Քաղաքական 18:58 31/03/2023 Հայաստան
Աշխատանքային այցով Լիտվայի Հանրապետությունում գտնվող Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մարտի 30-ին և 31-ին աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել Լիտվայի նախագահի խորհրդական Կեստուտիս Բուդրիսի, Լիտվայի վարչապետի ազգային անվտանգության և կոռուպցիայի կանխարգելման հարցերով խորհրդական Կեստուտիս Լանչինսկասի, ինչպես նաև Արտաքին գործերի փոխնախարարներ Յովիտա Նելյուպշիենեի և Մանտաս Ադոմենասի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է  ԱԽ գրասենյակը։
«Հանդիպումների ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստանի և Լիտվայի Հանրապետությունների բարեկամական հարաբերությունները, կարևորել են դրանց ամրապնդմանն ուղղված բարձր մակարդակով հանդիպումները:
ԱԽ քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվայի իշխանություններին՝ Հայաստանում ԵՄ առաքելության ներկայությանն աջակցելու համար։
Քարտուղար Գրիգորյանը լիտվացի գործընկերներին է ներկայացրել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված անվտանգային միջավայրը՝ Ադրբեջանի հավանական էսկալացիայի վերաբերյալ մտահոգությունները, ինչպես նաև մանրամասներ՝ Լաչինում տիրող հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ, շեշտելով՝ միջազգային փաստահավաք խումբ Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք ուղարկելու խիստ անհրաժեշտությունը։
Լիտվացի գործընկերներն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել Հայաստանին անվտանգային հարցերով, հատկապես՝ կիբերանվտանգության ոլորտում աջակցելու վերաբերյալ»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Политика 19:36 31/03/2023 Армения
Находящийся с рабочим визитом в Литовской Республике секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян 30 и 31 марта провел рабочие встречи с советником президента Литвы Кястутисом Будрисом, советником премьер-министра Литвы по вопросам национальной безопасности и предотвращения коррупции Кястутисом Ланчинскасом, а также заместителями министра иностранных дел Йовитой Нелупшиене и Мантасом Адоменасом.
Как сообщили в аппарате Совета Безопасности, в ходе встреч стороны высоко оценили дружеские отношения между Арменией и Литвой, и подчеркнули важность встреч на высоком уровне, направленных на их укрепление.
Секретарь Совбеза поблагодарил власти Литвы за поддержку присутствия миссии ЕС в Армении.
Григорян представил своим литовским коллегам ситуацию с безопасностью, создавшуюся вокруг Армении и Нагорного Карабаха, опасения по поводу возможной эскалации со стороны Азербайджана, а также подробности о гуманитарном кризисе в Лачине, подчеркнув срочную необходимость направления международной группы по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор.
Литовские партнеры выразили готовность оказать содействие  Армении в вопросах безопасности, особенно - кибербезопасности.