Քաղաքական 10:01 12/01/2023 Հայաստան
Պետք է արձագանքենք՝ Ադրբեջանական Հանրապետություն կոչեցյալն Ադրբեջան չէ, որը բացարձակ ճշմարտություն է. Ոսկանյան
«Երբ Բաքվի բռնապետական վարչախմբի պարագլուխը Հայաստանի Հանրապետության տարածքը «հռչակում է» ինչ-որ «Արևմտյան Ադրբեջան» կամ «բարբաջում» Արցախի՝ Ադրբեջանի մաս լինելու մասին, պետք է նրան հիշեցնել, որ, դիցուք, դեռևս 1924թ. Բաքվի պետական համալսարանի ուսանողները հարց էին տալիս այդտեղ դասախոսությունների շարքով հանդես եկող հռչակավոր արևելագետ, ակադեմիկոս Վ. Բարտոլդին՝ արդյո՞ք այդ տարածքն իրավունք ունի՞ կոչվելու Ադրբեջան, թե՞ այն Շիրվանն է։
Ի պատասխան՝ ակադեմիկոսը հստակորեն արձանագրում է, որ եթե պետք լիներ գտնել անվանում նշված տարածքի համար, ապա այն պետք է կոչվեր Առան, այլ ոչ թե Ադրբեջան։
Քանիցս նշել եմ, որ մենք պետք է արձագանքենք (ավելի լավ է նախահարձակ լինենք), ոչ թե այն պաշտպանողական մտայնությամբ, որ Հայաստանը գոյություն չունեցող «Արևմտյան Ադրբեջան» չէ, այլ որ հենց Ադրբեջանական Հանրապետություն կոչեցյալն Ադրբեջան չէ, որը բացարձակ ճշմարտություն է։

Политика 12:55 12/01/2023 Армения
Вардан Восканян: Нужно отреагировать, так называемая Азербайджанская Республика – сама не Азербайджан, что является абсолютной истиной
«Когда главарь бакинского диктаторского режима „провозглашает” территорию Республики Армения каким-то „Западным Азербайджаном” или городит чушь об Арцахе как части Азербайджана, ему следует напомнить, положим, что еще в 1924 году студенты Бакинского государственного университета выступающему там с циклом лекций известному востоковеду, академику В.Бартольду задавали вопрос: имеют ли они право называть эту территорию Азербайджаном или это Ширван?
В ответ академик четко фиксирует: если нужно было бы придумать термин для указанной территории, то скорее всего можно было бы принять название Арран, а не Азербайджан.
Я неоднократно отмечал, что мы должны реагировать (лучше наступательно) не с оборонительным настроем, что Армения – это не несуществующий "Западный Азербайджан", а что именно так называемая Азербайджанская Республика – сама не Азербайджан. И это является абсолютной истиной.
На снимке –  оригинал вопросов и ответов,  Бартольд В. В., Сочинения, том 2, часть 1, Москва, 1963, стр. 703».