Հասարակություն 11:07 31/03/2023 Աշխարհում
Գիզայում Քեոպսի բուրգը հունիսից փակ կլինի հանրության համար։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է Եգիպտոսի զբոսաշրջության և հնությունների նախարարությունը:
«Նպատակն է Գիզայի բուրգերի պահպանման ծրագրի շրջանակներում սկսել վերականգնման աշխատանքները:
Քեոպսի բուրգի փակման ողջ ընթացքում Միկերինի բուրգն այցելուների համար բաց կլինի ներսից»,- ասվում է նախարարության սոցցանցում տարածված հաղորդագրության մեջ։
Գիզայի աշխարհահռչակ բուրգերի հնագիտական համալիրը գտնվում է Կահիրեի մոտ՝ Նեղոս գետի արևմտյան ափին, համանուն սարահարթում։ Հուշարձանների տարիքը գերազանցում է 4,5 հազար տարին։ Համալիրը բաղկացած է IV դինաստիայի (կառավարել է մոտավորապես մ.թ.ա. 2639-2506 թվականներին) փարավոնների երեք մեծ բուրգերից՝ Քեոպս, Քեֆրենի և Միկերին։

Общество 11:38 31/03/2023 В мире
Пирамида Хеопса в Гизе будет с июня закрыта для посещений, сообщило министерство туризма и древностей Египта. Об этом сообщает РИА Новости.
«Цель – приступить к работам по реставрации в рамках программы регулярного обслуживания в пирамидах Гизы. Пирамида Микерина будет открыта для посещений изнутри на протяжении всего периода закрытия пирамиды Хеопса», – говорится в заявлении ведомства в соцсети.
Знаменитый на весь мир археологический комплекс пирамид Гизы расположен на одноименном плато на западном берегу реки Нил под Каиром. Возраст памятников превышает 4,5 тысячи лет.
Комплекс состоит из трех великих пирамид фараонов IV династии (правила примерно в 2639-2506 годах до нашей эры): Хеопса, Хефрена и Микерина.