Քաղաքական 19:42 13/09/2023
Այստեղ ԱԱԾ-ն «վագներականների» է փնտրում, դուք մտահոգություն չունե՞ք, որ Ռուսաստանը հեղափոխություն կանի Հայաստանում․ Խամոյանը՝ Փաշինյանին
«Դուք  նամակ եք ուղարկել Վլադիմիր Պուտինին։ Մյուսների հետ հեռախոսազրույց եք ունեցել, իսկ Պուտինին նամակ եք ուղարկել։ Արդյո՞ք արդյունավետ միջոց է հեռախոսազանգը նամակով փոխարինելը։ Ես տեսա, որ վերջին Ձեր վերջին եռախոսազանգը Պուտինի հետ եղել է հուլիսի 5-ին։ Ասում եք՝ դրանից հետո իրավիճակ չի փոխվել, բայց սահմանին իրավիճակն ավելի սրվել է, սահմանին կան կուտակումներ»,- ԱԺ-ում հարց ու պատասխանի ընթացքում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը:
Պատգամավորը նաև Փաշինյանից հետաքրքվեց․ «Այստեղ ԱԱԾ-ն «վագներականների» է փնտրում և այսօր Զախարովան անդրադարձավ տեղեկություններին, որ  ՀՀ իշխանությունները մտահոգություն ունեն, թե Ռուսաստանը կարող է հեղափոխություն կազմակերպել ՀՀ-ում. Դուք նման մտահոգություն ունե՞ք»։
«Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների հարցում կողմնորոշվում եմ ռուսաստանցի իմ գործընկերոջ հայտարարություններով, որն ասաց, որ ՀՀ-ի հետ հարաբերություններում խնդիրներ չկան և ինձ հետ հարաբերություններում՝ նույնպես։ Լաչինի միջանցքի արգելափակումից հետո ես 7-8 հեռախոսազանգ եմ ունեցել ՌԴ նախագահի հետ։ Մյուս գործընկերների հետ կամ ոչ մի զրույց չեմ ունեցել կամ ավելի պակաս եմ ունեցել»,- ի պատասխան ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերում է  «վագներականներին», ապա  Փաշինյանն ասաց, որ իրավապահ մարմինները պարտավոր են արձագանքել մամուլում տեղ գտած հրապարակումներին․ «Որքանով տեղյակ եմ նման հրապարակում եղել է Տելեգրամում և ԱԱԾ-ն ստուգում է այդ տեղեկատվությունը։ Ինչ վերաբերում է մտավախությանը, թե Ռուսաստանը հեղափոխություն կարող է անել, ապա ՀՀ-ում  հեղափոխություն կարող է անել միայն հայ ժողովուրդը»։

Политика 20:04 13/09/2023 Армения
«Вы отправили письмо Владимиру Путину. Но с другими провели телефонные разговоры, а Путину отправили письмо. Является ли эффективной замена телефонного звонка письмом? Последний телефонный звонок с Путиным у вас состоялся 5 июля. Вы заявляете, что после этого ситуация не изменилась, но на границе ситуация усугубилась, наблюдаются скопления», – заявила в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Айастан» («Армения») Агнесса Хамоян, обратившись к премьер-министру РА Николу Пашиняну.
Депутат поинтересовалась также у Пашиняна, в частности, что сейчас распространяется информация о том, что СНБ разыскивает «вагнеровцев» (бойцы ЧВК «Вагнер»): «Сегодня Мария Захарова (официальный представитель МИД РФ – Прим.ред.) обратилась к информации, что власти РА обеспокоены тем, что Россия может организовать революцию в РА. Вы также обеспокоены в связи с этим?»
«В вопросе отношений между Арменией и Россией я руководствуюсь высказываниями моего российского коллеги, который заявил, что в отношениях с РА нет никаких проблем и в отношениях со мной – также. После блокировки Лачинского коридора я провел 7-8 телефонных звонков с Путиным. С остальными коллегами либо не было никаких телефонных разговоров, либо было меньше», – ответил на первый вопрос Н. Пашинян.
Что касается «вагнеровцев», Пашинян отметил, что правоохранительные органы Армении обязаны реагировать на публикации в СМИ: «Насколько я знаю, подобная информация появилась также в телеграм-каналах, и СНБ проверяет эту информацию. Что касается обеспокоенности, что Россия может совершить здесь революцию, то в Армении революцию может совершить лишь армянский народ».