Քաղաքական 15:36 05/03/2023
Ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը դարանակալել էր ճանապարհամերձ անտառապատ տարածքում և այնտեղից հարձակվել մեքենայի վրա. ՆԳՆ
Արցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունը հայտնում է.
«Ինչպես հայտնել ենք արդեն, այսօր առավոտյան՝ ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խմբի կողմից «Խայփալու» կոչվող տեղանքում ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի թիրախավորման հետևանքով զոհվել է ոստիկանության 3 և վիրավորվել մեկ ծառայող:
Ադրբեջանական կողմը կեղծ փաստեր է ներկայացնում՝ պնդելով, թե իբր ոստիկանական մեքենայով զենք էր տեղափոխվում Հայաստանից Արցախ: Այնինչ, իրականում ոչ միայն որևէ զենք չէր տեղափոխվում, այլև՝ ոստիկանության ծառայողները Ստեփանակերտից էին գնում դեպի ճանապարհին գտնվող իրենց հերթափոխի վայր:
Ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը դարանակալել էր ճանապարհամերձ անտառապատ տարածքում և այնտեղից հարձակվել մեքենայի վրա:
Կից լուսանկարներում երևում է դեպքի վայրը և վնասված դատարկ մեքենան:
Անհրաժեշտ է ընդգծել, որ ոստիկանության ծառայողների և հարակից դիրքում գտնվող Պաշտպանության բանակի զինծառայողների ինքնապաշտպանական ու զսպիչ գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական կողմը ևս ունեցել է զոհեր ու վիրավորներ՝ հետ շպրտվելով ելման դիրքեր»:

Право 17:28 05/03/2023 НКР
МВД Арцаха: Азербайджанская диверсионная группа устроила засаду в лесном массиве у дороги и оттуда атаковала автомобиль арцахских полицейских
Полиция МВД Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) сообщает:
«Как мы уже сообщали, сегодня утром, около 10:00, в результате обстрела дежурной машины Паспортно-визового отдела полиции в районе под названием «Хайпалу» 3 сотрудника полиции погибли и еще один сотрудник получил ранения.
Азербайджанская сторона представляет ложные факты о том, будто из Армении в Арцах на полицейской машине переправлялось оружие.
На самом деле, мало того, что оружие не везли, так еще и милиционеры ехали из Степанакерта к месту службы по дороге.
Азербайджанская диверсионная группа засела в засаде в лесном массиве у дороги и оттуда атаковала автомобиль.
На фотографиях видно место происшествия и поврежденный пустой автомобиль.
Необходимо подчеркнуть, что в результате оборонительных и сдерживающих действий сотрудников полиции и военнослужащих Армии обороны на прилегающей позиции с азербайджанской стороны также есть убитые и раненые».