Քաղաքական 09:51 17/09/2023 Հայաստան
Ոչ ՀՀ քաղաքացիներն ևս իրավունք ունեն մասնակցել ՏԻՄ ընտրությանը, եթե նրանք վերջին 1 տարին հաշվառված են տվյալ համայնքում
«Ոչ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները ևս իրավունք ունեն տեղական ինքակառավարման մարմինների ընտրության ժամանակ քվեարկել, եթե նրանք վերջին 1 տարին  հաշվառված են տվյալ համայնքում»,- ասուլիսում ասաց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի քարտուղար Արմեն Սմբատյանը։
Նա մանրամասնեց, որ այն անձինք, ովքեր ՀՀ քաղաքացի չեն, սակայն  վերջին մեկ տարին հաշառված են, ունեն քվեարկելու  իրավունք, նրանց համար անձը հաստատող փաստաթուղթ է համարվում ՀՀ կողմից տրված կացության քարտը։
Ա. Սմբատյանն ընդգծեց, որ, ընդ որում, հաշվառման փաստը նաև ՀՀ քաղաքացիների համար է անհրաժեշտ. «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները տվյալ համայնքում պետք է վերջին վեց ամսում ունենան հաշվառում, որպեսզի ընդգրկված լինեն ընտրողների ցուցակում ու կարողանան քվեարկել։
Հիշեցնենք, որ այսօր Երևանի ավագանու ընտրությունների քվեարկությունն է, մասնացում է 14 քաղաքական ուժ՝ 13 կուսակցություն և 1 դաշինք։

Право 10:22 17/09/2023 Армения
«Лица, не имеющие гражданства Республики Армения, но состоящие на учете не менее одного года до дня выборов, имеют право участвовать в выборах в Совет старейшин Еревана», – заявил на пресс-конференции секретарь Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Армении Армен Смбатян.
Он пояснил, что те лица, не имеющие гражданства РА, однако, состоящие на учете не менее одного года до дня выборов, имеют право на голосование, документом, подтверждающим личность считается вид на жительство (ВНЖ) в Армении.
А. Смбатян подчеркнул, гражданам РА также нужен факт регистрации: «Граждане РА должны иметь регистрацию в той или иной общине, чтобы их внесли в список избирателей и они смогли проголосовать».
Напомним, что сегодня, 17 сентября – выборы в Совет старейшин Еревана, участвует 14 политических сил: 13 партий и 1 альянс.
Для организации выборов в Совет старейшин Еревана было сформировано 475 избирательных участковых центров.