Տնտեսություն 18:15 14/06/2023 Հայաստան
«Այսօր Ջրառատ համայնքում գյուղացիները բողոքել են ծիրանի մթերման գներից։ Ես խոսել եմ Արտաշատ համայնքի ղեկավարի հետ, 1-2 օրվա ընթացքում կամփոփենք խնդրի չափը, ծավալը, լուծման տարբերակները»,- ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց  էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Նա նշեց, որ մրցակից երկրները, օրինակ Ուզբեկստանը, էական սուբսիդավորում են անում ծիրանի լոգիստիկ ծախսերը։
«Ընդհանուր առումով, պետք է արագ վերլուծենք շուկաներում իրավիճակն ինչպիսին է։ Արագ լուծում կտանք, կփորձենք ապահովել գյուղացիների բերքի պատշաճ  մթերումը։
Խաղողի մթերման հետ կապված, Քերոբյանն ասաց, որ խոսակցություններ է ունեցել  խաղողի մթերումով զբաղվող ընկերությունների ղեկավարների հետ՝ հասկանալու  իրենց պլանները։
«Այս պահի դրությամբ իրավիճակը դեռ հուսադրող չէ, այսինքն մենք չենք տեսնում, որ  խաղողի ամբողջ բերքը մթերվելու է։ Հիմա փորձում ենք հասկանալ այն մեթոդները, որոնցով պետք է երկու ծայրերը բերենք ու կպցնենք իրար»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է կաթիլային ոռոգման համակարգին անցնելու, Քերոբյանն ասաց, որ  ամեն տարի մոտ 1500 հեկտարի կարգի հողամասերի վրա  կաթիլային  ոռոգման համակարգ է դրվում։
«Կարծում եմ՝ այսօր կարող ենք խոսել դեռևս  բավական փոքր ծավալի մասին, կարող է լինել 5-10 հազար հեկտարի  սահմաններում, որը մեր մշակվող վարելահողների 2-3 տոկոսին է վերաբերում։
Տեմպը գոհացուցիչ չէ, պետք է շատ ավելի արագ անցնել խնայողական ջրի օգտագործման համակարգերին»,- ասաց էկոնոմիկայի նախարարը։
Նա կարևորեց ջրի ոլորտի ռազմավարության իրականացումը։
«Այստեղ խնդրի զգալի մասը կայանում է  նրանում, որ կառավարությունը մինչև  ջուրը գյուղացուն հասցնելը, կարելի է ասել, գրեթե ամբողջությամբ սուբսիդավորում է ջրի  գումարը և ջրի այն գինը, որի դիմաց ֆերմերը վճարում է, իրեն ոչ մի կերպ չի մոտիվացնում ավելի  խնայողական համակարգեր դնել։ Այսինքն, խնայողական  հակամարգերի մեջ արվելիք ներդրումները հիմնավորված չեն, քանի որ խնայողությունը փոքր գումար է, այդ ներդրումները  չարժեն։
Մեր կարծիքով, պետք է ջրի ոլորտում տեղի ունենան ռեֆորմներ, ջրի գինը թանկանա, որպեսզի ֆերմերները մոտիվացված լինեն ներդրումներ անել կաթիլային ոռոգման համակարգերի մեջ»,- ասաց Քերոբյանը։

Экономика 20:38 14/06/2023 Армения
«Сегодня фермеры в общине Джарат жаловались на закупочные цены на абрикосы. Я поговорил с главой общины Арташат, в течение 1-2 дней мы подытожим объем вопроса и варианты решения», – заявил в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении министр экономики Ваан Керобян.
Он отметил, что страны-конкуренты, например, Узбекистан субсидирует логистические расходы на экспорт абрикосов.
«В целом, нужно быстро проанализировать ситуацию на рынке. Дать оперативные решения, постараться обеспечить надлежащую закупку урожая фермеров», – подчеркнул министр.
Что касается закупки винограда, Керобян отметил, что проведены обсуждения с главами компаний, занимающихся закупкой винограда для того, чтобы понять их планы.
«На данный момент пока ситуация не обнадеживающая, то есть мы не видим, что весь урожай винограда будет закуплен, и пытаемся понять методы, как свести концы с концами», – пояснил он.
Что касается перехода к капельной системе орошения, Керобян подчеркнул, что ежегодно система капельного орошения устанавливается примерно на 1500 га садов.
«Полагаю, сегодня мы можем говорить о небольших объемах, современным способом орошается лишь около 5-10 тысяч гектаров, или 2-3% обрабатываемых земель», – подчеркнул министр.
Он отметил, что проблема заключается в том, что правительство почти полностью субсидирует цену на воду, и цена на воду, за которую фермеры платят, никак их не мотивируют по части внедрения более экономичной системы.
На наш взгляд, следует провести реформы в водной сфере, в частности, поднять цену на воду, чтобы фермеры были мотивированы инвестировать в систему капельного орошения», – пояснил Керобян.