ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերը կառավարությանը նվիրելու գործարքում կոռուպցիոն ռիսկ կա․ Դանիել Իոաննիսյան
«Այդ գործարքը շատ ցածր թափանցիկություն ունի և հասարակության շրջանում բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում։ Շատ լավ է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ինչ-որ բաժնետոմսեր է ձեռք բերել և կոմբինատի մի մասի սեփականատերն է դարձել մի քանի ամիս կամ մեկ տարի առաջ, մեկ կտոր էլ՝ վերջերս, բայց ամբողջ խնդիրը նրանում է, որ, սովորաբար, անվճար լինում է միայն պանիրը՝ մկան թակարդում,ուստի գլխավոր հարցն այն է, թե ինչ է դրա դիմաց վճարում հասարակությունը», - «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Իրազեկ քաղաքացիների միավորում ՀԿ համակարգող, Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի անդամ Դանիել Իոաննիսյանը՝ անդրադառնալով ԶՊՄԿ-ի կողմից ևս 6,8 տոկոս ՀՀ կառավարությանը նվիրելու գաղտնի գործարքին։
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ նոր բաժնետոմսերի նվիրատվության մասին օգոստոսի 24-ին կառավարության նիստում հայտարարել էր վարչապետ Փաշինյանը՝ նշելով, որ գործարքը տեղի է ունեցել դեռևս մարտ ամսին՝ գաղտնի որոշմամբ։
Կառավարության պաշտոնական էջում հրապարակված իրավական ակտի նախագծի համաձայն, Հայաստանի Հանրապետությունը որպես նվիրատվություն «ԱՄՓ» հոլդինգ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունից ստացել է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերությունում սեփականության իրավունքով «ԱՄՓ» հոլդինգ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը պատկանող 188,947 (հարյուր ութսունութ հազար ինը հարյուր քառասունյոթ) հատ հասարակ (սովորական) բաժնետոմսեր (որոնք կազմում են «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերության (այսուհետ՝ Ընկերություն) բաժնետոմսերի ընդհանուր քանակի 6,875 տոկոսը), որոնց կառավարման լիազորությունը վերապահվել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին։ Մարտի 24-ի որոշումից հետո, պաշտոնական վիճակագրության համաձայն. Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում Հայաստանի կառավարությունն ունի 21.875 տոկոս բաժնեմաս։
Նույն նիստին կառավարությունը որոշել էր 6,875 տոկոս բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքները հանձնել «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» փակ բաժնետիրական ընկերության հավատարմագրային կառավարմանը, ինչպես նշվում է նախագծի հիմնավորման մեջ, «բաժնետոմսերի կառավարման արդյունավետությունը երաշխավորելու նպատակով»։ Իսկ ավելի վաղ, 2021թ. սեպտեմբերի 30-ին կառավարությունը «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերությունից որպես նվիրատվություն ստացել էր բաժնետոմսերի 15 տոկոսը։ Սրա կառավարումը նույնպես հանձնվել է ԱՆԻՖ-ին։ Անպատասխանմնաց, թե ինչո՞ւ է կոմբինատի նոր սեփականատերը՝ ռուսաստանցի միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյին պատկանող «Գեոպրոմայնինգ Արմենիան» որոշել շռայլ նվիրատվություն անել և բաժնեմասերի 15%-ը փոխանցել Հայաստանի կառավարությանը։
«Փաստինֆո»-ն արդեն տեղեկացրել է, որ ԶՊՄԿ բաժնետոմսերի 12.5 տոկոսի սեփականատեր Ռուսաստանի առողջապահության ու սոցիալական զարգացման հարցերի նախկին նախարար Միխայիլ Զուրաբովը դեռևս 2021թ. Օգոստոսին հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան՝ ԶՊՄԿ բաժնետոմսերը ձեռքբերելու նախապատվությունն իրեն տալու մասին։
Օգոստոսի 2-ին ներկայացված հայցադիմումը դատարանը ոչ միայն վարույթ էր ընդունել, այլ նաև կիրառել հայցի ապահովման միջոց՝ արգելանքի տակ դնելով Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի ընդհանուր բաժնետոմսերի 75%-ի վրա։ Սակայն Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը սեպտեմբերի 30-ին որոշում էր կայացրել՝ հայցի ապահովման միջոցը վերացնելու մասին, ինչից ժամեր անց բաժնետոմսերը գնել է ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյին պատկանող «Գեոպրոմայնինգ» ՍՊԸ դուստր ընկերությունը՝ «Արդյունաբերական ընկերություն» ԲԸ-ն։ Գործարքից անմիջապես հետո գնված բաժնետոմսերի 15 %-ը Տրոցենկոն նվիրաբերել է ՀՀ կառավարությանը։
Առհասարակ, ԶՊՄԿ- կառավարություն գործարքները գաղտնիության շղարշի տակ են իրականացվում։ Կառավարությունը հրաժարվում է որևէ տեղեկություն տրամադրել ԶԼՄ-ներին, այդ թվում ՝ «Փաստինֆո»-ին։ Չի տրամադրում կոմբինատի բաժնետոմսերի 15 տոկոսի նվիրատվության պայմանագրի պատճենը, նաև չի հատնում, թե որքան է կազմել գործարքը ու արդյոք կառավարությանը բաժնետոմսեր նվիրած Տրոցենկոն ամբողջությամբ վճարել էր ձեռք բերած բաժնետոմսերի դիմաց։ Ըստ Իոաննիսյանի, նման գաղտնիության պայմաններում օբյեկտիվ հարցեր են առաջանում․ «Իսկ կարո՞ղ է դրա դիմաց ինչ-որ մարդկանց կատարած արարքների վրա աչք է փակվում, ես իսկապես չգիտեմ, թե դրա դիմաց հասարակությունն ինչ է վճարում։ Սա այն հարցն է, որի պատասխանը մենք չունենք, քանի որ կառավարությունն այս գործարքն անթափանցիկ է պահում և ապօրինի է անթափանցիկ պահում»,-շեշտում է Դանիել Իոաննիսյանը։
Ըստ Իոաննիսյանի, գործարքն իրականում մութ է և սա հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերի վերաբերյալ կասկածներ է առաջացնում, որովհետև որևէ մեկը ձրի որևէ բան չի տալիս։ Այս համատեքստում անդրադառնալով կոռուպցիայի դեմ պայքարին ևդրա թափանցիկությանը, որի կոչերով 2018-ին Փաշինյանն իշխանության եկավ, Դանիել Իոաննիսյանից հետաքրքրվեցինք, թե արդյո՞ք սա քաղաքական կոռուպցիայի կասկածներ չի առաջացնում ․«Կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք է ընթանա թափանցիկության ևհաշվետվողականության ներքո։ Ինքնին բաժնետոմսեր ստանալը կոռուպցիոն ռիսկ չի, կոռուպցիոն ռիսկն այն է, թե ինչ ենք դրա դիմաց տվել, որովհետևբաժնետոմսերն ստացել է ոչ թե ինչ-որ օլիգարխ կամ իշխանությանը մոտ կանգնած անձ, այլ պետությունը ևերբ այդ բաժնետոմսերից շահութ ստացվի, ՀՀ բյուջե այդ շահույթից փող է մտնելու, վաղը դրանք կարող են վաճառվել, էլի գումար կմտնի բյուջե, սա չէ խնդիրը, խնդիրը այն է, թե ինչ ենք մենք տվել»։ Իոաննիսյանը դժվարանում է ասել, թե ինչու է իշխանությունը գաղտնի պահում գործարքի մանրամասները։
«Օրինակ, կարո՞ղ է ուժայինները ինչ-որ մի բիզնեսմենի են ճնշել և դա խնդիր է, որովհետև այդ դեպքում մենք տվել ենք բիզնես միջավայրի հետ կապված ինչ-որ բաներ, ես չգիտեմ, ես իսկապես չգիտեմ։ Մենք ոչ փաստահեն գիտենք , թե ումից են ստացել այդ բաժնետոմսերը, ոչ փաստահեն գիտենք, թե ինչպես են փոխանցվել, ինչի դիմաց, այնպես որ հարցերի պատասխանները չունենալով կարող ենք տարբեր ենթադրություններ անել, բայց այն, որ գործարքը մութ է, պարզ է, որ մութ է, որովհետև այն, ինչ հրապարակային է, մութ է»։
Իոաննիսյանը հնարավոր է համարում, որ օրինակ, ապօրինի գույքի ծագման բռնագանձման ընթացակարգի շրջանակում տեղավորվի գործարքը, օրինակ, պարզվի, որ ինչ-որ մեկը ապօրինի ծագմամբ փող է ձեռք բերել և բաժնետոմսեր գնել, բայց ըստ Իոաննիսյանի այս ամենը ընդամենը ենթադրություն է, որովհետմանրամասներ չեն հաղորդվում։
«Մութ կողմ կա, թե դա հասարակության շահերից է բխում, թե այդ շահերին դեմ է, ես չեմ կարող ասել, դրա համար էլ կոռուպցիոն ռիսկ կա։ եթե մենք հստակ իմանայինք, որ դա հասարակության շահերին դեմ է, մենք կասեինք, որ դա կոռուպցիա է, ոչ թե կոռուպցիոն ռիսկ»,-եզրափակել է նա՝ ևս մեկ անգամ շեշտադրելով թափանցիկության պակասը՝ թե առհասարակ, թե հատկապես հանքարդյունաբերության ոլորտում։
- «Զանգեզուր Մայնինգ»-ն ընդդեմ ԶՊՄԿ-ի գործով դատավորի նկատմամբ ճնշումներ են կիրառվում. «Փաստինֆո»
- «Փաստ». ԶՊՄԿ-ում կառավարության՝ «փայ մտնելուց» հետո ի հայտ են գալիս նաև արտադրական ու սպառման խնդիրներ
- ԶՊՄԿ բաժնեմասերի գործարքը քննող հանձնաժողով իշխանությունը չի ստեղծի, քանի որ «իրենք իրենց ոտքին չեն կրակի». Խամոյան
- ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի 15 տոկոսի նվիրատվության պայմանագրի պատճենի չտրամադրումն անհիմն ու ոչ իրավաչափ է. Գյուրջյան
- ԶԼՄ-ն ու ՀԿ-ն դատարանի միջոցով կառավարությունից պահանջում են հրապարակել ԶՊՄԿ բաժնետոմսերի նվիրատվության պայմանագիրը
- ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքները հավատարմագրային կառավարման կհանձնվեն ԱՆԻՖ-ին
- Ռոբերտ Քոչարյան. ԶՊՄԿ-ի բաժնեմասերը վարչապետի աշխատակազմին նվիրելը լկտիության հասնող կոռուպցիայի դրսևորման բարձրագույն պիլոտաժ է

Право 13:23 07/09/2022 Армения
В сделке по передаче акций ЗММК в дар правительству Армении налицо коррупционные риски – Даниел Иоаннисян
Эта сделка весьма малопрозрачная и вызывает у общественности множество вопросов. Такое мнение в беседе с "ФактИнфо" высказал координатор общественной организации "Союз информированных граждан", член совет по конституционным реформам Даниел Иоаннисян, комментируя секретную сделку по передаче в дар правительству РА еще  6,8% акций Зангезурского медно-молибденового комбината.
"Здорово, что Республика Армения приобрела какие-то акции и стала владельцем части комбината несколько месяцев или год назад, еще одной доли недавно, но вся проблема в том, что обычно бесплатный сыр бывает только в мышеловке, поэтому главный вопрос состоит в том, чем за это расплачивается общество", - заявилсобеседник агентства.
Сайт напоминает, что о передаче в дар новых акций объявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на состоявшемся 24 августа заседании правительства. Он отметил, что сделка состоялась еще в марте по секретному решению. После принятия решения от 24 марта, согласно официальным статданным, правительство Республики Армения имеет долю в ЗММК в размере 21,875%.
На том же заседании правительство решило передать Фонду государственных интересов Армении(ANIF) в доверительное управление права, удостоверенные 6,875% акциями ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат”. Как указывается в обосновании к проекту, передача осуществляется "с целью гарантирования эффективности управления акциями". Ранее, 30 сентября 2021 года, правительство получило от ЗМКК в качестве пожертвования 15% акций. Управление ими также было передано ANIF.
Вопрос о причинах, по которым компания "ГеоПроМайнинг Армения", принадлежащая новому владельцу, российскому миллиардеру Роману Троценко, решила сделать столь щедрое пожертвование и передать 15% акций правительству РА, остается без ответа.
Как уже ранее сообщало "ФактИнфо", бывший министр здравоохранения и социального развития России Михаил Зурабов, владеющий 12,5% акций Зангезурского медно-молибденового комбината, еще в августе 2021 года подал иск в суд об обеспечении его преимущественного права на приобретение акций ЗММК.
Поданный 2 августа иск суд не только принял к своему производству, но и применил обеспечительную меру, наложив арест на 75% от общего числа акций Зангезурского медно-молибденового комбината. Однако суд общей юрисдикции Сюникской области Армении 30 сентября вынес решение о снятии обеспечительной меры, после чего спустя несколько часов акции приобрело АО “Промышленная компания”, дочернее предприятие принадлежащего российскому миллиардеру Роману Троценко ООО “Геопромайнинг”. Сразу же после сделки Троценко передал 15% приобретенных акций в дар правительству РА.
В основном сделки правительства с ЗММК осуществляются под завесой секретности. Правительство отказывается предоставлять какую-либо информацию средствам массовой информации, в том числе и "ФактИнфо".
В частности, оно не предоставляет копию договора о передаче 15% акций комбината в дар. Кроме того, оно не называет сумму сделки и не сообщает, расплатился ли полностью передавший акции в дар государству Троценко за приобретенные акции. По словам Иоаннисяна, в подобных условиях секретности возникают объективные вопросы.
"А может ли статься так, что в обмен на это закрывают глаза на деяние некоторых лиц. Я действительно не знаю, чем общество за это расплачивается. Этот тот самый вопрос, ответа на который у нас нет ввиду непрозрачности действий правительства относительно упомянутой сделки", - подчеркнул Даниел Иоаннисян.
По его словам, сделка на самом деле темная, и это вызывает подозрения в наличии возможных коррупционных рисков, поскольку никто ничего не отдает бесплатно. Говоря в данном контексте о борьбе с коррупцией и ее прозрачности, с призывами к которой в 2018 Пашинян пришел к власти, мы поинтересовались у Даниела Иоаннисяна, не вызывает ли это подозрения в политической коррупции.
"Борьба с коррупцией должна вестись в условиях прозрачности и подотчетности. Сам факт получения акций не является коррупционным риском. Коррупционным риском является то, что вы отдали взамен, потому что акции получил не какой-то олигарх или человек, близкий к власти, а государство. Эти акции принесут прибыль, средства поступят в бюджет РА, завтра их могут продать и в бюджет поступят новые средства, но дело не в этом. Проблема в том, что мы отдали за это", - заявил он в ответ.
Иоаннисян затрудняется указать причины, по которым власть держит подробности сделки в секрете.
Иоаннисян допускает, что сделка, например, умещается в рамки процедуры конфискации имущества незаконного происхождения. К примеру, может выясниться, что кто-то получил деньги незаконным путем и приобрел акции. Но, как указал Иоаннисян, это всего лишь предположения, поскольку детали не разглашаются.
"Есть в этом нечто темное или это исходит из интересов общества, или идет с ними вразрез, я сказать не могу, поэтому имеет место коррупционный риск. Если бы мы точно знали, что это против интересов общества, мы бы говорили о коррупции, а не о коррупционном риске", - резюмировал Иоаннисян, акцентируя внимание на отсутствии прозрачности как  в сфере горнодобывающей промышленности, так и в целом.