Հասարակություն 12:52 03/03/2023
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 9 անձ այսօր՝ մարտի 3-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ  մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
ԱՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ 7 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 1 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 144 հիվանդ։

Society 13:06 03/03/2023 NKR
The International Committee of the Red Cross (ICRC) has facilitated the transfer of nine more severely ill patients from Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia amid the ongoing blockade, the Artsakh Ministry of Health reported.
The patients with serious oncological diseases and pathologies requiring emergency surgical interventions were transported to specialized medical facilities in Armenia on Friday, the ministry said in a statement.
Seven patients, who had been transferred to Armenia for medical treatment, returned to Artsakh together with an accompanying team.
One child is in neonatal and intensive care in the Arevik Medical Center.
Eight patients, including two critically ill, remain in the intensive care unit of the Republican Medical Center.
The Red Cross has helped transfer a total of 144 patients from Artsakh to Armenia for urgent treatment since the start of the blockade.