Քաղաքական 19:47 08/05/2023
Մայիսի 6-ին տեղի ունեցավ «Հայրենիք» կուսակցության «Անվտանգության ակադեմիա» ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրի 2-րդ հոսքի շրջանավարտների հավաստագրերի հանձնումը։ Այս մասին տեղեկացնում են կուսակցությունից։
«Շուրջ չորս շաբաթ տարբեր մասնագիտություններ և զբաղվածություն ունեցող 50 երիտասարդ Հայաստանից և 20 երիտասարդ Արցախից՝ առցանց ռեժիմով, հնարավորություն ունեցան «Անվտանգության ակադեմիայի» շրջանակում ոլորտի լավագույն մասնագետների մատուցմամբ դասախոսություններ լսել Հայաստանի և Արցախի շուրջ անվտանգային միջավայրի, ընթացիկ գործընթացների, ի հայտ եկած ռիսկերի, սպառնալիքների, ինչպես նաև հնարավորությունների և հավանական զարգացումների շուրջ։ Ծրագրի մասնակիցները, մեկ տասնյակից ավել ինտենսիվ դասընթացներից բացի, մասնակցեցին նաև ճանաչողական այցերի և գործնական պարապմունքների։
«Անվտանգության ակադեմիա» ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրի գլխավոր առավելություններից է այն, որ այստեղ կրթական պրոցեսն հիմնված է ինտերակտիվ հաղորդակցության վրա, ինչի շնորհիվ երիտասարդները ոչ միայն գիտելիքներ են ստանում, այլև մտագրոհային քննարկումների, վերլուծությունների, հատուկ մեթոդներով խմբային աշխատանքների միջոցով հնարավորություն են ունենում գործընթացների մոդելավորում և տեղայնացում իրականացնել՝ փորձելով հիմնախնդիրները դիտարկել կոնկրետ իրավիճակներում, հանգամանքներում և դեպքերում։
Ակադեմիայի շրջանակում մասնակիցները նաև հայրենաճանաչողական այց են կատարել դեպի Մակարավանք, ինչպես նաև հնարավորություն են ունեցել մասնակցել կրակային պատրաստության ուսումնական վարժանքի և զարգացնել իրենց կրակային հմտությունները։
«Անվտանգության ակադեմիա» ոչ ֆորմալ կրթական ծրագիրը շարունակական է լինելու․ հաջորդ հոսքի ընդունելության մասին կհայտարարվի առաջիկայում»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Образование 20:38 08/05/2023 Армения
Завершились занятия 2-го потока образовательной программы «Академия безопасности» партии «Отечество»
6 мая состоялась церемония вручения удостоверений выпускникам 2-го потока неформальной образовательной программы партии «Айреник» («Отечество») – «Академии безопасности». Об этом сообщает пресс-служба политсилы.
«Около четырех недель 50 молодых людей из Армении и 20 молодых людей из Арцаха (в онлайн-режиме) с разными профессиями и занятиями в рамках «Академии безопасности» имели возможность прослушать прочитанные лучшими специалистами сферы лекции – о среде безопасности вокруг Армении и Арцаха, текущих процессах, возникших рисках, угрозах, а также о возможностях и вероятном развитии событий. Участники программы, помимо более чем десятка интенсивных занятий, также приняли участие в ознакомительных визитах и практических занятиях.
Одним из основных преимуществ неформальной образовательной программы «Академия безопасности» является то, что образовательный процесс здесь строится на основе интерактивного общения, благодаря чему молодые люди не только получают знания, но и посредством мозговых штурмов, анализа, а также групповой работы с использованием специальных методов имеют возможность моделировать и локализовать процессы, пытаясь рассмотреть проблемы в конкретных ситуациях, обстоятельствах и случаях.
В рамках академии участники также с ознакомительным визитом побывали в Макараванке, имели возможность принять участие и в тренировке по огневой подготовке, развить свои навыки.
Неформальная образовательная программа «Академия безопасности» будет носить непрерывный характер, о приеме следующего потока будет объявлено в ближайшее время», – говорится в сообщении.