Քաղաքական 15:15 25/01/2023 Հայաստան
«Երեկ  Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստի օրակարգում ներառված էր նաև հանդիպում-քննարկում ՀՀ ԱԳ, այսպես կոչված, նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ:
Հատկանշական էր, որ այդ հանդիպումն իրականացվեց փակ ձևաչափով և մեզ հասանելի է միայն Արարատ Միրզոյանի ելույթի սղագրությունը, որ տեղադրված է ԱԳՆ պաշտոնական կայքում:
Ցավոք, եվրոխորհրդարանականների հետ հարցուպատասխանի հատվածը հրապարակված չէ, ինչը, իհարկե, բազմաթիվ ենթադրությունների տեղիք է տալիս:
Բայց այս գրառմանս առիթը դա չէ. ծանոթանալով Արարատի ելույթին՝ աչք ծակեց այն հատվածը, որտեղ Արարատ Միրզոյանն առաջին անգամ խոստովանում է, որ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններն Արցախի հարցից տարանջատելու առաջարկն արել է Ադրբեջանը և պաշտոնական Երևանը համաձայնել է Ադրբեջանի այդ առաջարկին:
Դեռևս ամիսներ առաջ և առ այսօր մենք աղաղակում էինք այն մասին, որ այդպիսի տարանջատում իրականացնել չի կարելի, որ չի կարելի Արցախին թողնել Ադրբեջանի հետ դեմ-հանդիման, որ այդպիսի բանակցային մարտավարությունն Արցախին դավաճանելու հերթական դիվանագիտական արարն է և չի բխում Հայաստանի և Արցախի շահերից:
Իշխանության ոհմակի ներկայացուցիչներն այդ գաղափարը սկզբից ներկայացնում էին որպես սեփական նախաձեռնություն՝ ամիսներ առաջ Արմեն Գրիգորյանի, Նիկոլ Փաշինյանի և այլ մանր-մունր ուսապարկերի շուրթերով, հետո փորձում էին ակնարկել, որ այդպիսի մարտավարություն են որդեգրել, քանի որ կա միջազգային խաղացողների նման նախատրամադրվածություն:
Եվ ահա, վերջապես, երեկ Արարատ Միրզոյանը խոստովանեց այն, ինչի մասին կռահում էինք բոլորս։ Պաշտոնական Երևանը, ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի, շարունակում է պարել Իլհամ Ալիևի տրամբոնի տակ:
Եւ բնականաբար այդ ռեգիոնալ և աշխարհաքաղաքական պորտապարը, որ իրականացնում է Նիկոլը, արվում է Հայաստանի, հայ ժողովրդի  երկարաժամկետ շահերի հաշվին»։

Политика 15:37 25/01/2023 Армения
«Вчера в повестку дня заседания Комитета по иностранным делам Европейского парламента была включена также встреча-дискуссия с так называемым министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном.
Примечательно, что эта встреча была проведена в закрытом формате и нам доступна только стенограмма выступления Арарата Мирзояна, опубликованная на официальном сайте МИД.
К сожалению, часть вопросов и ответов с депутатами Европарламента не опубликована, что, конечно, вызывает массу домыслов.
Но цель этой публикации в другом: ознакомившись с выступлением Арарата, внимание привлекла та часть, где Арарат Мирзоян впервые признается, что предложение отделить армяно-азербайджанские переговоры от вопроса Арцаха было сделано Азербайджаном, и официальный Ереван согласился с этим предложением Азербайджана.
Ещё месяцы назад и до сих пор мы заявляли, что такое разделение осуществить невозможно, что Арцах нельзя оставить один на один с Азербайджаном, что такая тактика переговоров является очередным дипломатическим актом предательства Арцаха и не отвечает интересам Армении и Арцаха.
Представители своры власти сначала представляли эту идею в качестве собственной инициативы устами Армена Григоряна, Никола Пашиняна и других мелких “рюкзаков”, затем попытались сделать вид, что приняли такую тактику, поскольку есть подобная предрасположенность международных игроков.
И, наконец, вчера Арарат Мирзоян признался в том, о чем мы все догадывались. Официальный Ереван в лице Никола Пашиняна продолжает танцевать под тромбон Ильхама Алиева.
И естественно, тот региональный и геополитический танец живота, в исполнении Никола, делается за счет долгосрочных интересов Армении и армянского народа».
Напомним, автором сравнения депутатов от партии власти  с рюкзаками является ныне депутат от фракции «ГД» Ваагн Алексанян  После того, как депутат София Овсепян объявила о выходе из фракции «Мой шаг», но не отказалась от мандата, Ваагн Алексанян написал на своей странице в фейсбуке:
«Если бы на одном участке с ней, в одном избирательном бюллетене было написано «рюкзак Никола», она точно заняла бы на одну позицию ниже».