Օրվա մամուլ 09:35 19/01/2023 Հայաստան
«ՀՀ պետական պարտքը, նախորդ տարեվերջի տվյալներով, վաղուց հատել է 10 մլդ-ի սահմանը: Մասնագետներն անընդհատ ահազանգում են, որ այս առումով ևս Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը հատել է բոլոր «կարմիր գծերը», իսկ Փաշինյանն իր հերթին պարբերաբար հայտարարում է, թե վարկեր վերցնելու մեջ վատ բան չկա, թե չկա երկիր, որ պարտք չունենա և այլն։
Այնինչ, նույն Փաշինյանը ընդդիմադիր պատգամավոր եղած ժամանակ միշտ դեմ էր քվեարկում բոլոր վարկային համաձայնագրերին՝ անկախ այն հանգամանքից, թե տվյալ վարկն ինչ նպատակներով էր օգտագործվելու։ Անցյալ տարվա վերջին ԱԺ-ն վավերացրեց ևս մի քանի վարկային համաձայնագրեր:
Այսպիսով, այս իշխանությունները «հաջողացրեցին» չորս տարում ամբողջովին խախտել հարկաբյուջետային ոսկե կանոնը՝ գերազանցելով ՀՆԱ-ի նկատմամբ պետական պարտքի առավելագույնը 60 %-ի շեմը. այն կազմում է գրեթե 64 %։ Սակայն, ինչպես երևում է, այս ամենը դեռ «ծաղիկներն» են, և Փաշինյանի կառավարությունը շարունակում է վարկ վերցնելու քաղաքականությունը:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, փետրվար-մարտ ամիսներին նոր վարկային համաձայնագիր է ստորագրվելու։ Խոսքը Ասիական բանկից նոր՝ բավական մեծ ծավալի վարկի մասին է։ Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, այդ գումարները հիմնականում ուղղվելու են պետական որոշ համակարգերում նոր փոփոխություններ իրականացնելուն»։

Пресса дня 12:07 19/01/2023 Армения
«По данным на конец прошлого года, госдолг РА уже давно перевалил за отметку в 10 миллиардов. Эксперты постоянно предупреждают, что правительство Никола Пашиняна перешло все «красные линии» в этом плане, а Пашинян, в свою очередь, регулярно заявляет, что нет ничего плохого в том, чтобы брать кредиты, или что нет страны, у которой не было бы долга, и т.д..
Между тем, тот же Пашинян, будучи депутатом от оппозиции, всегда голосовал против всех кредитных договоров, вне зависимости от того, на какие цели должен был быть использован данный кредит. В конце прошлого года Национальное Собрание ратифицировало еще несколько кредитных договоров.
Таким образом, нынешним властям за четыре года «удалось» полностью нарушить золотое фискальное правило, превысив максимальный порог в 60% государственного долга к ВВП. В Армении этот показатель составляет почти 64%.
Однако, похоже, все это еще «цветочки» и правительство Пашиняна продолжает брать новые кредиты.
По сведениям газеты «Паст», правительство Армении в феврале-марте подпишет новое кредитное соглашение с Азиатском банком на крупную сумму –  для проведения новых изменений в государственной системе».