Քաղաքական 11:08 27/07/2023
«Ադրբեջանը խոչընդոտում է  հումանիտար բեռների մուտքը Լաչինի միջանցք, Լեռնային Ղարաբաղ։ Այս գործելակերպն անհասկանալի է և անընդունելի»,- կառավարությա նիստում  հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հիշեցրեց, որ ԼՂ (Արցախի Հանրապետություն-խմբ.) հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում ԼՂ ժողովրդին աջակցության կառավարման աշխատանքային խմբի որոշմամբ երեկ 361 տոննա հումանիտար օգնություն է  ուղարկվել ԼՂ 19 բեռնատար ավտոմեքենաներով։ Օգնությունը երեկ հասել է Սյունիքի մարզի Կոռնիձորի հատված՝ Լաչինի միջանցքի  մուտքի հատված։
«Մենք խնդրել ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչներն ընդունեն բեռը,  տեղափոխեն ԼՂ, որտեղ Լաչինի միջանցքի շուրջ  8 ամիս ապօրինի արգելափակված լինելու հետևանքով հումանիտար  ճգամնաժամ է  հաստատված»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, Լաչինի միջանցքն ապօրինի արգելափակելու Ադրբեջանի պատճառաբանությունն այն էր, թե իբր  ՀՀ միջանցքն օգտագործում է ռազմական նպատակներով։
«Սա անհեթեթ պնդում է, բայց այդ պնդումն  օգտագործվում էր որպես պատրվակ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման համար։ Երեկ ԼՂ ուղարկված 19 բեռնատարների պարունակությունն է՝ ալյուր, մակարոնեղեն, շաքարավազ, բուսական յուղ, կաթի փոշի, աղ, մանկական կեր, դեղորայք։
Երևանից շարժվելուց առաջ ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետները հրավիրվել ու ծանոթացել են բեռնատարների պարունակությանը։  Ինչո՞ւ Ադրբեջանը թույլ չի տալիս այդ բեռների մուտքը ԼՂ, մի՞թե ոչ այն պատճառով, որ Ադրբեջանի իրական նպատակը ԼՂ ժողովրդին սովի մատնելն է, ցեղասպանության ենթարկելը:
Անկախ մեր գնահատականներից, սակայն սպասում ենք ՌԴ խաղաղպահ զորախմբի, պաշտոնական Բաքվի դրական արձագանքին, որովհետև հումանիտար բեռի մուտքը թույլ չտալը, ընդամենը կհաստատի ԼՂ-ում ցեղասպանություն իրականացնելու Բաքվի մտադրության մասին մտավախությունները։
Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ սպասող հումանիտար բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերին, դրական քայլ կլինի վստահության մթնոլորտի հաստատման ճանապարհին»,- ասաց Փաշինյանը:

Политика 12:29 27/07/2023 Армения
В условиях гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе 26 июля в Нагорный Карабах на 19 грузовиках была отправлена 361 тонна гуманитарной помощи. Об этом заявил на заседании правительства Армении в четверг, 27 июля,.
«Гуманитарная помощь вчера доехала до участка Корнидзора Сюникской области Армении – участка въезда в Лачинский коридор.
Мы попросили, чтобы представители размещенного в Нагорном Карабахе миротворческого контингента РФ приняли груз и доставили его в Нагорный Карабах, где из-за незаконной блокады в течение 8 месяцев Лачинского коридора начался гуманитарный кризис.
Азербайджан, однако, препятствует ввозу гуманитарных грузов в Нагорный Карабах по Лачинскому коридору. Такая практика непонятна и неприемлема», – сказал Пашинян.
По его словам, причина незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора заключалась в том, что Армения якобы использовала этот коридор в военных целях. Пашинян назвал это утверждение абсурдным, отметив, что оно использовалось как предлог.
«Груз в отправленных накануне в Нагорный Карабах 19 грузовиках: 100 тонн муки, 80 тонн макаронных изделий, 60 тонн сахара, 40 тонн растительного масла, 40 тонн сухого молока, 20 тонн соли, 12 тонн детского питания, 9 тонн медикаментов. В общей сложности, как я уже отметил, 361 До выезда из Еревана с содержимым этих грузовиков на площади Шаумяна ознакомились приглашенные аккредитованные в РА иностранные дипломаты.
Почему же тогда Азербайджан не пропускает эти грузы в Нагорный Карабах? Не потому ли, что реальная цель Азербайджана – подвергнуть голоду народ Нагорного Карабаха, подвергнуть его геноциду?
Однако, вне зависимости от наших оценок, мы ждем дислоцированных в Нагорном Карабахе российских миротворцев, положительного ответа официального Баку. Недопущение ввоза гуманитарного груза лишь подтвердит опасения относительно намерения Баку совершить геноцид в Нагорном Карабахе.
Въезд машин с гуманитарным грузом в Нагорный Карабах же, наоборот, поспособствует усилиям по установлению мира в регионе, станет позитивным шагом на пусти формирования атмосферы доверия», – резюмировал Пашинян.