Օրվա մամուլ 09:12 11/04/2023 Հայաստան
«Հրապարակ». Ադրբեջանցիները Բնունիսում թակել են այն տան դուռը, ուր մեկ ամիս առաջ այցելել էր վարչապետի կինը
«Երեկ առավոտյան տեղեկացանք, որ ադրբեջանցիները մտել են Սիսիանի Բնունիս համայնք, թակել Գասպարյանների դուռը: Սիսիանի ոստիկանները հաստատեցին լուրը, սակայն ողջ օրը իրավապահները լռեցին, և պարզ չդարձավ, թե ինչպես են նրանք շրջանցել մեր սահմանապահներին, եղե՞լ են սահմանապահներ։ Ադրբեջանցիները 3-ն են եղել՝ զինվորական հագուստով։ Դուռը բացել է տիկին Շողիկը, ով կասկածել է ու ահազանգել ոստիկանություն։ Նա մեզ ասաց. «...ո՞վ չէր վախենա, այո, վախեցել եմ …բան չխոսացին, բայց ամեն ինչ պարզ էր»։
Ավելի ուշ մեկ այլ բնակավայրում՝ Աշոտավանում, իրավապահները բռնել են ադրբեջանցիներից մեկին, տարել ոստիկանության Սիսիանի բաժին, մյուս երկուսը փախել են։ Ադրբեջանցին Աշոտավանում ևս այցելել է մի քանի տուն, զրուցել բնակիչների հետ: Ասել է, որ 3 օր է՝ Հայաստանում է, թաքնվել է անտառներում։
Մեր հարցին, թե ճի՞շտ է, որ երկուսը փախել են, ոստիկանության Սիսիանի բաժնից ասացին․ «Ո՞վ ասաց, որ 3-ն  են եղել, միգուցե 6-ն են, մանրամասներ չենք կարող հաղորդել»։ Ոստիկանությունում ադրբեջանցին ասել է, թե տարածքը շփոթել է: Նրան փոխանցել են ԱԱԾ-ին։ Ուշագրավ է, որ ադրբեջանցիները Բնունիսում թակել են 44-օրյա պատերազմում զոհված Գոռ Գասպարյանի տան դուռը, ում տուն ընդամենը մեկ ամիս առաջ, դստեր հետ, այցելել էր վարչապետի կինը` Աննա Հակոբյանը։ Համայնքում կատարվածը զուտ պատահականություն չեն համարում` տարբեր վարկածներ են քննարկում»։

Пресса дня 11:43 11/04/2023 Армения
«Грапарак»: Азербайджанцы в Бнунисе постучались в дверь дома, в котором месяц назад побывала Анна Акопян
Газета «Грапарак» пишет: «Вчера утром стало известно, что азербайджанцы проникли в село Бнунис общины Сисиан, постучали в дверь Гаспарянов. Полиция Сисиана подтвердила эту новость, однако правоохранители весь день хранили молчание и непонятно, как они обошли наших пограничников, были ли вообще пограничники? Азербайджанцев было трое, в военной форме. Дверь открыла г-жа Шохик, у которой возникли подозрения, и она позвонила в полицию. Она сказала нам: «А кто бы не испугался? Да я испугалась. Они ничего не сказали, но все было ясно».
Позже, в другом населенном пункте – Ашотаване –правоохранители поймали одного из азербайджанцев, доставили в отделение полиции Сисиана, двое других – скрылись. Азербайджанец посетил несколько домов в Ашотаване, пообщался с жителями. Сказал, что уже 3 дня находится в Армении, скрывался в лесах.
На наш вопрос, это правда, что двое азербайджанцев сбежали, в отделении полиции ответили: сказали: ″Кто сказал, что их было 3, может 6? Мы не можем сообщить подробности″.
Азербайджанец сказал в полиции, что перепутал местность. Его доставили в СНБ. Примечательно, что азербайджанцы в Бнунисе постучались в дверь дома погибшего в 44-дневной войне Гора Гаспаряна, семью которого всего месяц назад вместе с дочерью посетила жена премьер-министра Анна Акопян. В общине не считают произошедшее простой случайностью, обсуждают разные версии».