Կրթություն, գիտություն 17:22 17/07/2023 Հայաստան
«Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն ընտրել է Մատենադարանի տնօրեն։ Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ Մատենադարանի լրատվական ծառայությունից։
Տնօրենի թափուր տեղի համար հայտ էին նեկայացրել Մատենադարանի տնօրենի ԺՊ Կարեն Մաթևոսյանը, ԿԳՄՍ փոխնախարար Արա Խզմալյանը և պատմական ու բանասիրական գիտությունների դոկտոր, Մատենադարանի գիտաշխատող Արծրունի Սահակյանը։
Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանի  աշխատանքային պայմանագիրը լրացել էր 2023 թ. մարտի 7-ին։  Նա Մատենադարանի տնօրենն էր 2018 թվականից։

Ара Хзмалян – директор Матенадарана
Совет попечителей фонда-научно-исследовательского института древних рукописей имени Месропа Маштоца «Матенадаран» избрал замминистра образования, науки, культуры и спорта Ара Хзмаляна директором «Матенадарана». Об этом Panorama.am сообщили в «Матенадаране».
На вакантную должность директора претендовали врио директора Матенадарана Карен Матевосян, заместитель министра ОНКС Ара Хзмалян и доктор исторических и филологических наук, научный сотрудник Матенадарана Арцруни Саакян.
Срок трудового договора директора Матенадарана Ваана Тер-Гевондяна истек 7 марта 2023 года. Он был директором Матенадарана с 2018 года.