։
Ողբերգության, թե հրաշքի ընտրությունը, կարծում եմ, լինելու է այս տարի։ Հետևաբար՝ ժամանակ գրեթե չկա։ 2023-ը ինչ-որ իմաստով բոլորիս համար լինելու է նոր կենսական միջավայր։ Իսկ նոր միջավայրերը ծնում են իրենց հերոսներին ու իրենց արժեքները։ Նոր դժվար պայմաններում կտեսնենք նաև, թե ինչպես շատերը  անսպասելիորեն կլռեն, կհամակերպվեն, կգնան գործարքների, ոմանք՝ կհանգրվանեն ապահով ու անվտանգ երկրներում՝ վայելելով այս երկրից տարածը։
Իսկ հրաշքի դեպքում կլինի այն բարդ ու կարևոր ներհայկական առողջացման դիսկուսիան (կամ գուցե՝ «ռազբորկան»), թե ինչու այսպես եղավ, թե ինչու 30 տարում հասանք այս օրվան, թե ով ինչպես պահեց իրեն, և ամենևին՝ ոչ միայն 2018-ից սկսած։
Այս օրերին բոլորն իրար մաղթում են «մենակ խաղաղություն» լինի։ Համատարած։ Չկարողացանք մարդկանց բացատրել, որ դեպի աղետ մեզ տանում են այն քայլերը, որոնց հանդեպ իրենք անտարբեր են եղել, մի կողմ քաշված են եղել, լռել են։
Առաջին հայացքից անհնար է թվում, որ չորս տարի շարունակ մի ժողովուրդ պատերազմի ու աղետների միջով անցնի, անընդհատ գոյաբանական սպառնալիքի տակ գտնվի, ու նա ոչ մի հետևություն չանի, ու ոչինչ չփոխվի՝ աղետից աղետ։ Սա երկու բացատրություն կարող է ունենալ. կամ հասարակության դիմադրողականությունը լրիվ կոտրված է, «հանձնված» ժողովուրդ է, կամ, որ պարզապես այդպես էլ չենք գտել այս ժողովրդի հետ աշխատելու, նրանց իրականությունը բացատրելու եղանակը»։

4. Отказ от военно-технической помощи ОДКБ
8. Абсолютно исчерпавшие себя оппозиционные форматы (включительно альянсы НС и формат бывших президентов)
9. Заявление действующего премьер-министра – о новой вероятной военной провокации.
Этим арсеналом мы закрываем календарный год и начинаем новый. Это называется острый кризис государственности, одним из исходов которого является трагедия, другим – сохранение государства чудом. Но, чтобы это чудо свершилось, следует приложить большие, очень большие усилия, в основе которого лежат несколько принципов: новые идеи, новые люди, новая атмосфера в стране, новое правительство.
Выбор между трагедией или чудом, полагаю, произойдет в этом году. Следовательно, времени почти нет. 2023 год в некотором смысле для всех нас будет новой средой обитания. И новые среды рождают своих героев и ценности. В новых тяжелых условиях увидим также, как многие вдруг замолчат, договорятся, пойдут на сделки, некоторые поселятся в безопасных и надежных странах, довольствуясь тем, что забрали из этой страны.
А в случае чуда будет тяжелая и важная внутриармянская дискуссия по оздоровлению (или, может – “разборка”), почему произошло так, почему за 30 лет дожили до такого, кто и как себя повёл, и не только начиная с 2018 года.
В эти дни все желают друг другу “только мира”. Повсеместно. Не смогли объяснить людям, что к катастрофе нас ведут шаги, к которым они проявляли безразличие, оставались в стороне, молчали.
С первого взгляда кажется невозможным, чтобы на протяжении четырех лет народ находился в состоянии войны и прошел через катастрофы, постоянно находился под экзистенциальной угрозой, и не сделал никаких выводов, и ничего не изменится – от катастрофы к катастрофе. Это может иметь два объяснения: либо сопротивление общества полностью сломлено, это “сдавшийся” народ, либо мы просто не нашли способ работать с этим народом, объяснить реальность».