Օրվա մամուլ 09:20 02/09/2023 Հայաստան
«Հայաստանի Հանրապետության անունից Արցախն այլ պետության մաս ճանաչող և Հայոց ցեղասպանության նշանակությունը նսեմացնող ցանկացած գործողություն քրեականացնել առաջարկող «Հայաքվե» քաղաքացիական-օրենսդրական նախաձեռնությունը նախօրեին ԿԸՀ հանձնեց 58 հազար ստորագրություններով 5 արկղերը: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը երկուշաբթի կսկսի ստորագրությունների ստուգումը, եթե, ինչպես ԿԸՀ ներկայացուցիչն է ասել, խնդիրներ չլինեն հատուկ այդ նպատակով պատվիրված ծրագրի հետ: Ընդհանուր առմամբ, ստուգելու համար ԿԸՀ-ն ունի 1 ամիս ժամանակ: Այսինքն, մոտավորապես հոկտեմբերի սկզբին օրենսդրական նախաձեռնությունը կարող է մտնել Ազգային ժողով, եթե, իհարկե, ԿԸՀ-ն «թերություններ» չհայտնաբերի կամ ինչ-ինչ «լազեյկաներ» չգտնի՝ թույլ չտալով, որ հարցը հասնի խորհրդարան:
Բանն այն է, որ ԱԺ մտնելուն պես քպականներին խայտառակություն է սպասվում, քանզի, մեր տեղեկություններով, նրանք հստակ որոշում ունեն՝ ցանկացած միջոցով, որ փուլում դա հնարավոր լինի, խոչընդոտել օրենքի ընդունումը: Նախաձեռնության հեղինակ Ավետիք Չալաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում շնորհակալություն է հայտնել բոլոր ստորագրողներին՝ կոչ անելով այսուհետ ևս, այդ թվում՝ հարցը ԱԺ տեղափոխվելուց հետո, տեր կանգնել ստորագրություններին ու մինչև վերջ հետամուտ լինել օրենքի ընդունմանը: Ի դեպ, հավելենք, որ եթե Ազգային ժողովը մերժի նախագիծը, ապա արդեն պետք է 300 հազար ստորագրություն հավաքվի։ Այդ դեպքում նախագիծը կդրվի հանրաքվեի: Բավարար ձայներ ստանալու դեպքում այն օրենքի ուժ կստանա»։

Пресса дня 12:39 02/09/2023 Армения
Гражданская законодательная инициатива «Айакве», предлагающая криминализировать любые действия от имени Республики Армения, направленные на признание Республики Арцах частью другого государства, а также принижение значения Геноцида армян, накануне сдала в ЦИК 5 ящиков с 58 тысячами подписей, пишет газета «Паст».
«Центральная избирательная комиссия в понедельник начнет проверку подписей, если, как сказал представитель ЦИК, не возникнет проблем с заказанной специально для этой цели программой.
В целом, для проверки подписей у ЦИК есть месяц. То есть, приблизительно в начале октября законодательная инициатива может войти в Национальной Собрание, если, конечно, ЦИК не обнаружит «недостатки» или какие-то «лазейки», не позволив, чтобы вопрос дошел до парламента.
Дело в том, что как только законопроект войдет в парламент, депутатов «Гражданского договора» ждет позор, поскольку, по нашим сведениям, у них есть четкое решение любым способом, препятствовать принятию закона на каком этапе это будет возможно. Автор инициативы Аветик Чалабян на своей странице в Facebook выразил благодарность всем подписавшим, призвав после этого после внесения проекта в парламент встать на защиту своих подписей и проявить последовательность в вопросе принятия закона. Кстати, если парламент откажется принять законопроект, то нужно будет собрать 300 тысяч подписей. В этом случае проект будет вынесен на референдум, а в случае достаточного количества голосов получит силу закона», - пишет газета.