Էդգար Էլբակյան.Դե-ֆակտո իշխանություններն առաջնորդվում են «Հայաստան՝ իշխանության համար»
Կա մի տեսակ հանրային կոնսենսուս, թե իբր ՀՀ դե-ֆակտո իշխանությունները հողեր են հանձնում խաղաղության համար։ Սա բացարձակ սուտ է։ Ինքը՝ կապիտուլյանտը, բազմիցս խոստովանել է, որ խաղաղություն չի լինելու, և Ադրբեջանի պահանջներն ավելին են։
Հետևաբար՝ ինչի՞ համար են հանձնումները։ Դրանց իսկական նպատակը դե-ֆակտո իշխանությունների կողմից սեփական աթոռը պահելն է։ Նրանք չունեն ներքին լեգիտիմություն, ուստի՝ կախված են արտաքին աջակցությունից, որը տրամադրում է Թուրքիան։ Դե-ֆակտո իշխանությունները թուրքական սվինների ուժով ամրացած կոլաբորացիոնիստական «վիշիստական» ռեժիմ են։
Հիշենք, որ երբ զինված ուժերի գլխավոր շտաբը ցանկանում էր իշխանափոխություն անել, ամենաշատը դրան դեմ դուրս եկավ Թուրքիան՝ հասկացնելով, որ ռազմական հեղաշրջման պարագայում զինված ներխուժում կիրականացնի Հայաստան՝ իր դրածո իշխանություններին աթոռին վերականգնելու համար։
Այդ օրերին ամենաբարձր մակարդակի հայտարարություններ եղան Անկարայից՝ ԱԳ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլու, նախագահի խոսնակ Իբրահիմ Քալին, իշխող կուսակցության խոսնակ Օմար Չալիկ, նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի պատասխանատու Ֆահրէդդին Ալթուն, թուրք պատգամավոր Կարո Փայլան, նախագահ Էրդողան։
Կարճ ասած՝ դե-ֆակտո իշխանություններն առաջնորդվում են «Հայաստան՝ իշխանության համար»։ Սրան հնարավոր է դիմադարձել միայն «իշխանություն՝ Հայաստանի համար» մոտեցմամբ իրականացվող ազգային իշխանափոխությամբ»։

Эдгар Элбакян: Де-факто власти руководствуются лозунгом – «Армения во имя власти»
Существует некий общественный консенсус, что де-факто власти РА отдают земли в обмен на мир. Это абсолютная ложь. Сам капитулянт неоднократно признавал, что мира не будет, а требований Азербайджана больше.
Следовательно, зачем они сдают территории? Их реальная целью заключается в сохранении собственного кресла де-факто властями РА. У них нет внутренней легитимности, посему, они зависят от внешней поддержки, которую предоставляет Турция. Де-факто власти представляют собой коллаборационистский “Режим Виши”, усиленный силой турецких штыков.
Вспомним, когда Генштаб ВС хотел осуществить смену власти, против этого больше всего выступила Турция, дав понять, что в случае военного переворота осуществит вооруженное вторжение в Армению для восстановления полномочий властей-ставленников.
В эти дни из Анкары был озвучен ряд заявлений на самом высоком уровне: глава МИД Мевлют Чавушоглу, пресс-секретарь президента Ибрагим Калын, пресс-секретарь правящей партии Омер Челик, глава Управления по связям с общественностью администрации президента Турции Фахреттин Алтун, турецкий депутат Каро Пайлан, президент Эрдоган.
Коротко говоря, де-факто власти руководствуются лозунгом – “Армения во имя власти”.
Противопоставить этому можно только смену национальной власти, осуществляемую с подходом “Власть по имя Армении”».