Քաղաքական 08:23 05/04/2023 Աշխարհում
Առավելագույն հնարավոր պատիժը, որը սպառնում Է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփին առաջադրված մեղադրանքների համակցությամբ, 136 տարվա ազատազրկումն է։ «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, դա ցույց են տալիս «Fox News»-ի գնահատականները։
«Մեղադրանքները ենթադրում են առավելագույն պատիժ՝ 136 տարվա ազատազրկում, սակայն իրական պատիժը, ամենայն հավանականությամբ, կլինի շատ ավելի թեթեւ, քան եթե քաղաքական գործիչը դատապարտվեր մեղադրանքներից որևէ մեկի կամ բոլորի համար»,- գրում է «Fox News»-ը։
Երեքշաբթի օրը Մանհեթենի քրեական դատարանում Թրամփին մեղադրանք է առաջադրվել 34 կետով։ Դրանցից յուրաքանչյուրում նախկին նախագահին մեղադրանք է առաջադրվել «գործարար գրառումներ կեղծելու» համար՝ «խարդախության և այլ հանցագործություն կատարելու դիտավորության համար»։
Նախկին նախագահն իրեն մեղավոր չի ճանաչել և Թրամփին ազատ են արձակել դատարանից։ Քաղաքական գործչի փաստաբան Ջո Տակոպինան կարծում է, որ իր պաշտպանյալին առաջադրված մեղադրանքները զուրկ են փաստերից։
Մանհեթենի դատախազ Մելվին Բրեգի խոսքով ՝ նախկին նախագահն ու նրա հանցակիցները պայմանավորվել են 2015 թվականին ստեղծել բացասական տեղեկատվության ճնշման սխեմա ՝ 2016 թվականի նախագահական ընտրություններում հաղթելու համար:

Право 10:28 05/04/2023 В мире
Максимально возможное наказание, которое грозит экс-президенту США Дональду Трампу по совокупности предъявленных ему обвинений, составляет 136 лет тюрьмы, свидетельствуют подсчеты Fox News. Об этом сообщает РИА Новости.
«Обвинения предусматривают максимальное наказание в виде 136 лет лишения свободы, однако фактический приговор, вероятно, будет намного мягче, чем если бы политик был осужден по любому или по всем пунктам обвинения», – информирует телеканал.
Как отмечается в публикации, фальсификация деловых документов, которую инкриминируют экс-президенту, считается проступком в соответствии с законодательством Нью-Йорка, но поднимается до ранга преступления с максимальным приговором в четыре года в случае попытки скрыть другое преступление.
Во вторник в уголовном суде Манхэттена Трампу предъявили обвинения по 34 пунктам. В каждом из них экс-президенту вменяется «фальсификация деловых записей» с целью «мошенничества и намерения совершить другое преступление». Экс-президент заявил о своей невиновности, затем Трампа отпустили из суда. Адвокат политика Джо Такопина считает, что обвинения, предъявленные его клиенту, лишены фактов.
По словам прокурора Манхэттена Элвина Брэгга, экс-президент и его сообщники договорились в 2015 году создать схему подавления негативной информации для победы на выборах президента в 2016 году.
В вину Трампу также поставили «угрожающие электронные письма, выступления» и посты в социальных сетях, адресованные городским судам Нью-Йорка и прокуратуре.