Քաղաքական 19:38 18/08/2023 Հայաստան
Հանրությունը պարբերաբար նույն «բացահայտումները» անում է։ Այսօր օրինակ հանկարծ բացահայտել է, որ Կապանի օդանավակայանի մոտ ադրբեջանի դրոշն է ծածանվում։
Այնինչ սա երկու տարվա պատմություն ունի։ Դրոշը հայտնվել է փաշինյան-ալիևյան բանավոր ինչ-ինչ պայմանավորվածություններից հետո։ Ավելին ասեմ՝ պատերազմից հետո, դրոշը դնելուն պես, ադրբեջանցի զինվորականները ռուս խաղաղապահների հետ կամ ուղեկցությամբ Կապանի մարկետներից առևտուր էին անում։
Ոնց չեք իմացել, չգիտեմ։ Այդ մասին ֆբ գրառումներ էլ կան։ Կամ սենսացիոն չեք համարել, կամ մոռանալը այդ մասին հարմար է եղել ավելի։
Դրանից է, որ օրումեջ կրկին ու կրկին ու կրկին ուուուու կրկիիիիին սոցցանցերում ապացուցվում է, որ ՔՊ-ն հակապետական է իր ողջ գործունեությամբ։ Հասկացել ենք, հետո՞։
Այսօր ԱԱԾ-ից հայտնում են, «Սյունիք» օդանավակայանի հարակից տարածք եկած անհայտ անձը երեք կրակոց է արձակել Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանի ուղղությամբ և հեռացել։
ԱԱԾ-ի հաղորդագրությունը նման է անփորձ ու անգետ կույսի նամակի. Թե բա «ադրբեջանի տարածքից»։ Այդ ո՞րն է արդրբեջանի տարածքը, որ Կապանից կրակոցի հեռավորության վրա է։ Թե բա՝ հորդորում ենք ադրբեջանին պատշաճ քննություն իրականացնել դեպքի առթիվ։ Հիմա, վազելով։ Կբռնեն կրակողին, վիզը կկտրեն մի քանի հոգով, կամ ադրբեջանի դրոշը կգցեն ուսերին ու կգնդակահարեն։
Փաշինյանը հայտնել է, թե Երևան-Կապան ուղևորական թռիչքներ են սպասվում ու փոքր ինքնաթիռով թռել Սյունիք։
Այնինչ ՔՊ-ականները փոքր ինքնաթիռներով ու ուղղաթիռով վաղուց են Երևան -Քաջարանը ջրի ճամփա դարձրել։ Երևի օրումեջ ստուգում էին, թե «կառավարության» բաժնեմասը ինչպես է աշխատում։
Իսկ ինչ վերաբերում է Երևան հասնելուն... Մի քանի անգամ ՀՀ քաղաքացիների աչալրջության շնորհիվ ադրբեջանցի կամ թուրք «զբոսաշրջիկների» շարժը կանգնեցվել է, դիմել են իրավապահներին։ Փոխանակ հակառակը լիներ, էլի։
Հիմա Կապան-Երևան հասնելը օդանավակայանից, որը ընդամենը կրակոցի հեռավորության վրա է գտնվում կրակող ու չբռնվող ադրբեջանցիներից, ադրբեջանցիների մուտքը Երևան շատ ավելի հեշտացված կլինի։
Թե չէ Կապանի բնակիչները այդքան աշխատանք ու գումար չունեն, որ հարմար ձևով հասնեն Երևան։
Չորս նավերի մասով էլ, որ պիտի ճեղքեն Սևանի ալիքները... Մի «օգուտ» էլ երևի այնտեղից կա, էլի։ Դժվար նավերը լճից ափ հայկական դիրքերի անվտանգություն ապահովեն։

Политика 20:30 18/08/2023 Армения
Общество периодически делает для себя одни и те же «открытия». Сегодня, например, оно вдруг выяснило, что возле аэропорта в Капане развевается флаг Азербайджана.
Между тем, у всего этого уже двухлетняя история. Флаг появился там после каких-то устных договоренностей между пашиняном и алиевым. Более того, после войны, как только был установлен флаг, азербайджанские военные вместе с российскими миротворцами или в их сопровождении делали покупки в одном из магазинов Капана.
И как вам об этом было не известно – уж не знаю. Об этом есть даже публикации в фб. Или вы не посчитали это сенсационным, или забыть об этом было удобнее.
Именно по этой причине через день, вновь и вновь, снова и снова в соцсетях доказывается, что ГД – антигосударственный со всей своей деятельностью. Мы это поняли, дальше-то что?
Сегодня из СНБ сообщили, что ночью приехавший на машине на прилегающую к аэропорту «Сюник» территорию неизвестный произвел три выстрела в направлении аэропорта Капана и уехал.
Сообщение СНБ похоже на письмо неопытной и несведущей девственницы: мол, с «территории азербайджана». Какой такой азербайджанской территории, которая находится на расстоянии выстрела от Капана? Или, дескать, призываем азербайджан провести надлежащее расследование по инциденту. Сейчас, бегом. Поймают стрелявшего, целой группой обезглавят его или накинут ему на плечи флаг азербайджана и расстреляют.
Пашинян сообщил, что намечаются пассажирские перевозки по направлению Ереван-Капан, и на маленьком самолете вылетел в Сюник.
Между тем, для депутатов от ГД Ереван-Каджаран – давно уже протоптанная дорожка с использованием небольших самолетов и вертолетов. Наверное, через день проверяли, как работает доля «правительства».
Что касается того, что доберутся в Ереван … Несколько раз благодаря бдительности граждан РА была пресечена попытка передвижения азербайджанских или турецких «туристов», путем обращения к правоохранителям. Вместо того, чтобы было наоборот.
Теперь про добраться из Капана в Ереван из аэропорта, который находится на расстоянии всего одного выстрела для стреляющих и неуловимых азербайджанцев: въезд азербайджанцев в Ереван упростится.
А у капанцев нет такой работы и столько денег, чтобы добираться удобным способом до Еревана.
Что касается 4 кораблей, которые должны рассекать волны Севана… Наверное, есть какая-то «выгода» и оттуда. Вряд ли корабли обеспечат безопасность армянских боевых позиций с озера до берега.