Գիտնական. Իմ տպավորությամբ ակադեմիական քաղաքի նախաձեռնության իրական նպատակը Երևանի Կենտրոնում գտնվող շենքերն ազատելն է
Աշտարակում ակադեմիական քաղաք ստեղծելու վերաբերյալ նախաձեռնությունը սննդագիտության դոկտոր (Իտալիա) Դավիթ Պիպոյանը ոչ թափանցիկ, անորոշ ու ռիսկային է որակում։ Panorama.am-ի հետ զրույցում հնչեցրած  նման գնահատականներին նա հիմնավորումներ է ներկայացնում։
«Նախագիծը չի քննարկվում շահագրգիռ կողմերի հետ, այն ներառական չէ։ Մի կողմից հայտարարում են, որ նախագիծ չկա, մյուս կողմից հիմնադրամ են ստեղծում, պատասխանատու են նշանակում։ Ո՞նց կարող է նախագիծ չլինի, բայց արդեն հիմնադրամ ստեղծեն։ Ակնհայտ է, որ կուլիսային քննարկումներ են տեղի ունենում, փաստացի իրական շահառուները շատ քիչ են ներառված քննարկումներում»,-ասաց  ԳԱԱ Էկոկենտրոնի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավարը։
Գիտնականն ընդգծում ու ոլորտի պատասխանատուներին հիշեցնում է՝ սա պարզապես որոշում չէ, մի նախաձեռնություն չէ, այլ Հայաստանի կրթության ու գիտության ոլորտում ֆունդամնետալ փոփոխություն է, մինչդեռ կրթությունն ու գիտությունը ֆունդամնետալ փոփոխությունների չի կարելի ենթարկել։
«Նախ պետք է պատշաճ վերլուծություն իրականացնել, որից հետո հասկանալ ոլորտում առկա իրավիճակը, խնդիրները, առավելությունները, թերությունները, մարտահրավերները, հասկանալ՝ ի՞նչ ենք ուզում ունենալ։ Ասում են՝ ակադեմիական քաղաք, բայց պետք է բանաձևել, թե ո՞րն է  դրա նպատակը, հայաստանյան բուհերը միջազգային թոփ բուհերի ցանկում ներառե՞լը, Հայաստանի գիտական կազմակերպությունների պոտենցիալն ավելացնե՞լը, Երևանի երթևեկությունը կարգավորե՞լը, թե՞ բուհերի շենքերը վաճառելը։ Սա շատ կարևոր հանգամանք է։ Մենք գործ ունենք մի նախաձեռնության հետ, որի նպատակը, կոնկրետ ես՝ որպես շահառու չեմ հասկանում»,-ասաց Պիպոյանը։
Նրա խոսքով, եթե ակադեմիական քաղաք ստեղծելու նպատակը գիտական կազմակերպությունների արդյունավետության բարձացումն է, ապա նեդրումներ կարելի է անել  Երևանում, քանի որ պետք է հասկանալ  գիտական կազմակերպությունների առջև ծառացած խնդիրներից որևէ մեկը պայմանավորված չէ այն հանգամանքով, որ դրանք տեղակայված են, գործում են Երևանում։
Եթե նպատակը բուհերի վարկանիշի բարձրացումն է, ապա այս պարագայում էլ խնդիրը դրանց՝ Երևանում գտնվելը չէ։
«Ավելին, բուհերը մասնագետներին վարձատրում են բավականին ցածր։ Պրակտիկ դասախոսներն աշխատում են այլ վայրերում։ Օրինակ, մեր գիտական կենտրոնը գտնվում է Կենտրոնում, ես աշխատանքն ավարտելուց հետո մի քանի րոպեում ոտքով հասնում եմ Գինու ակադեմիա, որտեղ աշխատում եմ, մի քանի րոպեում հասնում եմ բուհ, որտեղ դասախոսում եմ։ Ուզում եմ շեշտել, որ բուհում չեմ դասախոսում վարձատրության համար, այն իմ եկամուտների վրա չի ազդում, քանի որ շատ ցածր է։ Դասախոսում եմ իմ գիտելիքները երիտասարդներին փոխանցնելու համար, որպեսզի թեկուզ հետո իմ թիմը համալրեն։ Ենթադրենք, որ հիմա բուհը տեղափոխում են Աշտարակ, ես կկարողանա՞մ գնալ դասախոսելու։ Ու չմոռանանք, որ կան դասախոսներ, որոնք աշխատում են օրինակ, Կենտրոական բանկում, միջազգային կազմակերպություններում, մասնավոր կառույցներում։ Ակնհայտ է դառնում, որ պրակտիկ մասնագետերի գերակշիռ մասն Աշտարակ չի գնա»,-խնդիրներն ու հնարավոր հետևանքները թվարկեց ու ներկայացրեց գիտնականը։
Հաջորդ խնդիրը, ըստ նրա, ինտեգրացիոն գործընթացն է բուհերի ու գիտական հաստատությունների միջև։
«Այս պահին Հայաստանում գիտության բնագավառում կա լուրջ դրական դինամիկա։ Այսօր լավ գիտնականը կարող է ապրել բարեկեցիկ։ Բայց նույնիսկ այս պարագայում գիտությունը երիտասարդներին համար գրավիչ չէ, քանի որ բարձրացել է գիտական հաստիք, աստիճան ունեցող մասնագետների աշխատավարձը, իսկ դրան հասնելու ճանապարհը բավականին երկար է։ Երիտասարդները հիմա ձգտում են կարճ ժամանակում մասնագիտություն սովորել, հմտանալ ու եկամուտ ստանալ։ Այս ակադեմիական քաղաքի նախագիծը նման է հիվանդ մարդու, որն ունի առողջական խնդիր, իրեն լավ չի զգում, միաժամանակ չի ախտորոշվել, չգիտի՝ ինչ խնդիր ունի, բայց որոշում է  կայացվում նրան պլաստիկ վիրահատության ենթարկել։ Հիմա գիտության, կրթության  խնդիրը չեն հասկացել, գուցե խնդիրը դեմոգրաֆիա՞ն է, արդեն քանի տարի մենք տեսնում ենք, որ որոշ մասնագիտությունների գծով թափուր տեղեր են մնում։ Հայաստանում հասկանալի չէ, հայտնի չէ՝ պետությունը գիտնականից ի՞նչ է պահանջում։ Ես դեմ չեմ՝ գիտության, կրթության բնագավառում կա ճգնաժամ։ Ամեն տարի ես առարկայական պլանը, ինքնուրույն աշխատանքները փորձում եմ պարզեցնել, նույնիսկ այդ պարզեցրածը բարդ է ուսանողների համար։ Եթե համեմատում եմ տասը տարի առաջվա ու 2023-ի դասախոսությունները, վերջինները շատ պարզեցված են։ Սա խոսում է  կրթական համակարգում առկա լուրջ խնդիրների մասին։ Ես դասախոսությունների եմ գնում նաև Իտալիա։ Այնտեղ լսարանում նստած է մինչև հարյուր ուսանող, մեզ մոտ եթե սննդագիտություն մասնագիտությամբ 7-8 ուսանող հավաքվում է, ուրախանում ենք, մինչդեռ մեր կուրսում 70 ուսանող կար։ Հիմա մոռացել ենք մեծ լսարանների մասին»,-ասաց Պիպոյանը։
Գիտնականի համոզմամբ, այս խնդիրները պետք է դիտարկել ինչպես դեմոգրաֆիական, այնպես էլ կրթական խնդիրների համատեքստում։
«Այո, խնդիրներ կան, բայց ինչպես կարո՞ղ են դրանց լուծում տալ մարդիկ, որոնք այդ ոլորում չեն աշխատում։ Նախարարության աշխատակիցը երբեք ու երբեք չի կարող իմանալ գիտական աշխատանքի նրբությունները, եթե գիտության բնագավառից չի գնացել»,-նշեց նա։
Նշված խնդիրները, դրանց բարձրաձայնմանը հաջորդած լռությունը գիտնականին թույլ են տալիս կարծել, որ ակադեմիական քաղաքի նախաձեռնության իրական նպատակը Երևանի կենտրոնում գտնվող շենքերն ազատելն է։
«Կրկնում եմ, եթե խնդիրը գիտության, կրթության խնդիրներն ու դրանց լուծումը լիներ, շատ ավելի լավ գործիքներ կան դրա համար։ Հենց այդ պատճառով եմ ասում՝ ինձ մոտ տպավորություն է, որ նպատակը Կենտրոնում գտնվող շենքերն ազատելն է, ոչ թե գիտության ու կրթության ոլորտում բարեփեխումներ անելը, քանի որ գիտության ու կրթության ոլորտում հնարավոր է անել բարեփեխումներ, բայց դրա խոչընդոտներից որևէ մեկը բուհերը Երևանում գտնվելու հետ կապված չէ»,-խոսքն ամփոփեց սննդագիտության դոկտորը։

Ученый: На мой взгляд, реальная цель инициативы академического городка – освободить здания в центре Еревана
Доктор пищевых наук Давид Пипоян в беседе с корреспондентом Panorama.am оценил инициативу по созданию академического городка в Аштараке, назвав её непрозрачным, неопределенным и содержащим риски процессов.
«Проект не обсуждался с заинтересованными сторонами, посему – не инклюзивный. С одной стороны заявляют, что никакого проекта нет, с другой – создают фонд и назначают ответственных. Разве может быть фонд без проекта? Очевидно, что проходят закулисные обсуждения, фактические реальные бенефициары почти не включены в обсуждения», – сказал он в интервью Panorama.am.
Ученый подчеркивает и напоминает ответственным данной сферы, что это не просто очередное решение, не рядовая инициатива, а фундаментальные изменения в сфере образования и науки Армении, между тем образование и науку нельзя подвергать фундаментальным изменениям.
«Прежде всего необходимо провести надлежащий анализ, после чего понять текущую в сфере ситуацию, проблемы, преимущества, недостатки, вызовы, понять, что именно мы хотим. Заявляют, что это академический городок, но следует зафиксировать, в чем именно цель его создания: включение армянских вузов в список топовых международных вузов, повышение потенциала научных организаций в Армении, урегулирование дорожного движения в Ереване или продажа здания вузов? Это крайне важное обстоятельство. Мы имеем дело с инициативой, цель которой, конкретно я – как бенефициар, не понимаю», – подчеркнул Пипоян.
По его словам, если цель создания академического городка заключается в повышении эффективности научных организаций, то инвестиции можно делать и в Ереване, поскольку нужно понимать, что ни одна из проблем, с которыми сталкиваются научные организации, не вызвана тем, что они расположены и работают в Ереване.
Если цель заключается в повышении рейтинга вузов, то в данном случае проблема заключается не в том, что они расположены в Ереване.
«Более того, зарплаты в вузах невысокие. Практикующие преподаватели работают в других местах. Например, наш Научный центр находится в центре города, и после работы за несколько минут я могу дойти до Академии вина, где работаю, и за несколько минут дохожу до вуза, где работаю преподавателем. Хотел бы подчеркнуть, что работаю в вузе не ради зарплаты, поскольку это никак не влияет на уровень моего дохода, поскольку она очень низкая. Я преподаю, чтобы передать свои знания молодежи, чтобы потом они пополнили мою команду. Предположим, сейчас вуз перенесут в Аштарак, разве мне удобно будет преподавать? И не будем забывать, что есть преподаватели, которые, например, работают в Центробанке, международных организациях, частных структурах. Очевидно же, что большая часть практикующих специалистов просто не станет ездить в Аштарак», – перечислил проблемы и возможные последствия ученый.
Следующая проблема, по его словам, это интеграционный процесс между вузами и научными учреждениями.
«На данный момент в сфере науки в Армении наблюдается положительная динамика. Сегодня хорошие ученые могут жить благополучно. Но даже в таком случае наука не привлекает молодежь, поскольку зарплата специалистов с научными должностями и степенями увеличилась, а путь к ее достижению достаточно долгий. Молодежь сейчас стремится получить новую профессию в короткие сроки, получить практику и начать зарабатывать на этом.
Проект этого академического городка похож на больного человека, у которого имеются проблемы со здоровьем, он плохо себя чувствует, и в то же время диагноз не установлен, он не знает, какими проблемами страдает, но принимает решение о проведении пластической операции. Они даже не поняли задачи науки, образования, может, проблема в демографии? Несколько лет мы наблюдаем, что по линии определенных специальностей остается множество вакантных мест.
В Армении не совсем понятно, что именно государство требует от ученых. Не говорю, что в сфере науки и образования присутствует кризис. Ежегодно я прощаю предметные планы, но даже после упрощения они остаются трудными для студентов. Если сравнить лекции десятилетней давности и лекции 2023 года, то последние очень упрощены. Это говорит о серьезных проблемах в системе образования. Я также бываю на лекциях в Италии. Там в аудитории сидят до 100 студентов, а в Армении, если по профессии специалиста в области пищевых наук собирается по 7-8 студентов, то это уже повод для радости, тем временем на нашем курсе учились 70 студентов. Сейчас же мы забыли о подобных больших аудиториях», – отметил Д. Пипоян.
По словам ученого, данную проблему стоит рассматривать как в контексте демографических, так и образовательных проблем.
«Да, проблемы имеются, но как их могут решить люди, которые не работают в этой сфере? Сотрудник министерства никогда не сможет понять тонкости научной работы, если, конечно, в прошлом не работал в сфере науки», – отметил он.
Указанные проблемы, молчание после их возникновения позволяют ученому полагать, что истинная цель инициативы создания академического города – освободить здания в центре Еревана.
«Повторюсь, если бы проблема заключалась в решении проблем в сфере науки, образования, то для этого существуют другие эффективные инструменты. Именно по этой причине у меня складывается впечатление, что цель в освобождении находящихся в центре зданий, а не проведении реформ в сфере науки и образования, поскольку в сфере науки и образования можно провести реформы, но ни одно из препятствий не связано с расположением вузов в Ереване», – подчеркнул ученый.