Օրվա մամուլ 08:58 05/04/2023 Հայաստան
««Հունիսի 30-ը արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատանքի վերջին օրն է: Գերատեսչությունը հուլիսից կգործի ներքին գործերի նախարարության կազմում: Փրկարար ծառայությունն արդեն անցել է նորաստեղծ նախարարության կառավարմանը»,- ասաց ԱԻՆ-ի խոսնակ Հայկ Կոստանյանը՝ նշելով, որ նախարարությունը լուծարվելու է հունիսի 30-ին, և այս պահին նախարար Արմեն Փամբուխչյանն աշխատանքի է հաճախում սովորականի պես: Թեև մեր աղբյուրներն ասում են, որ նրան նախարարությունում վաղուց չեն տեսել:
Հարցրինք՝ ի՞նչ պլաններ ունի Փամբուխչյանը, մեր տեղեկություններով` նրան առաջարկվել է վարչապետի խորհրդականի պաշտոնը, որքանո՞վ է ճշմարտացի դա: Նկատենք, որ վերջին շրջանում Փաշինյանի մոտ ընդունված պրակտիկա է դարձել պաշտոնաթողներին իրեն խորհրդական կարգելը, օրինակ` Շիրակի նախկին մարզպետ Նազելի Բաղդասարյան, նախկին փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյան, երեկ էլ տեղեկացանք, որ Երևանի նախկին քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն է դարձել Փաշինյանի խորհրդական: Հայկ Կոստանյանը մեր հարցին ի պատասխան նշեց, որ տեղյակ չէ:
Հիշեցնենք, որ մինչև կառուցվածքային այս փոփոխությունը, կառավարությունը 2022-ի ամռանը 1.2 մլրդ դրամ հատկացրեց նախարարությանը՝ վերանորոգման և հատուկ տեխնիկայի ձեռքբերման, հրշեջ-փրկարարական ծառայության շարժակազմն արդիականացնելու համար: Նախարարի խոսքով՝ գումարի 90 տոկոսը ծախսվել է 2022-ին, ձեռք են բերվել հրշեջ-փրկարարական հատուկ տեխնիկա, արագ արձագանքման ամենագնացներ, 8 տարածք նորոգվել է»։

Пресса дня 12:40 05/04/2023 Армения
«30 июня – последний день работы министерства по чрезвычайным ситуациям. С июля ведомство будет действовать в составе министерства внутренних дел. Спасательная служба уже перешла под управление нового министерства», - сказал пресс-секретарь МЧС Айк Костанян, отметив, что МЧС Армении будет расформирована 30 июня, а министр Армен Памбухчян ходит на работу в обычном режиме, хотя наши источники говорят, что его давно не видели в министерстве, пишет газета «Грапарак».
«Мы задали также вопрос: какие планы у Памбухчяна, по нашим сведениям, ему предложена должность советника премьер-министра, соответствует ли это действительности?
Отметим, что в последнее время у Пашиняна стало принятой практикой назначать отставных министров советниками, например, бывшего губернатора Ширакской области Назели Багдасарян, бывшего вице-премьер Амбарцума Матевосян, а вчера мы узнали, что и бывший мэр Еревана Грачья Саркисян стал советником Пашиняна. Айк Костанян в ответ на наш вопрос заявил, что он не в курсе.
Напомним, что до этого структурного изменения правительство летом 2022 года предоставило МЧС 1.2 млрд. драмов на ремонт и приобретение специальной техники, модернизацию подвижного состава спасательной службы. По слова министра, 90% этих средств израсходованы, приобретены специальная пожарно-спасательная техника, внедорожники для быстрого реагирования, отремонтировано 8 помещений», - пишет газета.