Հասարակություն 18:09 25/01/2023 Հայաստան
Քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ «Ռաֆայել-Տաթև» ընտանեկան տոնավաճառը, որը բոլորին հայտնի է որպես Մալաթիա տոնավաճառ, չի գործելու։ Որոշումն ու դրա մասին ծանուցումն առաջացրել է տոնավաճառի աշխատակիցների դժգոհությունը։ Տոնավաճառի սեփականատեր ՍՊԸ տնօրենն էլ չի համաձայնում որոշման հետ։
«Իհարկե, համաձայն չեմ։ Թուղթ կա, դոկումենտ կա, ես բոլորը ցույց կտամ»,-ասաց նա Panorama.am-ի հետ զրույցում։
Տեսչական մարմնի իրազեկման, խորհրդատվության և հանրության հետ տարվող աշխատանքների բաժնի պետ Ելենա Զոհրաբյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, հունվարի 18-ին տնօրինությանը ծանուցել են որոշման մասին, մինչև ընթացիկ շաբաթվա վերջ ժամանակ են տվել ապրանքները հավաքելու համար։
Նրա խոսքով, առաջին անգամ տոնավաճառում տեսչական ստուգումներ իրականացվել են  2021-ի հունիսին, արձանագրել են խախտումներ, որոնց հիմքով տրվել են կարգադրագրեր, սահմանվել են հստակ ժամկետներ խախտումները վերացնելու համար։
«2022 թվականի հունիսին տրված ժամկետը լրացել է, տեսչական մարմինը նորից գնացել, ստուգում է իրականացրել, արձանագրել է խախտումներ։ Դրանից հետո կայացրել է  տոնավաճառի գործունեության կասեցման որոշում։ Այս ընթացքում իրենք շտկումներ են իրականացրել, ՍՊԸ տնօրենը տեսչական մարմինին միջնորդություն  ներկայացրել կրկին ստուգում իրականացնելու համար։ Մեր մասնագետները գնացել են, ուսումնասիրություն են իրականացրել, այո,  որոշակի չափով աշխատանքներ իրականացվել են, բայց չեն իրականացվել այն ծավալով  ու նորմատիվներով, որոնք սահմանված են»,-ասաց Զոհրաբյանը։
Ըստ նրա, տեսչական մարմնի աշխատակիցների կողմից կատարված աշխատանքները գնահատվել են ոչ բավարար, իրավիճակը՝ «հրդեհապայթյունավտանգ», ուստի հունվարի 18-ին տնօրինությանը տեղեկացվել է, որ որոշումը մնում է անփոփոխ, պետք է միջոցներ ձեռնարկել առևտրի կենտրոնի տարածքում աշխատող տնտեսվարողներին տեղեկացնելու, առկա գույքը տարածքից հանելու մասին։
«Տոնավաճառի տարածքում բոլորը վարձակալության հանձնված տաղավարներ են, ժամանակ է տրվել դրանք դատարկելու համար։ Շատ դեպքերում տնտեսվարողները տեղյակ չեն խախտումների, խնդիրների մասին։ Աստված մի արասցե, եթե այնտեղ ուղղակի ծուխ լինի, ծխահեռացման համակարգ չկա, չեմ ասում պայթյուն, հրդեհ լինի,  մարդիկ ծխահարվելու են»,-նշեց Զոհրաբյանը՝ ավելացնելով, որ խախտումները վերացնելու դեպքում կասեցումը չեղարկելու որոշում կկայացվի։
Տեսչական մարմնի ներկայացուցիչն ասաց՝ Սուրմալուի ողբերգական դեպքը ցույց տվեց, վարձակալները խնդիրների մասին տեղեկացված չեն։
«Հաշվի առնելով նաև դառը փորձը՝ տնտեսական գործունեություն ծավալող քաղաքացիները շատ ավելի լավ կանեն՝  տնօրինությունից պահանջեն, որ ապահովեն իրենց կյանքի անվտանգությունը, դրա համար նրանք վճարում են ահռելի մեծ գումարներ»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 20-ին ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի արտահերթ աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ մարմնի ղեկավար Գարեգին Խաչատրյանի կողմից տրվել է հանձնարարական սեղմ ժամկետներում իրականացնել  հրդեհատեխնիկական հետազոտություններ և վերահսկողական խիստ գործառույթներ հանրապետության   տարածքում գործող քաղաքացիական բոլոր խոշոր օբյեկներում՝ մասնավորապես՝ առևտրի խոշոր կենտրոններում, փայտամշակման, տպագրական արտադրամասերում, նավթամթերքի պահեստարաններում, ընդհանուր նշանակության պահեստներում, բազաներում և հասարակական նշանակության այն օբյեկտներում, որտեղ կարող է լինել մարդկանց մեծաքանակ կուտակումներ։
Նա նշել է, որ հրդեհատեխնիկական հետազոտության ավարտից հետո Տեսչական մարմնի կողմից կկայացվի  գործունեության կասեցման կամ շահագործման դադարեցման որոշումներ բոլոր այն տնտեսավարող սուբյեկտների նկատմամբ, որոնց կողմից շահագործվող շենք-շինություններում Տեսչական մարմնի մասնագետները կարձանագրեն հրդեհային անվտանգության նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջների խախտումներ, որոնք իրենց բնույթով կարող են անմիջականորեն և ուղղակի սպառնալիք ստեղծել հրդեհների առաջացման և մարդկանց անվտանգության ապահովման համար։

Общество 18:48 25/01/2023 Армения
Решением руководителя Инспекционного органа градостроительства, технической и пожарной безопасности семейная ярмарка «Рафаэль-Татев», которая больше известна как ярмарка «Малатия», не будет действовать. Данное решение и уведомление об этом вызвало недовольство сотрудников ярмарки. С решением не согласен также директор ООО и владелец ярмарки.
«Конечно, не согласен. Есть документы, я всё покажу», – рассказал директор в беседе с корреспондентом Panorama.am.
Начальник отдела по связям с общественностью Инспекционного органа Елена Зограбян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила, что руководство ярмарки было уведомлено о решении 18 января, дали время до конца текущей недели на сбор товара.
По её словам, впервые проверки на ярмарке были проведены в июне 2021 года, зафиксированы нарушения, на основании которых выданы регулировки, установлены четкие сроки устранения нарушений.
«Предоставленный в июне 2022 года срок уже истек, инспекционный орган вновь посетил ярмарку и провел проверку, зафиксировав нарушения. После этого было принято решение о приостановлении деятельности ярмарки. За этот период они провели некоторые корректировки, директор ООО представил ходатайство в инспекционный орган для проведения повторной проверки. Наши специалисты отправились туда, провели проверку, да, в некоторой степени работа была проведена, но не в том объеме и нормативам, которые были установлены», – отметила Е. Зограбян.
По её словам, проведенная работа сотрудниками Инспекционного органа была оценена неудовлетворительно, ситуация – «пожароопасная», посему руководство 18 января было проинформировано, что решение остается неизменным, следует предпринять меры по информированию предпринимателей, работающих на территории торгового центра, о вывозе имеющегося имущества с территории.
«Все действующие на территории ярмарки павильоны – сдаются в аренду, дано время для их освобождения. Во многих случаях хозяйствующие субъекты не в курсе о нарушениях и проблемах. Не дай Бог, если там возникнет простой дым, там нет системы дымоудаления, не говорю уже о пожаре или взрыве, люди просто пострадают от дыма», – сообщила Е. Зограбян, добавив, что в случае устранения нарушений будет принято решение о возобновлении работ.
Представитель Инспекционного органа сказала, что трагический инцидент в ТЦ «Сурмалу» показал, что арендаторы не проинформированы о проблемах.
«Учитывая также горький опыт, граждане, осуществляющие хозяйственную деятельность, лучше бы потребовали от администрации обеспечения безопасности их жизни, за это они платят огромные деньги», – подчеркнула она.