Քաղաքական 11:30 06/03/2023 Հայաստան
«Այն, որ ՀՀ կառավարությունը անցյալ տարվա նախավերջին կառավարության նիստում չզեկուցվող հարցերի շրջանակում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում իր ունեցած 21.9 տոկոս բաժնետոմսերի կառավարումը հանձնեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեին՝ այդպիսով կառավարումից ազատելով ԱՆԻՖ-ին, բնականաբար, հետագա գործողություններ է ենթադրում։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ իշխանության շրջանակներում կան տարբեր մոտեցումներ կոռուպցիոն երանգներ պարունակող գործարքի արդյունքում ձեռք բերած ԶՄՊԿ-ի մոտ 21 տոկոս բաժնետոմսերի կառավարման հարցում, որոնց թվում է նաև բաժնետոմսերի վաճառքը։ Ու թերևս դրանով է բացատրվում 1 տարվա ընթացքում երեք անգամ կառավարող մարմնի փոփոխությունը։
Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի սեպտեմբերի 30-ին կառավարությունը ԶՄՊԿ-ի նոր բաժնետիրոջից՝ «Արդյունաբերական ընկերություն» ԲԸ-ից որպես նվիրատվություն ստացել էր բաժնետոմսերի 15 տոկոսը, որի կառավարումը նախ վերապահվել էր Նիկոլ Փաշինյանի աշխատակազմին, իսկ 2022 թվականի հունվարի 5-ից՝ «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ին (ԱՆԻՖ-ին)։
2022 թվականի օգոստոսի 24-ին հայտնի դարձավ, որ դեռևս մարտի 24-ին կառավարությունը գաղտնի որոշմամբ նվիրատվություն է ստացել նոր բաժնետոմսեր, այս անգամ՝ «ԱՄՓ» հոլդինգ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունից՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի բաժնետոմսերի ընդհանուր քանակի 6,875 տոկոսը, որի կառավարումը ևս վերապահվեց ԱՆԻՖ-ին։ Սակայն դա երկար չտևեց. 2022 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ կառավարությունը նորից փոխեց իր բաժնետոմսերը կառավարող մարմինը։ Ըստ ամենայնի ԱՆԻՖ-ում, որի տնօրենների խորհրդում կան օտարերկրացի անդամներ, տարաձայնություններ են եղել բաժնետոմսերի կառավարման հետ կապված ու խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանին չի հաջողվել կառավարության մոտեցումներն անցկացնել օտարերկրացիների մոտ, քողարկել գործարքի՝ կոռուպցիոն կողմերը ու 2022 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ կառավարությունը նոր որոշում ընդունեց՝ ԶՄՊԿ-ի իր՝ ընդհանուր առմամբ 21,9 տոկոս բաժնետոմսերի կառավարումը հանձնելով ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեին։
Բանն այն է, որ հենց այս կոմիտեին է վերապահված նաև հիսուն տոկոսից պակաս պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսեր (բաժնեմաս) ունեցող առևտրային կազմակերպությունների (այսուհետ՝ կազմակերպություն) պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերի (բաժնեմասի) ամբողջությամբ կամ մասնակի մասնավորեցումը։ Ընդ որում՝ բաժնետոմսերը կարող են վաճառվել ինչպես աճուրդի։ այնպես էլ ուղղակի վաճառքի ձևերով:
Իսկ ի՞նչ է սա նշանակում։ Սա նշանակում է, որ կառավարությունն իր՝ նվեր ստացած բաժնեմասը կարող է և չի բացառվում նաև, որ առաջիկայում հանի վաճառքի։ Մանավանդ, որ նման տեսակետ ունեցողները կառավարության ներսում շատ են, իսկ ներքաղաքական հնարավոր արձագանքը զսպող հանգամանք լինել չի կարող։ Ակներև է, որ ԵՄ-ն կամ ԱՄՆ դեսպանատունը, որոնք մշտապես խոսել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ժողովրդավարության, խոսքի ազատության ու մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության մասին, վերջին շրջանում ուղղակի աչք են փակում այս իշխանությունների կողմից արձանագրվող կոռուպցիոն երևույթների նկատմամբ՝ առաջին պլան մղելով քաղաքական կոմպոնենտը։ Այն է՝ քանի դեռ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունն իրականացնում է ակնկալվող արտաքին քաղաքականությունը, այնքան ժամանակ նրան «ներելի» կլինի կոռուպցիան, սակայն փոքր ինչ այլ է միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների կեցվածքը, որոնք, լոյալություն ցուցաբերելով հանդերձ, չեն կարողանում աչք փակել աղմկահարույց դեպքերի վրա ու ու ի վերջո բարձրաձայն փաստեցին, որ ՀՀ իշխանությունները նահանջ են արձանագրել կոռուպցիայի դեմ պայքարում։
Փորձագիտական շրջանակներում կարծիք կա, որ միջազգային նման գնահատականի համար պատճառներից մեկը նաև ԶՄՊԿ-ի շուրջ ստեղծված վիճակն է, բաժնետոմսերը կառավարությանը նվիրելու գործարքի գաղտնիությունը։ Եվ հիմա կառավարության որոշ անդամներ լուրջ անհանգստացած են, որ բաժնետոմսերի վաճառքը կարող է ավելի լուրջ բացասական արձագանքի արժանանա միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունների կողմից, թեև արդեն կան գնորդի հավակնորդներ, որոնց թվում է իշխանամերձ օլիգարխներից մեկը, որի միջոցով էլ մտածում են իրականացնել բաժնետոմսերի հնարավոր վերաբաշխումը հավատարիմ քպականների միջև։
Իշխանությունը ոտով-գլխով մտել է կոռուպցիոն կոստյումի մեջ և ոչ մի կերպ դուրս գալ չի ցանկանում կամ էլ արդեն չի կարողանում։ Ամեն օր քպական ասպետներից մեկի մասին կոռուպցիոն նոր պատմություն է ի հայտ գալիս»։

Politics 15:11 06/03/2023 Armenia
The Armenian government may be considering selling its stake in the Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC), Pastinfo reports.
In late 2022, the government decided to hand over its 21.9% stake in the mining giant to the State Property Management Committee of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures for management, without giving any reason. The shares were previously managed by the Armenian National Interests Fund (ANIF).
According to Pastinfo’s sources, members of the ruling team have different approaches to the government’s stake in ZCMC “acquired as a result of a deal causing corruption allegations”, and the sale of the shares is widely discussed.
On September 30, 2021, the Industrial Company, a wholly owned subsidiary of Russian billionaire Roman Trotsenko’s GeoProMining Gold, acquired 60% of ZCMC and immediately donated a quarter of that stake to the Armenian government.
The 15% stake was first managed by Prime Minister Nikol Pashinyan’s office. Later on 5 January 2022, it was handed over to ANIF for trust management.
At a weekly cabinet meeting on 24 August 2022, Pashinyan revealed that the firm called AMP Holding had secretly donated its 6.8% stake in ZCMC to the government. The premier said AMP asked the government at the time not to publicize the transfer due to “commercial issues.” The 6.8% stake was also handed over to ANIF for management.
“In December 2022, the Armenian government again changed the body managing its shares. Apparently, there were disagreements in ANIF, whose Board of Directors includes foreign members, regarding the stake management, and its chairman Tigran Avinyan did not succeed in concealing the corruption allegations concerning the transaction. Thus, the government decided to hand over its 21.9% stake in ZCMC to the State Property Management Committee of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures,” Pastinfo writes.
The media outlet undoctors that the committee is also entitled to wholly or partially sell the state-owned shares of commercial organizations.
“This means the government can and will most likely put up its stake for sale, especially when the idea is backed by many government members. It’s worth noting that the EU or the US Embassy, which have always talked about the fight against corruption, democracy, freedom of speech and protection of fundamental human rights, have recently turned a blind eye to the incumbent authorities’ corrupt practices, bringing the political element to the foreground. That is, as long as Nikol Pashinyan's administration pursues the expected foreign policy, its corruption offences will be "forgiven". However, the stance of leading international organizations on the matter is a bit different. While showing loyalty, they cannot turn a blind eye to the scandalous cases and have eventually recorded Armenia’s retreat in the fight against corruption under the current government,” Pastinfo says.
Transparency International downgraded Armenia’s position in its annual survey of corruption perceptions around the world, pointing to “worrying signs” in the country.
Armenia ranks 63th out of 180 countries and territories evaluated in the watchdog’s 2022 Corruption Perception Index (CPI) released in January. It occupied 58th place in the previous CPI released a year ago.
“Experts believe the retreat in international rating is attributed, among other things, to the ZCMC deal and the secret donation of its shares to the government. Some government members have expressed deep concern that the stake sale may trigger greater criticism from international non-governmental organizations, although there are already potential buyers, including one of the pro-government oligarchs, who may help in a possible redistribution of the shares among Civil Contract members,” the report adds.