Քաղաքական 13:44 25/01/2023 Աշխարհում
Ռուսաստանում ԱՄՆ նոր դեսպան Լին Թրեյսին, որը հունվարի վերջին պետք է գլխավորի Մոսկվայում ամերիկյան դիվանագիտական առաքելությունը, երեքշաբթի օրը հանդիպել է Վաշինգտոնում ռուսական դիվանագիտական առաքելության ղեկավար Անատոլի Անտոնովի հետ։ «Ամերիկայի ձայն» ռադիոկայանի ռուսական բաժինը հայտնում է, որ այդ մասին ասել է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը։
«Թրեյսին, որը փորձառու ամերիկացի դիվանագետ է, դեկտեմբերին հաստատվել է Սենատի կողմից: Նա առաջիկա օրերին կմեկնի Ռուսաստան և պետք է աշխատանքի սկսի այս ամսվա վերջին»,-ասել է Փրայսը և հավելել. «Թրեյսին Վաշինգտոնում ներկայումս խորհրդակցում է գրասենյակների և անհատների հետ, և այս առիթով նա հնարավորություն ունեցավ քննարկելու դա դեսպան Անտոնովի հետ»,-ասել է Փրայսը:
Թրեյսին, որն աշխատել է Կենտրոնական Ասիայում ԱՄՆ մի քանի դիվանագիտական առաքելություններում, այդ թվում Հայաստանում, 2014-2017 թվականներին եղել է Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատան փոխղեկավարը, մեկնում է Ռուսաստան այն ժամանակ, երբ երկու երկրների հարաբերությունները կտրուկ վատթարացել են:
Մինչ Թրեյսիին Մոսկվայում ամերիկյան դիվանագիտական առաքելությունը ղեկավարում էր հանրապետական իրավաբան Ջոն Սալիվանը, որը Մոսկվան լքեց 2022 թվականի սեպտեմբերին։ Նրան նշանակել է նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը, իսկ Ջո Բայդենը՝ թողել նույն պաշտոնում։
Երկկողմ հարաբերությունների վատթարացման հետ մեկտեղ Վաշինգտոնի և Մոսկվայի միջև վեճ է եղել նաև դեսպանատների անձնակազմի հետ կապված, երկու երկրներն էլ միմյանց քննադատում են սահմանափակումներ կիրառելու մեջ:
Հեռանալուն նախորդող ամիսներին Սալիվանը Ռուսաստանին հորդորեց չփակել ԱՄՆ դեսպանատունը: Չորեքշաբթի Փրայսն իր գրությամբ վերահաստատել է պետությունների միջև գոյություն ունեցող կապի ուղիների կարևորությունը։
«Մենք հստակ հայտնել ենք Ռուսաստանի հետ կապի բաց ուղիները պահպանելու մեր ցանկությունը։ Մենք Մոսկվայում ունենք դեսպանատուն, որը դժվարություններ է ապրում՝ կապված ճնշումների և սահմանափակումների հետ, որոնք Կրեմլը դրել է նրա վրա»,-ասաց նա, և հավելել. «Կապի բաց ուղիներ կան։ Մենք օգտագործում ենք դրանք՝ մեզ համար կարևորագույն հարցերի մասին մեր կարծիքը հաղորդելու համար»:

Politics 14:34 25/01/2023 World
The incoming U.S. ambassador to Russia Lynne Tracy has held a meeting on Tuesday with Moscow's top envoy in Washington DC Anatoly Antonov, Reuters reported, citing State Department spokesperson Ned Price.
Tracy, a veteran U.S. career diplomat, was confirmed by the U.S. Senate in December. She will depart for Russia in coming days and should be in place later this month, Price said.
He declined to detail what the two envoys have discussed but said they did not talk about "any form of negotiated settlements" over Russia's invasion of Ukraine.
"She's currently in the process of having consultations with desks and individuals here in Washington and in this case, she had an opportunity to have a discussion with Ambassador Antonov," Price said.
Tracy, who served as a U.S. diplomat in Central Asia and was the deputy chief of mission at the U.S. embassy in Moscow between 2014-2017, heads to Moscow at a time when the bilateral relationship between the two countries have plunged to depths not seen since the Cold War.
She replaces John Sullivan, a Republican lawyer with a public service career spanning four decades and five U.S. presidents, who left Moscow in September 2022. He was appointed by former president Donald Trump and was retained by President Joe Biden.
As bilateral ties have deteriorated, Washington and Moscow has also been in a dispute over staffing of their embassies in each other's capital, each criticizing the other for imposing restrictions.
Several months before his departure, Sullivan urged Russia to not close the U.S. Embassy. Price on Wednesday reiterated the importance of communication channels.
"We have been clear about our desire to maintain open channels of communication with Russia. We have an embassy in Moscow, it's under duress because of the pressure and the limitations that the Kremlin has imposed on it," he said.
"There are open channels of communication. We use these channels to convey where we are on issues that are of the utmost priority to us," he said.