Օրվա մամուլ 09:06 15/09/2023 Հայաստան
«Ժողովուրդ». Արդարադատության նախարարությունը ՊՆ նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի մասով գործընթաց է սկսել
«Արդարադատության նախարարությունը ՊՆ նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի մասով գործընթաց է սկսել։ Երեկ նախարար Գրիգոր Մինասյանը նշեց, որ «Ժողովուրդ» օրաթերթի հրապարակումից հետո Արդարադատության նախարարության վերահսկողական վարչությունը դեպքի վերաբերյալ 07.08.2023 թվականին ծառայողական քննություն է սկսել:
Քննության արդյունքները դեռ չկան։ Իսկ ի՞նչ դեպքի մասին է խոսքը։ «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր, որ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության արդեն նախկին պետ Սերգեյ Ատոմյանի հեռացումը առաջին հերթին կապված է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ։ Մասնավորապես, գրել էինք, որ օգոստոսի 1-ին, երբ ԱԱԾ մեկուսարանից պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանին տեղափոխել են Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովի նիստին, ճանապարհին Դավիթ Տոնոյանը խնդրել է ուղեկցողներին, որ թույլ տան կարճ տեսակցել մորը, հետո շարունակել ճանապարհը դեպի Ազգային ժողով: Տոնոյանին ուղեկցող ծառայողները կապ են հաստատել Սերգեյ Ատոմյանի հետ՝ թույլտվություն ստանալու համար:
ՔԿՀ պետը թույլ է տվել, որ Տոնոյանը գնա տուն ու տեսակցի մորը՝ պայմանով, որ ոչ ոք չիմանա։ Ասել է թե՝ նախարարությունում ստուգում են, թե ինչպես է կալանքի տակ գտնվող նախկին նախարարը գնացել տուն։ Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 5-ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ, Սերգեյ Ատոմյանն ազատվեց Քրեակատարողական ծառայության պետի պաշտոնից, որը զբաղեցնում էր 2021 թվականի սեպտեմբերի 15-ից։ Ի դեպ, դեռևս ՔԿ ծառայության պետի պաշտոնը դատարկ է, ու չեն կարողանում թեկնածու գտնել»։

Политика 11:43 15/09/2023 Армения
Газета «Жоховурд» пишет, что министерство юстиции начало процесс по части экс-министра обороны Давида Тонояна. Вчера министр Григор Минасян отметил, что после публикации издания, контрольное управление министерства юстиции начало служебное расследование в связи с произошедшим 7 августа 2023 случаем. Однако результатов пока нет.
Ранее издание сообщало о том, что отставка уже бывшего начальника Уголовно-исполнительной службы Сергея Атомяна в первую очередь связана бывшим министром обороны Давидом Тонояном.
«В частности, мы писали, что 1 августа, когда бывшего министра обороны Давида Тонояна перевозили из следственного изолятора СНБ в парламент для участия в заседании следственной комиссии, Тоноян попросил сопровождающих позволить ему по дороге увидеться с матерью, потом продолжить путь в парламент. Сопровождающие Тонояна служащие связались с Сергеем Атомяном, чтобы получить разрешение. Начальник Уголовно-исполнительной службы разрешил Тонояну увидеться с матерью при условии, что об этом никто не узнает. То есть, в министерстве проверяют, как находящийся под арестом бывший министр обороны смог поехать домой.
Напомним, 5 августа решением премьер-министра Армении Сергей Атомян был освобожден от должности начальника Уголовно-исполнительной службы, которую занимал с сентября 2021 года. Кстати, этот пост пока остается вакантным, не могут найти кандидата», - пишет газета.