Քաղաքական 17:11 12/01/2023 Արցախ
«Երկխոսությունը պետք է բխի այն բազայից, որի վրա հիմնվում են և ամրագրված է 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ։ Մենք ասել ենք, որ պատրաստ ենք երկխոսության, բայց ոչ այն ամենի քայլ առ քայլ տալու ռեժիմով, որոնք պայմանավորվել էինք ձեռք չտալ, այլ այն հիմքի վրա, որն ընդհանրապես հնարավոր է երկու հարևանների երկխոսության համար»,-Ստեփանակերտ-Երևան հեռուստակամուրջի ընթացքում հայտարարեց Արցախի Հանրապետության պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը՝ հիշեցնելով, որ Ադրբեջանը հետևողականորեն խախտում է պայմանավորվածությունները՝ Փառուխի դեպքերի և միջանցքը փակելու օրինակներով։
Նա հայտնեց, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է երկխոսությունից և, որ մինչ այս երկխոսության մասին խոսակցությունները տեխնիկական մակարդակի վրա են եղել, ոչ մի խոսք չի գնացել այն մասին, թե ինչպես պետք է քաղաքական լուծում տրվի Արցախի հարցին, որը, միևնույնն է, կանգնած է  բոլոր կողմերի առաջ։
Անդրադառնալով Արցախի կառավարությունում տեղի ունեցած պաշտոնանկություններին՝ Ռուբեն Վարդանյանն ասաց, որ այն Արցախի նախագահի որոշումն է։
«Բլոկադայի պայմաններում պահանջվում են ոչ ստանդարտ, բոլորին մեկ թիմի մեջ միացնող որոշումներ՝ ելնելով նրանից, որ Արցախի և՛ ղեկավարությունը, և՛ ժողովուրդը որոշում են ընդունել, որ մենք պայքարում ենք սեփական հայրենիքում ապրելու իրավունքի համար, որ պայքարում ենք սեփական օրենքներով ապրելու իրավունքի համար և սա նշանակում է բավականին կոշտ դիրքորոշում։
Այն տարբերվում է Հայաստանի ղեկավարության դիրքորոշումից, որի մասին մենք Արցախի Անվտանգության խորհրդում հնչեցրել ենք։ Մենք կողմ ենք քաղաքական, ոչ թե տեխնիկական՝ ինչ-որ ճանապարհի չափերի շուրջ երկխոսության, ինչն առաջարկում է Ադրբեջանը»,-հայտարարեց Ռուբեն Վարդանյանը։

Политика 17:44 12/01/2023 НКР
«Диалог должен исходить из той базы, на которой основываются и закреплены заявлением от 9 ноября 2020 года. Мы заявили, что готовы к диалогу, но не в режиме навязываемых нам уступок, а на определенных условиях, на которых возможен разговор между двумя соседями», – заявил в ходе телемоста «Ереван-Степанакерт» государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Рубен Варданян, напомнив, что Азербайджан последовательно нарушает договоренности, на примерах инцидентов в селе Парух и закрытия коридора.
Он сообщил, что Азербайджан отказывается от диалога и, пока разговоры об этом диалоге шли на техническом уровне, не было сказано ни слова о том, как должно быть дано политическое решение арцахской проблеме, которая, однако, стоит перед всеми сторонами.
Обратившись отставок в правительстве Арцаха, Рубен Варданян отметил, что это решение президента Республики Арцах Араика Арутюняна.
«В условиях блокады требуются нестандартные решения, объединяющие всех в одну команду, исходя из того, что и руководство, и народ Арцаха приняли решение, что мы боремся за право жить на своей Родине, что мы боремся за право жить по своим законам и это означает достаточно жесткую позицию.
Эта позиция отличается от позиции руководства Армении, о которой мы заявили на Совете безопасности Арцаха. Мы выступаем за политический, а не технический диалог, который предлагает Азербайджан», – отметил Р. Варданян.